V Glonarjevi dvorani Občine Duplek so v ponedeljek odprli razstavo natečajnih rešitev za javni projektni enostopenjski urbanistično arhitekturni natečaj za izbiro strokovno najprimernejše rešitve za gradnjo Multicentra Baraka v Spodnjem Dupleku. Naročnik natečaja je bila Občina Duplek, do zahtevanega roka je na natečaj prispel le en natečajni elaborat, in sicer Arhivizija projektiranje in storitve d.o.o. iz Maribora.
Obstoječa baraka je dotrajana in nefunkcionalna
Z imenom baraka sicer v Spodnjem Dupleku poimenujejo dotrajan prostor, ki je v preteklosti služil kot kulturni dom, še prej je bila to delavska baraka, danes pa ga občina v glavnem uporablja kot skladišče, pozimi tudi za tržnico. Kot je pojasnil Mitja Horvat, župan občine Duplek, so iz sentimentalnih razlogov načrtovani multicenter poimenovali s tem imenom. "Obstoječa baraka ni več funkcionalna, niti ni primerna za oddajanje v kakršnekoli najeme. Dejansko nam služi kot skladišče."
V večnamenskem prostoru bi bil tudi bazen
Novogradnja je predvidena na dveh parcelah, ki sta v lasti Občine Duplek in obsegata približno 4 tisoč 681 kvadratnih metrov. Gre za območje sedanje barake in teniškega igrišča, za katerega predvidevajo nadomestno lokacijo. Center občine bi tako dobil večnamenski prostor, ki ga kraj nujno potrebuje.
[[image_1_article_72091]]
Projekt predvideva novogradnjo večnamenskega objekta, v katerega bi umestili knjižnico, prostor za mlade, bazen in manjšo dvorano, namenjeno konferenčni dejavnosti, mogoče bi jo bilo tudi oddajati v najem zaključenim družbam. Ideja je, da bi v novi objekt preselili tudi pošto. "V primeru, da s Pošto Slovenije dosežemo dogovor o preselitvi njihovih prostorov v novi objekt, bi lahko na mestu, kjer so sedaj poštni prostori, pridobili večnamensko ploščad in hkrati tudi novi tržnični paviljon," nam je pojasnil župan.
[[image_3_article_72091]]
Od predvidenih novih vsebin še najbolj izstopa ideja o bazenu. Župan meni, da je potrebno razmišljati ambiciozno: "Po dolgih letih pričakovanj in želja smo dobili večnamensko športno dvorano, v kateri lahko razvijamo vse dvoranske discipline. Ker pa je pomemben del fizkulture tudi plavanje in dajemo veliko sredstev za plavalne tečaje naših otrok v Mariboru, bi bilo dobro imeti lasten bazen. Bazenov sicer na Štajerskem kronično primanjkuje. Poleg tega je želja, da bi v naši občini nastal plavalni klub, s pomočjo katerega bi še bolj vzpodbujali ta šport."
[[image_2_article_72091]]
Brez sofinanciranja ali javno-zasebnega partnerstva ne bo šlo
In kateri bodo naslednji koraki do uresničitve projekta? "Sklenitev pogodbe za projektiranje z avtorjem arhitekturne rešitve. To bo osnova za pridobitev gradbenega dovoljenja, preko projektne dokumentacije bomo dobili tudi končno vrednost projekta, nato pa sledijo napori za zapiranje finančne konstrukcije." Za uspešno realizacijo projekta, ki je ocenjen na več kot osem milijonov evrov, v Dupleku računajo na pridobitev sofinancerskih sredstev preko razpisov oziroma izvedbo s pomočjo javno-zasebnega partnerstva.
Novogradnja kompleksa Multicentra Baraka je sestavljena iz dveh volumnov z vmesnim izpraznjenim tržnim prostorom v skupni velikosti 50 krat 50 metrov. Osrednji objekt večnamenskega centra je postavljen na jugovzhodni del območja in sledi obstoječi liniji gabaritov stanovanjskega bloka na vzhodni strani.
Manjši objekt paviljonskih tržnih prostorov je postavljen na severozahodno stran območja in se s svojo zalomljeno obliko navezuje na linije stavbnih gabaritov sosednjih objektov. Med objektoma se jasno vzpostavlja ambient trga, ki ga na severni strani nadaljuje med stebrišče paviljonske tržne površine, na južni strani pa trg med stebri fluidno preide v notranji atrij osrednjega objekta.
Na trgu se ohranja obstoječa prometna povezava, ki se oblikuje kot skupna prometna površina pešcev, kolesarjev in avtomobilov z zmanjšano hitrostjo.
Elaborat odlikuje smiselna in oblikovno ustrezna umestitev v prostor, ki upošteva uveljavljene prostorske poteze osrednjega dela naselja Spodnji Duplek. Prepoznana je interna koherentna funkcionalna sestavljenost raznolikega programa ter hkrati ustrezna povezava stavb z urbanim kontekstom. Komisija je prepoznala izvirnost in ustreznost arhitekturne zasnove, pri kateri se skozi zahodni del objekta ponavljajoče pojavljajo preboji, povezave in razširitve v dvoetažne prostore ter usmerjajo poglede s tržne ploščadi predvsem v javne prostore knjižnice in prireditvenega centra.
[[image_4_article_72091]]
Bazen bi povezali s fitnesom, fizioterapijo in ostalim medicinskim programom
Arhitekt Ivo Žnidaršič je dodal, da arhitekturna rešitev predvideva povezovanje bazenskega kompleksa s fitnesom in fizioterapijo, ki bi bila dostopna z bazena ali iz zunanjosti za zunanje goste. "S tem lahko povežemo tudi medicinski program z možnostjo več posameznih ambulant." Poslovni del objekta je rezerviran za pošto, predvidevamo selitev lokalne knjižnice, ki bo v novem objektu urejena v treh nadstropjih, ter mladinski kulturni center." Zasnova objekta oblikuje trg, zraven pa je predviden še paviljonski objekt tržnice. "Novi trg naj bi bil tlakovan s ploščami, služil bi za javne prireditve in sejme. Dnevno pa bi lahko na tem mestu delovala tržnica z razširjenim tržnim programom. Mogoče je souporaba površin za pešce in kolesa."
Ker želijo novogradnjo regionalno vklopiti v prostor, bi uporaba lesa mehčala klasično fasado in ustvarjala posebne poglede navzven in navznoter.
[[image_5_article_72091]]
[[image_6_article_72091]]
Natečajno rešitev si lahko v Glonarjevi dvorani ogledate vsak delovni dan med 9. in 14. uro, ob sredah med 9. in 16. uro, in to vse do 2. decembra.