Na letošnji 14. razstavi zdravilnih rastlin, cvetja in vrtnin, ki je v organizaciji Društva za zdravilne rastline, cvetje in vrtnine Melisa potekala v dvorani v Koreni, je sodeloval tudi ljubiteljski rezbar Alojz Breznik iz Krčevine pri Vurbergu, ki je sicer po poklicu avtomehanik.
Njegov mentor je bil Mičo Ljubojevič
Rezbarstvo je njegov hobi, s katerim je začel pred desetimi leti. Pri tem mu je veliko pomagal njegov nekdanji učitelj zgodovine, zemljepisa in tehnike iz korenške osnovne šole Mičo Ljubojevič. "Slučajno sva se srečala in sem ga vprašal, če bi me mentoriral. Njegova dela, veliko je ustvarjal iz lesa, hkrati pa je tudi kiparil, so me namreč zelo pritegnila."
Alojz nam pove, da je z lesom povezan že od nekaj. Ko je kot otrok pasel živino na travnikih, ki so bili poleg gozda, je zraven rezbaril. Njegov oče je izdeloval kmečko orodje, rokodelca sta tudi oba njegova brata. Prve rezbarije so bile čisto preproste. Ob sprehodu po gozdu je naletel na zanimivo rogovilo, jo odnesel domov in iz nje izdelal reklamno tablo. Odnesel jo je v službo, kjer so bili nad njo navdušeni. To ga je vzpodbudilo, da je navezal stik z bivšim učiteljem, kasnejšim mentorjem.
[[image_4_article_70684]]
Veliko pogledov je pritegnila maketa srednjeveške jadrnice
Danes izdeluje bistveno zahtevnejše stvari. Pokaže nam rezbarijo rože na reliefu, samostojno leseno maketo stare preše in, kar je še posebej zanimivo, relief gradu Vurberk, kar je izdelal na osnovi fotografije iz leta 1819.
[[image_2_article_70684]]
Še posebej veliko pogledov je pritegnila maketa ladje. Gre za srednjeveški galeon, bojno-trgovsko jadrnico s tremi jambori iz 16. stoletja. To je le eden od desetih primerkov jadrnic, kolikor jih je že izdelal. Omenjeno prvo jadrnico, ki je bila tudi na ogled v Koreni, je še sestavil iz delov, ki jih je podjetje ČGP Delo dobavljalo iz Španije. Šlo je za sto različnih delov. Kasneje je pridobil načrte in začel sestavne dele jadrnic izrezovat sam. Tako so nastale še bistveno večje makete jadrnic. "V prvo jadrnico sem vložil okoli 300 ur dela, v eno od naslednjih, za katero sem tudi sam šival platna, pa že 800 ur. Takrat sem bil zaposlen v Avstriji, pozimi sem bil doma in sem ta čas izkoristil za to delo," nam pove Alojz.
[[image_3_article_70684]]
Ročno izdelane jadrnice so tudi naprodaj. Cene se gibljejo od 500 do 1000 evrov.
[[image_1_article_70684]]
Restavriral je vaške kažipote
Iz pohorskega macesna izdeluje tudi lesena cvetlična korita in različne druge reliefe. Poleg tega se je v sodelovanju z Občino Duplek lotil tudi restavriranja vaških kažipotov, ki stojijo ob pomembnejših križiščih. "Kažipote je pred skoraj 30 leti izdelal moj pokojni mentor Mičo Ljubojevič. Ker so bili dotrajani, sem jih restavriral."
[[image_5_article_70684]]