Prostovoljno gasilsko društvo Duplek letos praznuje častitljivih 100 let delovanja. V stoletju neprekinjene prisotnosti v kraju so gasilci pustili neizbrisen pečat z intervencijami, tekmovanji, predanostjo delu z mladimi ter neštetimi urami prostovoljnega dela. Ob tej pomembni obletnici so prejeli tudi najvišje priznanje Občine Duplek, zlati grb. O njihovi obletnici in delovanju smo govorili s predsednikom PGD Dvorjane Davidom Kumerjem.

Letos društvo praznuje 100. obletnico. Kako jo zaznamujete?

Pravzaprav smo s praznovanjem že začeli. Vse se je začelo z prihodom novega gasilskega vozila v mesecu marcu. Danes nadaljujemo s slavnostno sejo ob 100. obletnici, na kateri bomo podelili društvena priznanja. V juliju pa nas čaka še tradicionalna gasilska veselica in tekmovanje gasilsko-reševalnih čolnov, ki bo letos jubilejno, že 40. po vrsti. Dogajanje bo pestro predvsem 19. in 20. julija, ko bo tudi svečani prevzem novega vozila.

Kaj pa pomembni mejniki v teh 100 letih?

Prelomnic in mejnikov je bilo kar nekaj. Seveda je bila najprej sama ustanovitev društva, ko so se odločili, da bo gasilsko društvo v našem kraju, in ne kje drugje v bližini. Takoj so pristopili k gradnji gasilskega doma, ki je potekala glede na takratne razmere. Nato je sledila nabava gasilske opreme. Kasneje se je spremenila tudi lokacija gasilskega doma, začela se je gradnja na mestu, kjer dom stoji danes. V 70. letih je dobil približno takšno podobo, kot jo ima zdaj. V 80. letih se je začelo tekmovanje gasilsko-reševalnih čolnov, kar je bil velik mejnik, saj nas po tem tekmovanju poznajo po vsej Sloveniji in tudi v tujini. Sodobno opremo smo stalno dopolnjevali. V novejši zgodovini pa smo v zadnjih letih celostno prenovili gasilski dom in uredili njegovo okolico. Imamo tudi nov prapor. Letos pa smo izdali zbornik ob 100-letnici društva.

Kakšno pa je trenutno stanje? Koliko članov imate, kakšna je oprema in vozni park?

Tako je, pred nekaj leti smo prenovili gasilski dom in dogradili gasilsko garažo, kar je bil velik prispevek k razvoju društva. Imamo približno 170 članov, od tega okoli 70 mladih članov, kar nas uvršča med redke v Sloveniji, ki imamo tako številčno mladino v društvu, na to smo zelo ponosni. Smo tudi zelo sodobno opremljeni, za kar gre zasluga Občini Duplek in Občinskemu gasilskemu poveljstvu. Imamo tri večja gasilska vozila (GVC1 in GVC2), vozilo za prevoz moštva (kombi), poveljniško vozilo ter dva gasilska čolna za reševanje. Več kot 32 operativnih gasilcev je opremljenih z osebno zaščitno opremo, kar ustreza standardu društva 3. kategorije, v katerega spadamo, ta standard celo presegamo, saj imamo več kot 40 opremljenih operativcev.

Omenili ste številne mlade člane pa tudi starejše. Kako poteka delo z njimi? Uspešni ste tudi na tekmovanjih.

Ravno pretekli teden smo se s pionirkami udeležili državnega gasilskega tekmovanja, na katerega smo se uvrstili, kar štejemo za velik uspeh. Delo z mladino je lahko izziv, vendar naši mentorji temu uspešno kosajo. Takšno število mladih zahteva veliko energije in predanosti, saj mentorji skrbijo zanje na vajah in tekmovanjih. Prirejamo tudi druge aktivnosti, s katerimi jim na prijazen način približamo gasilstvo. Na to sem res ponosen. Prav tako pa skrbimo za naše veterane, ki so vsa leta aktivno sodelovali. Tisti, ki jim zdravje dopušča, se še vedno udeležujejo tekmovanj.

Kako pa je bilo letos z intervencijami?

Za zdaj lahko rečem, potrkam na les, da je bilo letošnje leto zelo prizanesljivo. Pred dvema letoma smo imeli več kot 100 intervencij, največ v maju in avgustu. Letos pa so številke za zdaj nizke in upam, da tako tudi ostane.

[[image_1_article_78440]]

Na osrednji pripreditvi ob občinskem prazniku ste prejeli zlati grb občine. Kaj vam to pomeni?

To priznanje nam veliko pomeni. Je potrditev našega dela, saj smo vsi prostovoljci in vse, kar počnemo, počnemo iz predanosti. Zlati grb Občine Duplek je najvišje priznanje, ki ga občina podeljuje, in zato daje naši 100-letnici še posebno težo. Namenjen je vsem generacijam gasilcev, ki so vsa ta leta skrbeli za napredek društva, da lahko danes praznujemo.

Kakšni pa so vaši načrti za prihodnost?

Načrti vključujejo nadaljnje spremljanje investicij v opremo. V prihodnjem letu načrtujemo nakup novega vozila za moštvo, saj je obstoječe iz leta 2007 in že precej dotrajano. Poleg tega bomo skrbeli za vzdrževanje gasilskega doma in njegove okolice. Posebno pozornost namenjamo članstvu, da so člani dobro opremljeni, da se redno izobražujejo. V teh časih je treba predvsem delati z ljudmi, saj prostovoljstvo ni več samoumevno. Zato je pomembno, da veliko energije vlagamo v kadre.