Na letošnji proslavi ob 16. občinskem prazniku občine Sveti Jurij v Slovenskih goricah je najvišje občinsko priznanje – Jurjev zlatnik prejel Franc Črnčec iz Jurovskega Dola, ki je dobršen del svojega življenja posvetil ljubiteljski kulturi. Rojen je bil na Malni, ima še dva brata in tri sestre in prav najstarejša je “kriva”, da je že zelo kmalu postal dejaven na področju kulture. “Takrat sem še obiskoval osnovno šolo. Sestra je sodelovala pri neki igri, starši pa je same niso pustili v kulturni dom, zato sem jo tja pospremil. In tako se je začelo,” nam pove Franc, ki je tako že kot osnovnošolec sodeloval v otroškem pevskem zboru in kasneje tudi v recitatorski skupini, v kateri je leta 1971 uradno začel svojo kulturno pot. Kot pevec je sodeloval pri izvedbi pesmi sužnjev iz Verdijeve opere Nabucco in kot interpret znamenite Dume Otona Župančiča v režiji Zofije in Antona Slane. S to pesmijo in recitalom je skupina nato nastopala tudi na občinski proslavi takratne občine Lenart na Zavrhu in današnji vojašnici generala Maistra v Mariboru.

Kot dramski igralec je v letih 1974 do 1976 je sodeloval pri odrskih uprizoritvah Domna, Divjega lovca in Krčmarice Mirandoline.

Domen, 1975/ Franci je prvi levo zgoraj

Divji lovec, 1968

S Slovenskogoriškim oktetom Centrovod je gostoval celo v Vatikanu

V tistem času je postal član cerkvenega pevskega zbora, v katerem deluje še danes, se povezal s Francem Divjakom, ki je skupaj s še drugimi fanti ustanovil prvi sestav še danes zelo uspešnega Jurovskega okteta. Franc Črnčec je v tem zboru sodeloval v letih od 1974 do 1978, kar 15 let pa je bil član Slovenskogoriškega okteta Centrovod pod vodstvom Lojzeta Peserla. “Ko je Jurovski oktet v prvem sestavu prenehal delovati, je oktet Centrovod iskal novega pevca – prvi tenor. Njihov vodja je bil očetov bratranec in naju je z bratom povabil na avdicijo. Na koncu so izbrali mene. Ostali pevci so bili zaposleni v Centrovodu in Uniorju in so težko usklajevali delo in nastope, tako da smo v času začetka slovenske osamosvojitve, tik pred 20-letnico, prenehali z delovanjem.”

Pri tem je zanimivo, da je Črnčec s Slovenskogoriškim oktetom Centrovod gostoval tudi v Vatikanu, pri tedanjem papežu Janezu Pavlu drugemu. “Takrat je v Vatikanu deloval p. Kurbus iz Lenarta, ki nas je tja tudi povabil. Tam smo se mudili tri dni, si med drugim ogledali Rim in se udeležili skupne avdience pri papežu, ki smo mu ob tej priložnosti poklonili kovani križ. Tega so izdelali prav v Centrovodu.”

22 let je plesal v Folklorni skupini Jurovčan

Franc Črnčec je bil 12 let član prvega sestava Folklorne skupine Jurovčan, po nekajletnem premoru se je jurovskim folklornikom ponovno pridružil leta 1998. S folklorno dejavnostjo je zaključil leta 2008. V folklorni skupini je deloval 22 let.

Franci z ženo Ančko

Leta 1982 je s folklorno skupino prvič nastopil izven Slovenije, in sicer na gostovanju v Srbiji v mestu Brus, pobrateni občini z občino Lenart, kasneje pa tudi v Zlatar Bistrici v sosednji Hrvaški, Nemčiji in Avstriji. Ima skupaj z drugimi folklorniki velike zasluge za to, da je bila Folklorna skupina Jurovčan prvič izbrana za nastop na mednarodnem folklornem festivalu in državnem srečanju odraslih folklornih skupin » Le plesat me pelji « v Beltincih, ki ga organizira Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti. Prav tako je bil plesalec Folklorne skupine Jurovčan v letih 2005, 2006 in 2008, ko je bila skupina izbrana za nastop na regijskih srečanjih folklornih skupin.

Državno srečanje folklorne skupine v Beltincih

Leta 2003 je ponovno obudil zgodbo Jurovskega okteta

Zgodba Jurovskega okteta se je na pobudo našega sogovornika ponovno obudila leta 2003, ko je oktet začel delovati kot skupina znotraj Kulturnega društva Ivan Cankar Jurovski Dol, Franc pa je postal njegov organizacijski vodja. “Takrat pevci na proslavi ob kulturnem prazniku niso znali zapeti slovenske himne, zato smo domačini stopili skupaj in ustanovili sestav, ki je bil sprva namenjen le domačemu občinstvu. Jeseni 2003 smo tako oblikovali Jurovski oktet, ki je v nespremenjenem članstvu deloval do leta 2017, ko je odšel eden od pevcev. Zdaj imamo tri nove mlajše člane, ki se bodo javnosti prvič predstavili že junija.”

V zadnjih letih je Jurovski oktet postal prepoznaven tudi širše. Pred devetimi leti so začeli z organizacijo srečanj oktetov in malih vokalnih skupin na osrednjem jurovskem trgu, kar prirejajo tretjo soboto v mesecu juniju. Na ta način se je v Jurovskem Dolu predstavilo veliko kvalitetnih zasedb. Ob 15-letnici Jurovskega okteta so organizirali skupni koncert s Slovenskim oktetom in na koncu skupaj zapeli dve pesmi.

Jurovski oktet s Slovenskim oktetom

Vodja Slovenskega okteta je takrat dejal, da se njihova zasedba ne odziva na povabila za nastop pri tistih oktetih, ki niso dovolj kakovostni. Franc Črnčec je s svojo izjemno sposobnostjo za organizacijo, za motivacijo pevcev, z voljo in lastnim zgledom odločno pripomogel k temu, da je lahko Jurovski oktet ob svojem uspešnem delovanju posnel tri zgoščenke. “Zadnjo z ljudskimi pesmimi smo predstavili na koncertu ob gostovanju Slovenskega okteta pred petimi leti. Zadnji dve leti, v času corone, nismo imeli nastopov, kar se nam glasovno zelo pozna. Naj pa poudarim, da smo vsi člani okteta glasbeni samouki, nismo obiskovali glasbene šole in ne pojemo po notah.”

Naj pa poudarim, da smo vsi člani okteta glasbeni samouki, nismo obiskovali glasbene šole in ne pojemo po notah.

Še ena njihova tradicionalna prireditev je Božični koncert v cerkvi sv. Jurija,  ki je bil prvič izveden na praznik svetega Štefana leta 2010. V 19-letnem delovanju je Franc Črnčec z Jurovskim oktetom preko 250-krat nastopil na javnih prireditvah v domačem kraju, sosednjih krajih, po različnih krajih v Sloveniji, na gostovanjih v Avstriji in Hrvaški, na območnih in regijskih revijah odraslih pevskih zborov in malih vokalnih skupin ter številnih nastopih zasebnega značaja. Na področju folklorne dejavnosti je prejemnik bronaste, srebrne in zlate Maroltove značke, na pevskem področju pa prejemnik bronaste, srebrne, zlate in častne Gallusove značke za nad 30 let udejstvovanja v ljubiteljski pevski dejavnosti. Je tudi prejemnik priznanja Zveze kulturnih društev Slovenskih goric za dolgoletno ljubiteljsko kulturno udejstvovanje.

Avstrija

Moški pevski zbor - 1978

Jurovski oktet - 2019

Srečanje oktetov

Jurovski Dol - 2004

Kazinska dvorana

Božični koncert

Cerkvenjak

Avstrija

Kot upokojenec vodi in koordinira projekt Starejši za starejše

Franc je bil 17 let, vse do lanskega leta, podpredsednik kulturnega društva Ivan Cankar Jurovski Dol. Po upokojitvi pred desetimi leti se je pridružil Društvu upokojencev Sveti Jurij v Slovenskih goricah, kjer z ekipo 15 srčnih ljudi od leta 2020 uspešno vodi in koordinira projekt Starejši za starejše. Je tudi dolgoletni krvodajalec, saj je kri daroval kar 49 krat. Prav tako pa je Franc tudi strasten čebelar in član Čebelarskega društva Sveti Jurij. “Na željo očeta, ki je bil ustanovni član lokalnega čebelarskega društva, že kakšnih pet let čebelarim. V čebelnjaku zraven hiše imam 11 čebeljih panjev.”

Zanimiva je tudi njegova poklicna pot. Izučil se je za trgovca in bil sprva trgovski vajenec pri podjetju Potrošnik izbira Lenart. Po služenju vojaškega roka se je vpisal v srednjo komercialno šolo in se kot poslovodja zaposlil v trgovini Manufaktura v Sveti Trojici. Nato je bil nekaj časa poslovodja v trgovini Mercator v Jurovskem Dolu, leta 1980 pa se je zaposlil na mednarodni špediciji Jugosped, po osmih letih pa špediciji Kompas. Ko ni bilo več potrebe za delo na mejnem prehodu Šentilj, se je zaposlil kot namestnik poslovodje v Kompas shopu, zadnjih pet let pa je kot samostojni podjetnik delal pri špediciji Schenker na Gruškovju.

V društvih bo še naprej aktiven

Je mož, oče dveh hčera, ima že tudi vnuka in vnukinjo. Skrbi za okolico hiše, vrt, v najemu ima tudi njivo, na kateri pridela marsikaj domačega. Franc Črnčec torej svoj prosti čas že desetletja namenjal ljubiteljski kulturni dejavnosti. To je njegov način življenja, saj je svoje in življenje cele družine prilagodil tako, da je lahko in še sodeluje v vseh društvih. Na vseh področjih je bil vedno delaven, natančen, dosleden, redoljuben in uspešen. Sam pravi, da Jurovčani radi prihajajo na kulturne prireditve v kraju. Nekateri z veseljem spremljajo folklorne nastope, drugi pevske. “Še posebej dobro obiskani so naši božični koncerti, prav tako srečanja oktetov na prostem na trgu.”

Še najprej bom kulturno aktiven, določeni izzivi pa me čakajo tudi v čebelarskem društvu. Na srečo mi služi tudi zdravje.

“S svojim udejstvovanjem v društvih in organizacijah je vselej dokazoval pripadnost utripu našega kraja in je zaslužen za neprecenljiv prispevek k spoštovanju med kulturniki, graditvi in ohranjanju človeških vrednot ter skrbi za sočloveka. S svojim vzorom je uspel h kulturnemu udejstvovanju privabiti svojo družino ter mnogo drugih članov društev,” je med drugim zapisano v obrazložitvi ob prejemu Jurjevega zlatnika. Franc k temu dodaja, da bi se moral zdaj, ko je prejel najvišje občinsko priznanje, umakniti,  vendar tega še ne bo storil. “Še najprej bom kulturno aktiven, določeni izzivi pa me čakajo tudi v čebelarskem društvu. Na srečo mi služi tudi zdravje.”