Zahodna Evropa se sooča z rekordno visokimi temperaturami in vročinskim valom, ki pa Štajerske še ni dosegel. Po napovedih dežurnega prognostika na Agenciji RS za okolje (ARSO) se vročinski val ne bo začel do sredine prihodnjega tedna. Temperature pa verjetno ne bodo tako visoke, kot je kazalo sprva.

Na zahodu Evrope tudi do 46 stopinj Celzija

Španija, Francija, Velika Britanija in Portugalska beležijo rekordno visoke temperature in se borijo s številnimi gozdnimi požari. V Andaluziji je bilo v sredo izmerjenih 45,6 stopinj Celzija, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Aemet pa je sporočil, da se nekatere regije v Španiji “dušijo”. Ministrstvo za zdravje je ljudem priporočilo, naj pijejo veliko tekočine, nosijo lahka oblačila in se zadržujejo v senci ali v bližini klimatskih naprav.

Na zahodu Španije ob meji s Portugalsko so gozdni požari uničili že najmanj 3.500 hektarjev površin. Vlada pa je opozorila, da so v prvih šestih mesecih leta požari prizadeli več kot 70.300 hektarjev španskih gozdov, kar je skoraj dvakrat več od povprečja zadnjih 10 let. Konec tedna naj bi se temperature v Španiji nekoliko znižale, vročinski val pa bo zajel Francijo in Veliko Britanijo.

Znanstveniki opozarjajo, da so vročinski valovi posledica podnebnih sprememb in da bodo zato vse pogostejši.

London je zaradi visokih temperatur že izdal alarm, obstaja tudi možnost, da bo presežena rekordna temperatura na otoku, 38,7 stopinj Celzija. Tudi meteorološke službe v Franciji so opozorile na zahtevne vremenske pogoje. Temperature bi lahko tudi tam presegle 40 stopinj Celzija. Dva gozdna požara na jugozahodu Francije sta od torka uničila 3700 hektarjev borovcev. Tudi v notranjosti države so v okolici vasi Guillos evakuirali 500 ljudi, saj je njihove domove ogrožal napredujoči požar, poroča STA.

Na Štajerskem bodo danes nevihte

Kot so nam povedali na ARSO, vročinski val za Maribor (in okolico) še ni predviden. Večji del države bo “prava” vročina po napovedih dosegla komaj prihodnji teden, v sredo ali po sredi. Temperature nad 30 stopinj Celzije torej prihajajo v sredini prihodnjega tedna. Trenutno je bolj aktualen prehod vremenske fronte, ki se nakazuje danes.

Petek bo sončen, topel, vroč, okoli 30 stopinj Celzija. Popoldne se bo precej spremenilo vreme, od severa bodo začele prihajati nevihte in na mariborskem koncu lahko pričakujete tudi močnejše nevihte z nalivi. To je aktualno od popoldneva in še za večer,” nam je povedal dežurni prognostik.

Nevihte se znajo pojavljati še v soboto. Napovedi so sicer veliko bolj prijazne kot za danes, ampak možnost popoldanskih neviht ostaja. Najbolj izrazito burno vremensko dogajanje je torej pričakovano danes popoldne in zvečer zaradi neviht in nalivov.

Bodo temperature res kmalu dosegle do 40 stopinj Celzija?

V naslednjih dneh bodo visoke temperature zaradi burje samo na Primorskem. Ostala Slovenija, vključno s Štajersko, pa se ji bo pridružila nekje od srede naprej. Najvišje temperature bodo po napovedih verjetno v četrtek in petek. Višje znajo biti za vikend, ampak napovedi za tako daleč naprej še niso dokončne.

Zelo visoke temperature do 40 stopinj Celzija bodo morda v koncu prihodnjega tedna, ampak to je še tako daleč,” je povedal dežurni prognostik in dodal, da se za več kot en teden naprej vreme težko napove, toda temperature verjetno ne bodo tako visoke, kot je bilo napovedano sprva, saj bo vročino “malo porezala” ta nevihtna fronta. “Najprej je kazalo, da ne bo dosegla naših krajev in da se bo ta vročina stopnjevala, ampak zdaj to ta fronta malo podre,” pojasni.

Vremenoslovci portala Ciklon.si sicer napovedujejo, da je najbolj vroč dan pričakovati v četrtek, 21.julija. Povprečje kaže okoli 35 °C na vzhodu, kar pomeni, da obstaja možnost za precej višje temperature glede na razmeroma suha tla. 

Vir: Ciklon.si

Ni pa še jasno, kako dolgo bo ta vročinski val trajal. V četrtek, petek in soboto bodo visoke temperature verjetno vztrajale, toda naslednji vikend je že pod vprašajem, ker lahko pride nova vremenska motnja, ki je zaenkrat ne morejo predvideti. “Tako da vprašanje, kako dolgo bo vročina vztrajala,” pove dežurni prognostik na ARSO.

Lahko to poletje pričakujemo (nove) vročinske rekorde?

Kot nam povedo na ARSO, še nimajo pričakovanj glede novih rekordov. “Kar spodbuja visoke temperature je absolutno suša in zaradi tega so posledično večji temperaturni ekstremi. Klimatske spremembe se dogajajo in vidi se, da so poletja vroča in temperature bodo absolutno naraščale in sigurno bomo dobili še kakšne rekorde, vsekakor bodo šle navzgor,” razloži dežurni prognostik in doda, da se pa ne ve, če bo to že letošnje poletje.

Težko napovedujemo iz preteklega obdobja. Lahko samo sklepaš na podlagi situacije,” pojasni dežurni prognostik. Ker smo se to poletje soočali z zgodnjo in močno sušo, torej na agenciji pričakujejo, da so pred nami v poletnem času vroča obdobja, ampak ob tem opomnijo, da se še ne da nič napovedati z gotovostjo.

Normalno je, da nas tudi med poletjem včasih zazebe

Nekateri mediji so zadnje dni izpostavljali tudi hlad, ki naj bi bil za ta čas neobičajen. Na ARSO so nam sicer pojasnili, da so takšne temperature normalne, sploh zaradi suše. “Jutra so bila bolj sveža, to pa je posledica tega, da je bila suša in tudi suh zrak. Posledično se zaradi tega tudi zrak ponoči bolj ohladi in je bolj sveže. To se pa je poznalo, da se je dalo lažje spat. Ni bilo veliko vlage,” so nam pojasnili.

Bolj hladne temperature med poletjem torej niso nič neobičajnega. “Mislim, da je to čisto normalno, mogoče smo malo pozabili, kaj je normalno,” še je povedal dežurni prognostik.