Potem ko se v Sloveniji število kmetij, zlasti manjših, iz leta v leto zmanjšuje, pa imamo na drugi strani večje družinske kmetije, ki preživijo le s trdim delom vseh družinskih članov. Tak primer je kmetija Koler v Benediktu v osrednjih Slovenskih goricah, na kateri skupaj kmetujeta dve generaciji. Od lanskega leta naprej eno večjih kmetij v benediški občini vodi mladi prevzemnik Domen Koler, njegova starša Darko in Brigita pa mu vsakodnevno pomagata pri opravilih. Del družine je tudi Domnova sestra Amadeja, ki pa je zaposlena v Mariboru.
Kmetija je usmerjena v živinorejo
Kmetija obsega 60 hektarjev obdelovalne površine; pašnikov, travnikov, njiv, nekaj zemlje imajo Kolerjevi tudi v sosednji občini Sveta Trojica. Usmerjeni so v tako imenovani zaključeni krog živinoreje, kar pomeni, da vzrejajo živali v vseh stopnjah razvoja; od teličkov, telic za obnovo črede, krav, ki jih koristijo za mleko, do bikov, ki jih prodajo klavnici. Število živali na kmetiji, vse so lisaste pasme, se giblje med 160 in 170, med njimi je približno 50 krav molznic.
Hlev je zgrajen po zadnjih standardih in prijazen do živali
Ko je še živel Domnov dedek, torej Darkov oče, je imela kmetija med 60 in 70 glav goveje živine, nakar so njihovo število počasi povečevali. Leta 2012 so zgradili nov, moderen hlev, ki je bil primeren za 120 živali. Ker to število ni zadostovalo, so obnovili še obstoječe hleve, kjer so prav tako zapolnili vse kapacitete. “Hlev, ki je za nas predstavljal veliko investicijo, je zgrajen po zadnjih standardih Evropske unije o dobrobiti živali. To pomeni, da ima urejeno zračenje, ima dovolj svetlobe in prostora za živali, ki niso privezane, temveč se po hlevu prosto gibajo. V poletnih mesecih živalim 24 ur na dan omogočamo izpust,” nam povedo Kolerjevi.
V hlevu je urejeno molzišče, ki omogoča hkratno molžo desetih krav. Večino dela opravijo s pomočjo strojev, ki jih redno posodabljajo. “Imamo vso potrebno kmetijsko mehanizacijo, razen žitnega kombajna. Če je potrebno in kolikor nam dopušča čas, za druge kmete opravljamo tudi strojne usluge.”
Delavnik na kmetiji lahko obsega tudi do 16 ur
Domen pravi, da se je za prevzem kmetije odločil, ker ga je kmetovanje že od nekdaj veselilo. “Že takrat, ko je kmetoval dedek, sem bil pri kmetijskih opravilih ves čas zraven. Po poklicu sem veterinarski tehnik in že v času srednje šole sem načrtoval, da ostanem doma na kmetiji, kjer je sicer tudi moja punca Samanta.”
Zjutraj ob 6.00 uri se vsi trije, torej oče, mama in jaz, odpravimo v hlev in v dobrih štirih urah pomolzemo živino, jo nahranimo in poskrbimo za nastil. Približno toliko časa, morda nekaj manj, v hlevu preživimo tudi zvečer.
Dnevno opravijo 8-urni delavnik v hlevu. “Zjutraj ob 6.00 uri se vsi trije, torej oče, mama in jaz, odpravimo v hlev in v dobrih štirih urah pomolzemo živino, jo nahranimo in poskrbimo za nastil. Približno toliko časa, morda nekaj manj, v hlevu preživimo tudi zvečer. Čez dan pa napravimo več obhodov, preverjamo potek telitev in podobno. Ne smemo pozabiti še na redno čiščenje hlevov, v času sezone sta aktualna košnja in spravilo krme, tudi žetev in podobno, tako da lahko takrat naš delovnik obsega tudi do 16 ur,” pojasnjuje Domen.
Kako pa je z morebitnim dopustom? “Če se dobro organiziramo, si ga seveda lahko privoščimo. Moja starša recimo sploh ne hodita na dopust.”
Na kmetiji lahko preživiš le s trdim in lastnim delom
Kolerjevi se preživljajo le s kmetijsko dejavnostjo. Na vprašanje, ali je to mogoče, Darko odgovori: “Je mogoče, ampak le s trdim in lastnim delom. V glavnem vse opravimo sami, kakšna večja npr. zidarska dela tudi s pomočjo prijateljev in znancev.” V dveh dneh namolzejo od 1.500 do 1.700 litrov mleka, ki ga prodajo Kmetijski zadrugi Ptuj. S trenutnimi odkupnimi cenami so zadovoljni: “Lahko rečem, da smo, čeprav se bo zdaj kdo obregnil ob to. Če ne bi bilo drugih podražitev, bi bile cene kar primerne. Tako pa so se izjemno povišale cene repromateriala, gnojil, nafte, folij za pokrivanje silosov, … Korona nas posebej ni prizadela, zgodilo se je celo, da smo morali korona dodatek vračati. Sicer pa je tako, da nikoli nismo z ničemer povsem zadovoljni.”
V prihodnje, dodaja mladi gospodar, bodo, če bo potrebno, kmetijo še širili, ni pa to eden izmed kratkoročnih načrtov.