V času prvega zaprtja države so v nekaterih zdravstvenih ustanovah, vsaj tistim uporabnikom, pri katerih bi odložitev začetka fizioterapevtske obravnave pomenila poslabšanje njihovega stanja, omogočili obravnavo na daljavo, so za nas pojasnili v Združenju fizioterapevtov Slovenije (ZFS). Med njimi je bil tudi Zdravstveni dom Adolfa Drolca Maribor.

Kot so za nas pojasnili v ZFS, je fizioterapija na daljavo primerna pri nekaterih skupinah uporabnikov v določenem obdobju rehabilitacije po poškodbah in boleznih. Zelo velikega pomena je izbor primernih uporabnikov, pri katerih je lahko fizioterapija na daljavo učinkovita. “V običajnih razmerah mora biti večji del fizioterapevtske obravnave izveden v živo, manjši delež obravnav pa lahko poteka na daljavo,” dodajajo. V okviru javne mreže je izvajanje fizioterapije na daljavo vedno v sodelovanju z zdravnikom in po potrebi z drugimi zdravstvenimi sodelavci. Fizioterapevt mora imeti za zagotavljanje kakovostne fizioterapije na daljavo na voljo čas, miren prostor, brez motečih zunanjih dejavnikov, enega od video spletnih orodij za delo na daljavo in varno internetno povezavo, ki onemogoča zlorabe podatkov.

Kot je za nas pojasnil Alen Pavlec, vodja fizioterapije v ZD Adolfa Drolca Maribor, poteka trenutno izvajanje fizioterapije na daljavo le izjemoma. “V primeru, da bi se zaradi višje sile, kot je na primer epidemija, ponovno omejil dostop do zdravstvenih storitev, bomo dostop pacientom do fizioterapevta zagotovili z uporabo informacijsko komunikacijske tehnologije. Tako se lahko izvaja videoklic.”

Tudi pri obravnavi na daljavo je pomembna kakovost

V Centru za medicinsko rehabilitacijo ZD Maribor želijo v čim večji meri izvajati temeljne fizioterapevtske postopke, pri čemer sta najpomembnejša manualna terapija in kinezioterapija. Le teh, enako kot aparaturnih fizioterapevtskih metod in tehnik, ne morejo izvajati na daljavo.

“Fizioterapija na daljavo je torej manj učinkovita kot fizična izvedba v ambulanti, a je v določenih situacijah lahko ustrezna substitucija,” opozarja Pavlec.

Kot so za nas pojasnili na ZFS, morajo fizioterapevti tudi pri obravnavi na daljavo zagotavljati ključne vidike kakovostne fizioterapevtske obravnave. Tako morajo fizioterapevti poleg spoštovanja slovenske zakonodaje pri svojem delu upoštevati temeljne standarde za fizioterapevtsko prakso in kodeks etike fizioterapevtov.

Zavezani so k spoštovanju uporabnika, seznanjanju in zagotavljanju soglašanja s postopki, zagotavljanju zaupnosti, pridobivanju podatkov o učinkovitih fizioterapevtskih postopkih, zbiranju relevantnih podatkov o uporabniku in njegovi težavi, uporabi standardiziranih merilnih orodij, analiziranju podatkov, skrbnemu načrtovanju in izvedbi fizioterapije, oceni uspešnosti, primernemu sporazumevanju z uporabniki, svojci in drugimi strokovnjaki, urejanju in hranjenju dokumentacije, zagotavljanju uporabnikove in svoje varnosti, varni uporabi opreme ter k načrtovanju, izvedbi in vrednotenju neprekinjenega strokovnega razvoja.

To so prednosti in slabosti

Kot je za nas pojasnil Pavlec, je prednost, da se lahko izvede kjerkoli in pacientu ni treba prihajati v ambulanto. “Hkrati lahko pacienta opazujemo v njegovem domačem okolju, s čimer dobimo relevantne informacije o njegovem funkcioniranju. Pomeni torej prihranek časa, izvajanje obravnave v primeru višje sile ali omejitev ter spremljanje pacienta, dodaja vodja fizioterapije.” Prednost vidijo predvsem pri spremljanju pacientov z reakutizacijo, “ki so pri nas že bili obravnavani in so se težave nato pri njih ponovno pojavile.”

Predstavlja pa v tem primeru težavo omejitev ZZZS, ki določa, da mora biti prva in zadnja obravnava izvedena fizično. Enako bi bila izvedba smiselna pri pacientih, kjer je potrebna samo konzultacija s fizioterapevtom ali edukacija, ko je po daljšem času po obravnavi smiselno preveriti stanje pacienta in izvajanje naučenih vaj. Je pa po besedah vodje fizioterapije največja slabost ta, “da smo omejeni v izvajanju fizioterapevtskih metod in tehnik, pri čemer ni mogoče izvajanje temeljnih fizioterapevtskih postopkov. Posebnih nevarnosti za paciente pa ni.”

“Pacienti so sicer izkazali zelo visoko mero zadovoljstva, a na to temo ni bila opravljena raziskava, ki bi potrdila ali ovrgla učinkovitost fizioterapije na daljavo,” poudarja Pavlec ter dodaja, da lahko samo predpostavljajo, da je pravočasna fizioterapevtska obravnava v ambulanti bolj učinkovita, saj niso omejeni pri izbiri fizioterapevtskih metod in tehnik.

Tudi na ZFS so poudarili, da se v normalnih razmerah lahko s fizioterapijo na daljavo uporabniki izognejo poti do fizioterapevta, naj si bo zaradi velike oddaljenosti od fizioterapevta, potrebe po zmanjšanju medosebnih stikov med potjo zaradi zmanjšanja možnosti prenosa okužbe, zaradi bolezni ali poškodbe, ki onemogočata obisk pri fizioterapevtu ali drugih razlogov. Slabost je odsotnost neposrednega stika uporabnika s fizioterapevtom, kar je v večini primerov bistven del obravnave.