Maribor

S pripojitvijo Doma 16 so Študentski domovi Maribor zrasli za 232 subvencioniranih ležišč

Martina Lebar, 25.09.22 ob 03:40

Kakšni so nadaljnji načrti za dijaški dom?

Upravni odbor Univerze v Mariboru je pred časom na seji podal soglasje k elaboratu pripojitve Dijaškega doma Maribor k Univerzi v Mariboru. S pripojitvijo je pridobila univerza dodatna ležišča za svoje študente. Toda kakšni so nadaljnji načrti za dijaški dom?

Potrebe po kapacitetah so se v dijaškem domu zmanjšale, potrebe študentov se povečujejo

Univerza v Mariboru je Dijaški dom Maribor prevzela na podlagi sklepa Vlade Republike Slovenije in Sklepa Upravnega odbora Univerze v Mariboru. Kot so za nas pojasnili v Študentskih domovih Maribor, so se Dijaškemu domu Maribor so se znatno zmanjšale potrebe dijakov po bivanju v tem dijaškem domu, medtem ko se Univerzi v Mariboru povečujejo potrebe po kapacitetah za bivanje študentov.

Kot je določeno s sklepom Vlade RS, se s “prevzemom dejavnosti Dijaškega doma Maribor preneha izvajanje dejavnosti dijaških domov in se nadaljuje izvajanje dejavnosti študentskih domov v istem objektu.”

“Študentski domovi Univerze v Mariboru smo s pripojitvijo Dijaškega doma Maribor pridobili dodatnih 232 subvencioniranih ležišč. Glede na to, da smo 6. 9. 2022 podpisali pogodbo z izvajalcem za energetsko sanacijo in celovito prenovo Doma 1, ki ima 220 ležišč, smo vse študente morali preseliti v preostale študentske domove, med drugim tudi v Dom 16, kot smo poimenovali Dijaški dom Maribor (DDM oz. Dom 16),” so še pojasnili.

S pripojitvijo Doma 16 smo Študentski domovi Maribor zrasli za še eno zgradbo. S tem je študentom Univerze v Mariboru na voljo 2737 subvencioniranih ležišč v skupaj 17 domovih. Vsi študentski domovi so v bližini fakultet in tudi mestnega jedra univerzitetnega mesta Maribor.

Ležišča v nekdanjem dijaškem domu ne bodo več namenjena dijakom

S pripojitvijo Doma 16 so študentski domovi prevzeli uporabnika prostorov, tj. Center za sluh in govor Maribor (v nadaljevanju CSGM), ki ostaja v zgradbi kot začasen uporabnik v enakem obsegu in pod enakimi pogoji, ki so veljali do prenehanja DDM, dokler mu Vlada RS ne zagotovi novih prostorov. “V tem času bomo naredili vse, da bodo tako učenci kot tudi naši študenti uspešno sobivali v teh prostorih.”

Sicer so v nadaljevanju še pojasnili, da DDM, zdaj Dom 16, od tega šolskega leta dalje ni več namenjen dijakom, ampak bo z novim študijskim letom namenjen zgolj bivanju študentov in kot že omenjeno, uporabniku prostorov CSGM.

Obnova dijaškega doma ni predvidena do leta 2025

Zgodovina Dijaškega doma Maribor je relativno dolga. Objekt je bil zgrajen in vseljen leta 1980. Letos bo zgradba stara 42 let. Kljub temu do leta 2025 obnova ni predvidena zaradi uporabnika CSGM, ki ima pravico uporabe prostorov do pridobitve novih. Vsekakor pa v študentskih domovih upajo, da se bo do takrat našel denar za prenovo, ker je zgradba v zelo slabem stanju.

Zgradba potrebuje temeljito energetsko sanacijo in celovito prenovo. Sanitarni prostori so stari, dotrajani. Pohištvo v sobah je neprimerno za bivanje študentov. Kuhinj je premalo, vendar smo Študentski domovi Maribor na lastne stroške uredili dodatne kuhinje, ki so nujno potrebne za bivanje študentov.

“Ker sredstev za novo opremo sob ni, smo Študentski domovi Maribor pristopili k reševanju tega problema zelo racionalno. Pohištvo v Domu 1, ki je v prenovi, je v boljšem stanju kot v Domu 16, zato smo ga preselili tja in tako vsaj delno izboljšali nivo bivanja. Ta selitev je za nas sicer velik zalogaj, vendar pa druge, boljše rešitve, ni bilo,” so še dodali.