Namen festivala je bil povezati rokodelce, njihove poklice in znanja ter izdelke predstaviti širši javnosti, hkrati pa okrepiti in obogatiti ponudbo programov kulturno-umetnostne vzgoje v mestu. V sodelovanju s priznanimi rokodelci so pripravili tematske delavnice in razne zanimive predstavitve.
Združili so 'stare' rokodelce in 'novodobne' ustvarjalce
Kot je za naš medij pojasnila Nina Logar, strokovna sodelavka in koordinatorka prodajno-razstavnega sejma, je bil to že drugi Festival rokodelcev, ki je združil vse tiste rokodelce, ki imajo stare obrti z 'novodobnimi' ustvarjalci. "Izpostaviti želimo tako rokodelce in obrtnike, ki spodbujajo ohranjanje starih rokodelskih znanj izdelkov kulturne dediščine, kot tiste, ki ročne spretnosti, tehnologijo ali metode dela uporabljajo na bolj sodoben način in tako ustvarjajo sodobnejše unikatne izdelke," je pojasnila.
Na festivalu se je letos predstavilo okrog 30 razstavljavcev. Le-ti so ponazorili obdelavo kovine, stekla in lesa, preizkušali oblikovanje tekstila, volne, izdelovali pa so tudi mehke igrače in izdelke iz gline.
[[image_2_article_72268]]
Na dvorišču je bilo srednjeveško vzdušje
Celoten program so popestrili Maistri Marpurgi, ki so na dvorišču pričarali srednjeveško vzdušje in Rajzefiber s prav posebnim Obrtniškim sprehodom. Srednjeveški navdušenci iz Slovenije in tujine so prikazali vsakdanje življenje iz preteklosti. Usnjar je ročno oblikoval čevlje, šivilje in pletilje so ustvarjale izdelke iz blaga, bojevniki pa so ob spremljavi bobnov in petja prikazali pravi 'vikinški' spopad.
Je pa bil sam festival letos nekoliko razširjen, saj se je začel že v sredo, 27.11., dopoldanski del so namreč med tednom posvetili šolskim skupinam. "Želeli smo biti medij - da lahko rokodelcem ponudimo publiko - zato se nam je zdelo pomembno vključiti tudi mlajšo publiko," je izpostavila Logarjeva.
Našteli so čez 3000 obiskovalcev
[[image_1_article_72268]]
Kot je pojasnila Nina Logar, je bilo vsak dan ogromno obiskovalcev, našteli so jih celo okrog 3300. "Zdi se mi, da se je za vsakega nekaj našlo. Od delavnic, ki so bile res raznolike, do tega srednjeveškega vzdušja, ki so ga pričarali naši 'domači' vikingi - sama bi se težko odločila, kaj mi je bilo najbolj všeč," je dejala.
Med obiskovalci je zagotovo pustilo vtis prav srednjeveško mesto in vzdušje, povezano z njim. Izredno priljubljen pa je bil tudi Janez Kamniški s starim načinom tiskanja po vzoru tiskarskih strojev okrog leta 1550.