Zdravstveni delavci so zagotovo zaradi narave dela močno izpostavljeni okužbi z novim koronavirusom. 20. novembra je bila v uradnem listu objavljena sprememba Odredbe o začasnih ukrepih na področju organizacije zdravstvene dejavnosti zaradi obvladovanja nalezljive bolezni COVID-19. V odloku piše, da morejo izvajalci zdravstvene dejavnosti in socialni zavodi zagotavljajo redno testiranje oseb, ki delajo pri njih, na prisotnost virusa SARS-CoV-2.
Obvezno testiranje najmanj enkrat na teden
»Testiranje je obvezno, če se pri izvajalcu pojavi okužba z virusom SARS-CoV-2, in sicer najmanj enkrat tedensko, od pojava okužbe z virusom SARS-CoV-2 in še najmanj 14 dni po zadnji ugotovljeni okužbi z virusom SARS-CoV-2 v tej organizacijski enoti. Testiranje oseb, ki so okužbo s SARS-CoV-2 prebolele v zadnjih treh mesecih, ni obvezno,« še piše v odredbi.
»Z večanjem obolelih se večajo obremenitve«
V UKC Maribor, kjer je nekaj manj kot 3600 zaposlenih, jih do nedavnega niso periodično testirali. Kot pojasnijo, so v prvem valu dokazali, da so njihovi ukrepi in pravilno uporabljena osebna varovalna oprema, povsem zadostna, da zavarujeta zaposlene. »Z večanjem obolelih se večajo obremenitve, z utrujenostjo pa se lahko prikradejo nepozornosti pri osebni zaščiti. Prav tako pa do okužbe lahko pride tudi izven delovnega okolja,« povedo v UKC Maribor.
Kritično pomanjkanje zdravstvenih delavcev
Poudarijo, da se soočajo s kritičnim pomanjkanjem zdravstvenih delavcev in si dodatnega primanjkljaja zaradi morebitnega širjenja okužb znotraj enot ne želijo. »Na ključnih oddelkih, kjer bi bila izguba zdravstvenih delavcev najtežja, periodično opravljamo testiranja. Do sedaj smo testirali enkrat tedensko periodično približno 500 zdravstvenih delavcev. Uporabljali smo klasične molekularne teste. Testiranja vseh zdravstvenih delavcev zaenkrat še ne moremo izvajati,« dodajo.
Do sedaj smo testirali enkrat tedensko periodično približno 500 zdravstvenih delavcev. Uporabljali smo klasične molekularne teste. Testiranja vseh zdravstvenih delavcev zaenkrat še ne moremo izvajati.
Trenutno uporabljajo tri hitre teste, cene so raznolike
V preteklih tednih so testirali več hitrih testov, in sicer: Sofia, Nadal, BioTime, Nova, ScreenItalia, Humasis, SureScreen, VivaDiag in BioCredit. V prihodnje bodo morda testirali še dodatne tri. Ob tem razložijo, da so testne značilnosti hitrih antigenskih testov (HAGT) nižjega cenovnega razreda in podobne tehnologije odčitavanja podobne.
»V razponu: občutljivost od 42 do 73-odstotna, neg. napovedna vrednost od 80 do 91-odstotna, specifičnost pa za vse zelo dobra in sicer kar od 97 – 99 odstotkov,« so povedali in omenjene teste primerjali s tistimi višjega cenovnega razreda, ki uporablja drugačno tehnologijo. Trenutno je občutljivost ocenjena na 76 odstotkov, specifičnost 99 odstotkov, neg. napovedna vrednost 95 odstotkov. »Realne testne značilnosti v praksi, zaradi spreminjanja prevalence bolezni v populaciji, redno spremljamo z nenehno kontrolo napram PCR,« dodajo.
Trenutno v UKC Maribor uporabljajo hitre teste Sofia, Nadal in BioTime. Cene so precej raznolike. Cena enega testa znamke Sofia je najdražja in znaša 22 evrov brez DDV. Antigenski test Nadal znaša 10,80 evrov brez DDV. Najnižja je cena BioTime, kjer za komad potrebno odšteti 8,90 evra brez DDV.
Odločajo se za izbiro primernega testa
Predstojnik Urgentnega centra UKC Maribor, dr. Gregor Prosen, dr. med. je dejal: »Hitrih testov je na tržišču veliko. Kakor velja za ostale stvari v življenju, tudi tukaj, po analizi osmih testi, lahko povemo: »malo denarja – malo muzike«. Sedaj vemo in imamo dokaj dober občutek o diagnostičnih značilnostih posameznih testov.«
V preteklosti so sicer opravili več kot 2000 hitrih testov na pacientov, kjer je obstajal sum, da so okuženi. Zato se, pripravljajoč na obvezna testiranja, kjer je navodilo, da najprej testirajo vse zdravstvene delavce, nato pa še vse, ki so bili v delovnih skupinah, odločajo za izbiro primernega testa. »Če je to hitri antigenski test na podlagi katerega bomo zdravstvene delavce dopustili v delovnem procesu z delavci, želimo največjo mero varnosti in pravilnih rezultatov.«
Priznavajo, da testne značilnosti niso perfektne tako kot pri standardnih testih
Pojasnil je tudi, da se je do sedaj oglasilo najmanj ducat različnih ponudnikov hitrih testov. »Med tistimi v cenejšem rangu sedaj poskušamo ugotoviti, kateri bi bil dovolj varen, da bi ga lahko uporabljali v vsakodnevni praksi. Torej, da bi lahko hitro odvzeli bris in v roku 15 do 40 minut ugotovili, ali lahko zaposleni naprej delajo s pacienti, ali ne.« Priznal je, da testne značilnosti niso perfektne tako kot pri standardnih testih, zato iščejo ravnotežje med dostopnostjo, ceno, hitrostjo in testnimi značilnostmi.
Priporočila za obravnavo in testiranje zdravstvenih delavcev na okužbo z novim koronavirusom
In kdo krije testiranja?
Na straneh Ministrstva za zdravje je zapisano, da proračun zagotavlja financiranje preiskav na virus SARS-CoV-2 za preiskave in teste, ki so medicinsko indicirani (PCR testi – dokazovanje nukleinske kisline in HAGT). Prav tako se financira preventivno testiranje zdravstvenih delavcev in sodelavcev pri izvajalcih, ki opravljajo zdravstveno dejavnost v mreži javne zdravstvene službe, vključno s socialno varstvenimi zavodi.
Pri Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) lahko uveljavljajo zahtevke za povračilo stroškov preiskav vsi izvajalci zdravstvene dejavnosti v mreži javne zdravstvene službe za PCR teste ter izvajalci imenovani s sklepi ministra za zdravje.
Pri Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) lahko uveljavljajo zahtevke za povračilo stroškov preiskav vsi izvajalci zdravstvene dejavnosti v mreži javne zdravstvene službe za PCR teste ter izvajalci imenovani s sklepi ministra za zdravje. Pri ZZZS lahko izvajalci uveljavljajo stroške le za teste, ki so bili opravljeni za zavarovane osebe in izvedene v okviru javne zdravstvene službe
V sklepu je določeno tudi najvišje povračilo stroškov preiskav
»Za povračilo stroškov izvajanja mikrobioloških preiskav na virus SARS-CoV-2 se določi višina povračila stroškov neposrednega dokazovanja nukleinske kisline SARS-CoV-2 in najvišja višina povračila stroškov hitrih antigenskih testov. Za PCR test odvzem brisa 6,00 EUR in neposredno dokazovanje v laboratoriju 55,00 evrov. Za HAGT odvzem brisa 3,00 evre, za test največ 9,00 evrov,« pojasnjujejo na ministrstvu.
Sredstva se iz proračuna Republike Slovenije lahko zagotovijo za preiskave in teste, ki so bili izvedeni od vključno 24. 10. 2020 do 31. 12. 2021.