Na Radvanjskem trgu se že vrsto let vsako soboto odvija tržnica, ki je dobro obiskana. Idej, kako bi obogatili ponudbo, je bilo v preteklosti veliko, tako s strani krajanov kot samih prodajalcev na tržnici, veliko. V sklopu tržnice je sicer dvanajst stojnic, kjer lahko krajani, pa tudi drugi občani Maribora ter turisti, kupujejo lokalne pridelke.

V Mestni četrti Radvanje se zavedajo, da je Radvanje zagotovo priljubljena turistična destinacija, ureditev Radvanjskega trga bi tako zagotovo doprinesla k pestrejši turistični ponudbi.

Želijo si, da končno zaživi fontana, ki sameva od nastanka trga

Po trgu smo se sprehodili z Rajkom Kotnikom, predsednikom MČ Radvanja, ki nam je dejal: »Naša osnovna želja je, da pride do ureditve trga in da zaživi fontana, ki jo imamo tukaj že od nastanka trga in da temu trgu da poseben pečat. To bi bilo dovolj za začetek.« Projekt za zagon fontane je že vrsto let pripravljen, zadnje tri leta tečejo intenzivnejši pogovori in prošnje, da se vendarle nekaj premakne. Kotnik meni, da v takšnem stanju kot je danes, precej kazi podobo. Urejene so potopne črpalke, tako da bi bilo, kot zatrjuje, potrebno le malo dela, da končno fontana zaživi.

Delujoča fontana bi dala trgu poseben pečat.

V nadaljevanju si želijo, da bi se Mestna občina Maribor s prebivalci tamkajšnjega bloka dogovorila o lastništvu platoja: »Tržnica je sedaj omejena na manj kot polovico trga, saj je polovica trga v lasti stanovalcev, polovica je v občinski lasti. Borimo se, da bi občina dojela, da tako ne more biti. Želimo si, da bi se začeli pogovarjati s stanovalci.«

V primeru, da bi se na občini dogovorili za lastništvo druge polovice, bi morali seveda prevzeti tudi vzdrževanje, plato trga pa je pravzaprav streha garaž, ki že precej časa zamaka, zato so potrebne celovite prenove.

»Streha zamaka in garaža je v slabem stanju. V trenutku, ko bi občina prevzela ta del, bi lahko vsi uporabniki garaž na občino vložili zahtevke za popravilo. Interesa tako ni ravno iz tega vidika, saj bi bili v tem primeru primorani urejati probleme, ki so nastali v preteklosti.«

Na mariborski občini so nam dejali, da želje po ureditvi lastništva ni, prav tako niso prejeli resne namere s strani stanovalcev in mestne četrti. »Streha zamaka in garaža je v slabem stanju. V trenutku, ko bi občina prevzela ta del, bi lahko vsi uporabniki garaž na občino vložili zahtevke za popravilo. Interesa tako ni ravno iz tega vidika, saj bi bili v tem primeru primorani urejati probleme, ki so nastali v preteklosti,« so pojasnili.

V okviru participatornega proračuna največ krajanov podprlo projekt ureditve Radvanjskega trga

Leta 2015 je bil v Radvanju izveden pilotni projekt participatornega proračuna. Strokovne službe MO Maribor so pregledale 78 prispelih predlogov, ki so jih preko spletne strani, osebno ali po pošti prispevali meščani MO Maribor. Izmed vseh prispelih predlogov so izločile tiste, ki niso ustrezale kriterijem. Ostale projekte so strokovne službe smiselno združile v 22 projektov in jih finančno ovrednotile.

Glasovanja v okviru pilotnega projekta participatornega proračuna se je udeležilo 652 prebivalcev, kar predstavlja skoraj 11-odstotno volilno udeležbo. Največ glasov je prejel ravno projekt ureditve Radvanjskega trga.

»Realizirani so bili le štiri projekti od 14, vse ostalo je ostalo nerealizirano, med temi tudi trg. Pred leti smo pričeli pritiskati na takratno vodstvo, sedaj že dve leti bijemo bitko z županom Sašem Arsenovičem. Zaletavamo se v vodstvo občine, ki ne odgovarja.«

»Realizirani so bili le štiri projekti od 14, vse ostalo je ostalo nerealizirano, med tem tudi trg. Pred leti smo pričeli pritiskati na takratno vodstvo, sedaj že dve leti bijemo bitko z županom Sašem Arsenovičem. Zaletavamo se v vodstvo občine, ki ne odgovarja,« pojasnjuje Kotnik.

Bojijo se dodatnih obremenitev

V preteklosti smo že poročali, da se v Radvanju že dlje časa srečujejo s problemom neurejene kanalizacije. Zadeve ostajajo nespremenjene. »Narejena je bila hidrološka študija, kjer se je ugotovilo, da je kanalizacija že sedaj preobremenjena. Sprejema odpadno in padavinsko vodo, ki nastaja v normalnem deževju, ko pride do neurja, je kanalizacija tako obremenjena, da ne sprejema vse vode, zato dvigne pokrove in poplavlja,« pove Kotnik.

Voda zaliva Radvanjski trg, pa tudi številne kleti okoliških blokov. Ker se Radvanje pojavlja kot atraktivna lokacija za izgradnjo novih stanovanj in hiš, se bojijo dodatnih obremenitev. V neposredni bližini naj bi se v kratkem gradilo več kot sto stanovanjskih objektov.

Voda zaliva Radvanjski trg, pa tudi številne kleti okoliških blokov. Ker se Radvanje pojavlja kot atraktivna lokacija za izgradnjo novih stanovanj in hiš, se bojijo dodatnih obremenitev.

»Tu se ne more graditi, dokler ne bo urejen kanalizacijski problem. Nek projekt naj bi bil sicer v pripravi. Imeli smo sestanek s krajani, ki so prizadeti, želijo si, da se zgradi razbremenilnik in uredijo dovodne poti na privatnih zemljiščih. Ti pa so kategorično proti, zato mora občina iskati druge rešitve. Kanalizacijski sistem v Radvanju lahko postane težava celotnega Maribora,« še ob koncu pove Kotnik. V prihodnjih dneh bo na sedežu MČ potekal sestanek na kateremu bodo govorili o morebitnih rešitvah.