Zgodba o mariborski onkologiji, kljub nadaljevanju gradnje, še ni povsem končana. Nadgradnja oddelka po neuradnih navedbah zamuja več kot eno leto, saj bi morala biti že junija zgrajena in opremljena dodatna sedemnadstropna stavba ob obstoječem oddelku, a se je zaradi neuspešnega dogovarjanja s stanovalci v bližnji stavbi gradnja začela šele oktobra. 

Gradnja poteka, pogajanja s stanovalci pa …

Gradnja sicer trenutno poteka v skladu z novo časovnico, ki predvideva, da bo uporabno dovoljenje pridobljeno v drugi polovici leta 2026. Urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu je novembra sicer podpisal prvih pet pogodb z lastniki stanovanj v Masarykovi ulici, a kot so nam sporočili z ministrstva za zdravje pogajanja s preostalimi stanovalci še vedno potekajo. »S stanovalci potekajo pogajanja, kjer sta obe strani izmenjali svoja stališča. Lastnikom stanovanj je bila ponovno predstavljena ocena vrednosti na podlagi cenitve sodnega cenilca, stanovalci pa so izrazili svoja pričakovanja. Po naši oceni smo na dobri poti, da dosežemo cilj, ki je odkup vseh stanovanj,« pravijo na ministrstvu.

[[image_1_article_73816]]

Dodajajo, da se na UNKIZ aktivno izvajajo postopki za dokončanje nakupa stanovanj s stanovalci, ki so izrazili interes za prodajo, prav tako pa je bila po njihovih navedbah lastninska pravica za prva štiri stanovanja že vpisana v korist Republike Slovenije.

Stanovalci Masarykove v Mariboru so zaradi nadgradnje oddelka za onkologijo Univerzitetnega kliničnega centra v Mariboru oktobra sprožili upravni spor zoper izdano gradbeno dovoljenje. »Postopek je v teku, zato ne moremo posebej komentirati zadeve, verjamemo pa, da bo sodišče prepoznalo tožbo kot neutemeljeno in jo zavrnilo,« pravijo na ministrstvu. Če bi stanovalci v upravnem sporu uspeli, bi se gradbeno dovoljenje razveljavilo, projekt pa bi postal črna gradnja in ne bi mogel pridobiti uporabnega dovoljenja.

Z oceno, da so na dobri poti, da dosežejo cilj, pa se ne strinja odvetnik stanovalcev Robert Berkovič, ki sicer potrdi, da so pogajanja potekala, a da so zadnji sestanek na poziv države opravili 4. decembra, od takrat naprej pa s strani ministrstva niso prejeli ničesar. »V začetku meseca decembra 2024 smo imeli individualne sestanke z vsemi stanovalci, ki jih zastopamo, na katerih smo predstavili naša pričakovanja. To pa je bila zadnja aktivnost, ki je bila narejena s strani države. Odgovora ali nove ponudbe nismo prejeli. Še vedno ostajamo pri isti ponudbi, ki je bila v času direktorja Pliberška,« pove Berkovič.

»To niso pogajanja, to je izsiljevanje«

Jabolko spora ostaja cena, ki jo država ponuja za odkup kvadratnega metra stanovanj. Kot je pojasnil eden izmed stanovalcev, Aleksander Rotman, so stanovalci vrednost stanovanj preverili tudi sami. »Preverili smo, kolikšna je cena za kvadratni meter na območju, kjer stanujemo. Nova stanovanja gredo tudi za 3.000 evrov na kvadratni meter, staromeščanska rabljena stanovanja pa so nekje od 2.200 do 2.400 na kvadratni meter. Sami smo predlagali še nižjo ceno – okoli 2.000 evrov na kvadratni meter. Toda država trmasto vztraja pri ponudbi okoli 1.000 evrov na kvadratni meter, kar je za nas povsem nesprejemljivo. Ko te cene nismo sprejeli, so se pojavile grožnje o razlastitvi in podobnem. To niso pogajanja, to je izsiljevanje. Vsiljujejo nam ceno, ki smo jo že zavrnili,« je Rotman ostro kritičen.

[[image_2_article_73816]]

Tudi Rotman se s trditvami ministrstva, da pogajanja potekajo, ne strinja. »Lani decembra smo se enkrat sestali, od takrat naprej pa nič. Načrtno zavirajo postopke, saj upajo, da nas bodo tako spravili na kolena. Želijo doseči, da bomo pristali na njihovo ponudbo,« meni in dodaja, da glede na trenutne (ne)aktivnosti ministrstva,  do sklenitve dogovora še ne bo prišlo kmalu.

[[image_3_article_73816]]

Stanovalci medtem živijo v nevzdržnih razmerah, gradbišče je namreč od zemljišča, na katerem stoji zgradba, oddaljeno slabih 40 centimetrov. »Stavba je cele noči osvetljena, luči gorijo po celi onkologiji. Zaradi gradbenih del se celotna stavba trese, slišimo nenehno razbijanje. Razgleda nimamo več – dobesedno so nas zazidali,« še dodaja Rotman.

V teku je tudi nakup obsevalnikov

V teku pa je tudi nabava novih obsevalnikov, saj se obstoječi pogosto kvari. Kot je na nedavnem obisku v UKC Maribor dejala predsednica Nataša Pirc Musar, bi morala biti nova obsevalnika na razpolago do konca tega leta. »Prizadevamo si za realizacijo tega projekta v dobro onkoloških bolnikov iz Maribora in okolice v zastavljenem roku. Menimo, da je naveden rok dosegljiv, seveda če ne bo zapletov pri izvedbi postopkov javnega naročanja,« so dejali na ministrstvu. 

Predviden je nakup štirih obsevalnikov, javno naročilo pa izvaja UKC Maribor. Dva nova obsevalnika bosta nameščena v novo zgrajena prostora in bosta predvidoma delujoča do konca leta 2025, po umestitvi v prostor namreč sledijo meritve, ki trajajo tri mesece. Za tem sledi odstranitev dveh starih obsevalnikov in na njuno mesto vgradnja še preostalih dveh novih obsevalnikov do konca junija 2026 (umerjanje sledi do konca oktobra 2026). »Sukcesivna dobava se izvaja zaradi nujnega umerjanja obsevalnikov ter zagotovitve kontinuiranega procesa dela zdravljenja pacientov,« dodajajo na ministrtvu. 

Kdaj se bo začela gradnja infekcijske klinike?

Na območju UKC Maribor pa je odprt še en večji projekt – gradnja oddelka za infekcijske bolezni in vročinska stanja, ki je do predlanskega leta deloval v najstarejši stavbi kliničnega centra. Poslopje so izpraznili decembra 2023 in oddelek preselili v prostore oddelka za psihiatrijo. Po prvotnem načrtu je bila predvidena izgradnja stavbe s skupno površino približno 12 tisoč kvadratnih metrov, nato pa se je načrt objekta povečal na skupno površino približno 18.360 kvadratnih metrov. Poleg povečanja kvadrature pa so na bistveno podražitev projekta vplivali tudi novi standardi gradnje v zdravstvu, spremembe požarnih standardov in podražitev v gradbeništvu. Po poročanju Dnevnika naj bi se projekt iz predvidenih 50 milijonov evrov podražil na 105 milijonov evrov. 

[[image_4_article_73816]]

Kot pojasnijo na ministrstvu, so trenutno v fazi priprave javnega naročila. »Sledi objava javnega naročila predvidoma v mesecu februar in izbor izvajalca. V kolikor bo postopek javnega naročila tekel nemoteno, se bo gradnja lahko pričela v polovici 2025,« dodajajo.