Julija Mišovska se je pred dobrimi petimi leti preselila v Slovenijo in je že takrat želela pomagati skupnosti, a na začetku ni vedela kako. Naključje jo je kasneje povezalo z Barbaro Novak, predsednico Humanitarnega društva Ni-Lu, kar je predstavljajo začetek skupne poti zagotavljanja toplih obrokov za socialno ogrožene Mariborčane.
Julija je želela v Sloveniji nadaljevati z dobrodelnostjo
Kot uvodoma izpostavi Mišovska, je bila sama dobrodelna že v Makedoniji in se je zato odločila, da bo tradicijo nadaljevala v Mariboru. "Z Barbaro sva se spoznali preko skupne znanke. Ko sem bila še na stari lokaciji, mi je namreč poslala prošnjo za donacijo hrane. Ker nisem vsega razumela, sem poslala znanki, ta pa naju je kasneje kar povezala," se spominja.
"Potem sva se enostavno zmenili, da bova s projektom začeli, da sploh vidiva, ali Maribor kaj takega potrebuje."
S tem projektom se ukvarjata že približno tri tedne, odziv pa je večji, kot je bilo prvotno načrtovano. Kot pojasni Novakova, sta se prvotno dogovorili, da bi enkrat na teden pomagali družini ali posamezniku v stiski, a je trenutno povpraševanje zagotovo večje od tega.
Povpraševanje se bo najverjetneje še povečalo
"Ljudje sicer še "tipajo" in projekt spoznavajo, se pa zna povpraševanje sploh v prihajajočih zimskih mesecih konkretno povečati," pove humanitarka. Pričakujeta, da bodo ljudje ob prihajajočem mrazu nujno potrebovali tople obroke. Sploh otroci. Pojasnita tudi, da se med seboj redno dogovarjata, kdaj komu pripada hrana. "Ne bi bilo fer, če bi vedno enaki ljudje prejemali zastonj obroke," pove Mišovska.
[[image_1_article_71432]]
Dobrodelni Mariborčanki si vsak teden skrbno razdelita delo. Načeloma je Novakova tista, ki sprejema klice na pomoč in družinam, ki nimajo prevoza hrano celo dostavlja, Mišovska pa poskrbi za to, da je vsak obrok sveže pripravljen. "Vsak obrok je pripravljen sproti, posamezniki pa si lahko iz dnevne ponudbe izberejo karkoli jim srce poželi. Jaz jim pripravim to, kar jim diši," pove srčna kuharica.
Nisem dovolj močna, da bi nahranila vse, a vsak obrok šteje
Pokomentirata, da se jima je ravno včeraj javila družina, ki bi vsak dan potrebovala topli obrok. Pri tem ne gre za osamljen primer. "Jaz žal nisem dovolj močna, da bi nekomu vsak dan nudila brezplačno hrano in, da bi nahranila vse. A vsak obrok šteje. Sama sem podnajemnica in imam še ogromno drugih stroškov," pojasni Mišovska.
"Je pa tudi res, da ni cilj, da se gostišče spremeni v neke vrste "socialno kuhinjo". Želim predvsem pomagati ljudem, ker vem, da tudi v Mariboru je socialna problematika," še izpostavi.
Mišovski se je od začetka projekta v spomin vtisnil predvsem 21-letnik, ki je pred kratkim pristal v Mariboru na ulici. "Tretiram ga kot svojega sina. Ko pride na kosilo ga objamem, se z njim pogovorim, njemu pa vse to tudi ogromno pomeni. Na začetku je bilo tudi njega nekoliko sram in si je hrano vzel za zraven, zdaj pa sva dovolj 'napredovala', da se tudi vsede in v miru poje," se nasmeji.
Projekt financira 'iz lastnega žepa'
[[image_2_article_71432]]
Kot že omenjeno, se s projektom ukvarja že več kot tri tedne in bolj kot ne iz lastnega žepa financira skoraj vse sestavine in pripomočke. Kot podnajemnica z omejenimi sredstvi pravi, da bi ji donacije (na primer viški hrane, kot je krompir ali zelenjava) omogočile pomoč še večjemu številu družin.
"Če bi imeli večjo zalogo bi socialno šibkim ponujali več hrane, torej v večjem obsegu in za več družin."
Doda tudi, da si želi, da bi v akciji sodelovalo več restavracij, a konkretnega odziva zaenkrat ni bilo. "Jaz sem restavracijo odprla aprila in vem, da nisem med najmočnejšimi gostinci v okolici. Zagotovo obstajajo restavracije z večjim prometom, ki bi si lahko kaj takšnega privoščile," pove Mišovska, Novakova pa doda, da večjim lokalom najverjetneje kaj hrane tudi ostane in bi lahko vsaj ta višek namenili v dobrodelne namene.
Z dobrodelnimi akcijami vrača družbi
[[image_3_article_71432]]
Poleg tega, da v gostišču pomagajo družinam v stiski, pa ponujajo tudi 10-odstotni popust za javne uslužbence, kot so policisti, reševalci, gasilci in podobno. "Oni skrbijo za nas, jaz pa poskrbim, da niso lačni," pravi kuharica, ki verjame, da bi lahko vsak posameznik dodal svoj prispevek za boljšo skupnost.
Kako do brezplačnega obroka?
Če ste v stiski in se ne želite izpostavljati, lahko kontaktirate službeni telefon gostišča (069 90 90 19) ali pošljete e-mail Barbari Novak, predsednici Humanitarnega društva Ni-Lu ([email protected]).
Je pa potrebno poudariti, da tudi tisti, ki se oglasijo v restavraciji niso nikjer izpostavljeni. V primeru obiska je zaželjeno le, da imate nek dokaz o trenutnem finančnem stanju. Saj, kot že omenjeno, gostišče žal nima neomejenih sredstev.
Če bi želeli pomagati pa lahko to storite z donacijo živil ali s plačilom obrokov. "Če želi kdo finančno pomagati je najlažja opcija, da pride sem in plača obrok (ali več obrokov), ki se kasneje razdelijo," zaključita humanitarki.