Občino Duplek so v letošnjem letu prizadele štiri naravne nesreče. V mesecu maju se je zaradi obilnega deževja sprožilo več plazov, močno neurje 12. in 13. julija in nato še v obdobju od 17. julija do 3. avgusta je situacijo samo še poslabšalo. V času od 4. avgusta naprej so beležili še poplave. Na območju celotne občine se je v tem času, tako na občinski infrastrukturi kot zasebnih zemljiščih, sprožilo nekaj manj kot 30 plazov. Celotna ocenjena škoda po letošnjih neurjih v dupleški občini znaša nekaj več kot 2 milijona 400 tisoč evrov.
Izvajajo sanaciji plazov v Ciglencah in pri Orniku
V proračunu za letošnje in prihodnje leto predvidevajo dve sanaciji plazov. Gre za plaz v Ciglencah pri vrtnariji Koželj, kjer je cesta popolnoma zaprta, plaz pa ogroža več stanovanjskih objektov. Sanacija plazu je vredna 353 tisoč evrov (z DDV), z izbranim izvajalcem, podjetjem H.S. nizke gradnje, je občina že podpisala pogodbo. Dela so se že začela in bodo po predvideni časovnici trajala do konca aprila prihodnje leto. Druga prioriteta je sanacija plazu Ornik na cesti, ki povezuje Zimico s Koreno. Promet je tam urejen izmenično enosmerno, po cesti poteka tudi redna avtobusna linija. Pogodbena vrednost sanacije znaša 190 tisoč evrov (z DDV), najugodnejšo ponudbo je tudi v tem primeru oddalo podjetje H.S. nizke gradnje. Izvajalec je že začel s pripravljalnimi deli, rok dokončanja je do konca februarja 2024. Cesta bo ves čas izvajanja sanacije ostala polovično odprta.
[[image_1_article_61494]]
Večino potrebnih sredstev za sanaciji zagotavljajo iz proračuna
Občina Duplek je do zdaj od države prejela povračilo intervencijskih stroškov po plazovih. Poleg tega pa tudi nekaj predplačil. »Na podlagi predhodnega programa največ do višine 40 odstotkov predhodne ocene neposredne škode smo za naravne nesreče v maju po prvi pogodbi dobili 63.500 evrov, po drugi pogodbi pa za odpravo posledic naravne nesreče po poplavah 106.000 evrov,« so nam pojasnili na občini. 63 tisočakov za prej omenjeni sanaciji plazov zagotavljajo iz državnega predujema, ostala potrebna sredstva pa občina zagotavlja sama, iz proračuna, in to na račun načrtovanih investicij. Seveda upajo, da bo država primaknila še kaj dodatnega denarja. V naslednjih letih bo potrebno sanirati še ostala plazišča v občini, kar pa brez finančne pomoči države zagotovo ne bo šlo. Občina sicer tudi za nekatere ostale plazove že pripravlja projektno dokumentacijo in čaka na poziv države za oddajo načrta sanacije, pripravljenega s strani občin po prioritetah.