Gal Kuhar je 12-letni deček, ki je med poletnimi počitnicami poustvaril ter obnovil maketo mariborskega gradu. Skupaj z dedkom sta več kot mesec dni vložila v obnovo makete mariborskega gradu, ki jo je Gal pred dvema letoma našel na zapuščenem dvorišču v bližini njihove hiše.

»Že od rojstva sem velik ljubitelj ustvarjanja,« doda ter pove, da sta ga za ustvarjanje navdušila tako dedek, kot tudi oče. Z dedkom, Jožetom Kuharjem sta že večkrat kaj poustvarila, dedek namreč veliko ustvarja iz lesa. Prav tako ustvarja slike, ki krasijo njihovo malo vrtno delavnico Dandelion. Gal v šoli najraje ustvarja. Nekoč je že izdelal maketo njihove počitniške hišice, ki se sicer ni izšla po načrtih, kot bi si Gal sam želel, vendar pa je s tem pridobil številne izkušnje, ki so mu koristile pri ustvarjanju makete mariborskega gradu.

Maketo je našel pred dvema letoma v bližini doma

»Ob raziskovanju okolice našega doma sva z bratom naletela na maketo v eni stari leseni razpadajoči hiši v bližini našega doma v centru mesta.« Zdi se, da je maketa last pokojnega soseda, ki se je pred mnogimi leti ukvarjal z lesarstvom, vendar te makete ni nikoli dokončal.

[[image_1_article_71597]]

Čeprav je od najdbe minilo že dve leti, Galu ni dalo miru in je z ustvarjanjem začel poleti. Maketa je bila v zelo slabem stanju, idejo za obnovitev je Gal našel med prostim časom med letošnjimi poletnimi počitnicami.

Dober mesec dni sta potrebovala za obnovo makete

Galu dedka ni bilo potrebno dolgo prepričevati, zadostoval je zgolj en telefonski klic: »Zvečer sem ga poklical, če si lahko naslednji dan sposodim njegovo delavnico. Ko sem prišel tja, je bil dedek navdušen, ko sem mu pokazal maketo ter povedal za svoje namene. Odločila sva se, da skupaj obnoviva maketo.«

[[image_2_article_71597]]

Popravilo makete je trajalo več kot mesec dni. Ur, ki sta jih z dedkom porabila za poustvarjanje, Gal preprosto ne šteje, saj jih je preveč. »Sam sem si predstavljal, da bo popravilo makete trajalo še dlje.« Čeprav je trajalo veliko časa, Gal ni odnehal, čeprav je mogoče včasih o tem celo pomislil.

Najbolj uničen je bil sprednji baročni del

Same obnove sta se lotila na način, da sta si sprva ogledala dele, kam bi naj sodili. Nato sta začela maketo brusiti ter barvati. Ker je bila maketa v slabem stanju, je veliko delčkov manjkalo. To sta dopolnila tako, da sta si pomagala s programom, ki jima je grad izrisal v 3D obliki, manjkajoče delčke pa dopolnila s pomočjo 3D tiskalnika. Najtežje je bilo ustvariti sprednji baročni del, saj je bil tudi najbolj uničen.

[[image_3_article_71597]]

Vse skupaj pa sta preverila tudi s tem, da sta šla na teren in si grad večkrat od blizu tudi ogledala. »Z dedkom sva oba bila že večkrat v gradu, tako da sva nekaj naredila po spominu, parkrat pa sva se tudi odpravila v center mesta, kjer sva grad ogledala od blizu,« pojasni Gal.

Na koncu je s pomočjo očeta Mihe, Gal v svojo maketo mariborskega gradu dodal še lučke, tako, da je maketa res avtentična. »Sicer smo to malo nespametno naredili, saj smo elektriko delali po tem, ko je bila maketa sestavljena. S tem smo imeli dodatno delo,« svoje delo pokomentira Gal, ki pa meni, da so lučke dodale posebno vrednost maketi.

[[image_4_article_71597]]

Zraven ustvarjanja ima Gal številne hobije

Gal zaenkrat novega ustvarjanja ne načrtuje, sicer pa zelo rad riše. Sedaj mu veliko časa vzamejo številne šolske obveznosti. Ni pa ustvarjanje edini hobi, ki ga Gal ima. Trenira namreč tudi plezanje. »Z ustvarjanjem se želim bolj intenzivno ukvarjati, ko se bom upokojil.«

Gal je v svojo maketo vložil veliko časa in truda, zato je ne bi prodal za nobeno ceno. Na vprašanje, ali bi jo posodil kakšnemu muzeju, da bi imeli maketo razstavljeno, Gal odgovarja, da kljub temu makete ne bi posodil, saj je vanjo vložil preveč truda.

Maketa bo razstavljena vse do 16. novembra

Prav tako si Gal kot tudi njegova družina niso predstavljali, da bo maketa vzbudila toliko medijske pozornosti. Za potrebe snemanja so maketo predstavili v njihovo malo vrtno delavnico, ki pa je zaradi velikega zanimanja javnosti ostala tam in bo na voljo za ogled še vse do 16. novembra. Tako so vabljeni vsi, ki si želijo maketo ogledati v živo, da se oglasijo v Dandelion mali vrtni delavnici, Ob bregu 28 med delovniki 9-17 ter v soboto med 8 in 14. uro. Obiskovalcev bodo zelo veseli.