Začetek letošnje čebelarske sezone je zelo slab in če se bodo takšne razmere nadaljevale, se obeta še ena katastrofalna pašna sezona, opozarjajo v Čebelarski zvezi Slovenije. Čebelarje pozivajo, naj preverijo zaloge hrane v panjih, saj je treba ob takem vremenu čebele nujno krmiti, so zapisali v sporočilu za javnost.

Akacija je pomrznila, trave zaradi hladnega vremena ne cvetijo

Vlado Vogrinec, predsednik Čebelarske zveze društev Štajerske, ki ima tudi sam 35 čebeljih družin, nam je povedal, da so se prve težave za čebele začele že aprila, ko je slana povzročila pozebo akacijevih cvetov. Posledično akacijeve paše ni nikjer po Sloveniji oziroma je je le za vzorec. Naslednjo težavo pa predstavlja majsko deževje in hladno vreme, zaradi česar rastline ne cvetijo. Regrat je odcvetel, Vogrinec pravi, da bomo morali najverjetneje za obilnejšo pašo počakati do lipe ali kostanja. Ker so temperature prenizke, čebele niti ne zapuščajo panjev, prav tako ne, ko dežuje. “Čebele že tri tedne hranimo s sladkorno raztopino in jih na ta način držimo pri življenju in številu. Po pol litra te tekočine, v razmerju ena proti ena, jim dajemo vsaj dvakrat na teden. Če pa zaloge hrane v panju ni, torej, da so čebele suhe, pa jim je potrebno dati dva kilograma sladkorja in liter vode. Potrebujejo vsaj sedem, osem kilogramov zaloge, da lahko normalno delajo. V za čebele ugodnih letih sem prvo točenje medu opravil že 28. aprila, zdaj pa kaže, da še kak mesec zagotovo ne bomo točili.”

Ker so v tem času čebele na vrhuncu svojega razvoja, Vogrinec čebelarjem svetuje, naj naredijo vse, da jih obdržijo pri življenju. “Potrebno jim je dati sladkorno raztopino, morda tudi kakšno pogačo, odvisno, koliko hrane imajo v panju. Paziti je tudi potrebno, če čebelarji ne potrebujejo rojev, da se ne bodo izrojile. Če pa roje potrebujejo, pa jim bo to prišlo prav.” Vogrinec pravi, da trenutne razmere za čebele niso slabe le pri nas, temveč tudi v sosednjih državah. “Ker imamo takšno stanje od Primorske do Lendave, niti ni mogoče, da bi čebele kam drugam odpeljali na pašo. Tudi iz Prekmurja so nam sporočili, da akacije praktično ne bo, morda le kaj na vrhu. Koliko, v tem trenutku še ne morejo oceniti. Mislim, da zagotovo ne več kot 20 odstotkov.”

Lahko se ponovi leto 2021

Po najslabšem scenariju bi se nam lahko ponovilo leto 2021, ko smo imeli prav tako katastrofalno pašno sezono. Naš sogovornik ob koncu opozarja, da če čebelarji ne bodo krmili čebeljih družin, bodo te zaradi lakote umrle: “Lahko povem primer iz leta 2021. Takrat sem s strani svojega čebelarskega kolega v začetku junija dobil klic, češ da mu je nekdo zastrupil čebele. Pred čebelnjakom je imel za samokolnico čebel. Povedal sem mu, da je to malo verjetno, saj v tem času nihče ne škropi dreves. Svetoval sem mu, naj pogleda v panj, da niso kje čebele lačne. Odgovoril mi je, da je to nemogoče, saj jim je dal pogačo. Izkazalo se je, da jim je res dal pogačo, bile pa so suhe, tako da tudi pogača v tistem primeru ni zadoščala. Pogača je za njih pomenila le sladico.”

Karl Vogrinčič: Letošnja čebelarska sezona bo gotovo katastrofalna

Da so razmere v čebelarstvu letos ponovno kritične, meni tudi Karl Vogrinčič, čebelar in apiterapevt (predsednik sekcije za apiterapijo dr. Filipa Terča pri Čebelarski zvezi društev Štajerske) iz Močne, ki je v teh dneh prav tako začel s krmljenjem čebel. Glede letošnje sezone je jasen: “Gotovo bo katastrofalna. Sicer vsako leto rečemo, da tako slabe še ni bilo. Smo sredi maja, pa čebele še niso imele pametne paše. Nekateri že pravijo, da tudi z lipo ne bo nič. Upam, da bodo imele čebele vsaj zase dovolj hrane, da bodo preživele.”

Čebelarstvo Vogrinčič

Ker na območju Močne ni kostanja, Vogrinčič vse upa polaga na cvetlično pašo, ki pa je zaradi slabega vremena močno okrnjena. “Zdaj bo aktualno le kakšno travniško pobiranje po obronkih. Pa še to bo zadostovalo le za preživetje čebel.” Ob tem Vogrinčič opozori na osnovni problem: hitro, že aprilsko košnjo travnikov, zaradi katere trave ne morejo razviti cvetov, ki so za čebele še kako pomembni. Sreča v nesreči je, da je letos vreme toliko zmotilo kmete, da marsikje trava še ni pokošena. Marsikdo se bo še spomnil, da smo naši dedje travnike kosili samo dvakrat, ponekod trikrat (seno, otava, otavič). V zadnjem obdobju pa je teh košenj v intenzivnem kmetijstvu bistveno več.

Čebelarstvo Vogrinčič

Karl Vogrinčič, ki je član Čebelarskega društva Sveta Trojica – Lenart in je čebelarjenje nadgradil z apiterapijo in apiturizmom, ima trenutno 18 čebeljih družin, ki jih koristi za apiterapijo, dodatnih osem pa za pridelavo medu. Ob njih ima tudi rezervne in opazovalne panje.