S posodami za ločeno zbiranje papirja in kartonske embalaže (posoda z modrim pokrovom) in steklene embalaže (posoda z zelenim pokrovom) Javno podjetje Snaga opremlja gospodinjstva, ki živijo v individualnih poselitvah. Način ločenega zbiranje odpadne embalaže (rumena vreča ali posoda z rumenim pokrovom), ki je pri teh gospodinjstvih uveden že več let, ostaja zanje nespremenjen.
Z razdeljevanjem posod za papir in steklo gospodinjstvom je Snaga pričela že leta 2021, takrat so na pilotnem območju Tezenske Dobrave in Brezja vključili 520 naslovov.
S projektom so pričeli pred tremi leti
S projektom so v letu 2022 nadaljevali in v predmetno ločeno zbiranje vključili dodatno še okrog 4.000 naslovov na območju Pobrežja, Tezna, Dogoš in Zrkovcev. V letu 2023 so vključili še okrog 2.200 naslovov na območju Studencev in Magdalene ter v letu 2024 še dodatno 1.200 naslovov na območju Tabora, Nove vasi ter Razvanja.
Z vzpostavitvijo omenjenega načina ločenega zbiranja pri gospodinjstvih bo tako doseženo boljše ločevanje, po dosedanjih izkušnjah se zbere tudi večja količina ločeno zbranih odpadkov.
V letošnjem letu bodo na vrsto prišla gospodinjstva v Radvanju, nato sledijo še Pekre in Limbuš. »Tako bo do konca meseca februarja predvidoma pokrit celoten desni breg mestne občine Maribor,« pojasnjujejo na Snagi.
Želijo si, da bi do sredine prihodnjega leta v celoti pokrili z novim načinom ločevanja odpadkov: »V planu je, da bo do sredine leta 2026 pokrito celotno območje MOM in vseh zunaj mestnih občin v katerih Snaga opravlja gospodarsko javno službo ravnanja s komunalnimi odpadki.«
Kaj to pomeni za vse uporabnike?
V skladu s prejemom posod za ločeno zbiranje papirja in kartonske embalaže ter steklene embalaže, bodo obstoječi zabojniki, ki so jih do sedaj uporabljali, umaknjeni iz ekoloških otokov oziroma zbiralnic: »Zbiralnice, postavljene na javnih površinah predstavljajo precejšen izziv, saj uporabniki odpadke pogosto prepuščajo izven zabojnikov, kar kazi podobo okolja prav tako se v zabojnikih pojavljajo odpadki, ki vanje ne sodijo. Prav tako pogosto ni moč zagotoviti ustreznih javnih površin za njihovo postavitev,« dodajo na Snagi.
Na ta način želi Snaga svojim uporabnikom bolj približati ločevanje odpadkov ter jih spodbuditi k odgovornemu ravnanju. »Če gospodinjstva uporabljajo svoje zbirne posode za različne vrste odpadkov, je celoten proces ločevanja še bolj preprost in učinkovit. Tako lahko vsak posameznik aktivno prispeva k bolj čistemu in trajnostnemu okolju,« zaključujejo na Snagi.