Poleg podražitev parkirnin in cene javnih vrtcev na območju MOM so mestni svetniki sprejeli tudi podražitev za čiščenje odpadnih voda. Po poročanju STA so imeli svetniki pri predlogu spremembe cene pristojbine za čiščenje odpadnih voda na Centralni čistilni napravi (CČN) nekaj pomislekov, a so ga na koncu vseeno podprli.

Zakaj je prišlo do podražitve?

Kot so za nas pojasnili na občini, je do podražitve prišlo, ker sedanja cena ne pokriva stroškov izvajanja storitev čiščenja odpadnih padavinskih in komunalnih voda na CČN Maribor in posledično razlika bremeni mestni proračun.

V gradivu seje “Predlog za spremembo cene storitvene pristojbine za čiščenje odpadnih voda na Centralni čistilni napravi Maribor” je kot utemeljitev podražitve zapisano, da se cena čiščenja odpadnih voda na CČN Maribor od leta 2009 naprej ni usklajevala z inflacijo, poleg tega stroški izvajanja storitev čiščenja presegajo prejeta plačila občanov po zdajšnji ceni.

“Skladno z dogovorjenimi pogodbenimi določili koncesijske pogodbe in vsesplošnim povečanjem stroškov storitev, je predlagano usklajevanje cene pomembno za ohranitev stabilnega izvajanja koncesijske pogodbe in se sprejema za obdobje do poteka koncesijske pogodbe. Glede na simulacijo stroškov iz leta 2022, je pričakovati povečanje stroškov izvajanja dejavnosti za leto 2023 za vsaj 1,6 milijona evrov.”

Vlogo igra tudi širitev kanalizacijskega sistema

V preteklem obdobju predlog za uskladitev cene izvajanja storitve čiščenja odpadnih voda s stopnjo inflacije, ni bil podan, ker so se zaračunani stroški čiščenja, ki ga izvaja družba Aquasystems, d.o.o. , v celoti pokrili z obstoječo ceno izvajanja storitve.

Z letom 2022 so se stroški izvajanja storitve čiščenja, zaradi vsesplošnih podražitev in povečanega vtoka zaradi širitve kanalizacijskega sistema povišali in obstoječa cena ne pokriva več vseh stroškov. Za leto 2022 znaša tako negativna razlika med vsemi stroški izvajanja storitve čiščenja ter prejetimi plačili 256.142,60 evrov.

Kot je zapisano v dokumentu, se trend nadaljuje tudi v letu 2023 in ker gre za izvajanje obvezne gospodarske javne službe, je strošek izvajanja koncesijske dejavnosti predmet končnega uporabnika storitve, “pri čemer je potrebno poudariti, da zaradi ohranjanja nespremenjene cene storitvene pristojbine stroške končnega uporabnika pokriva mestni proračun”.

Nove cene veljajo od julija naprej

Pri pristojbini za čiščenje odpadnih voda na čistilni napravi gre za podražitev za povprečno gospodinjstvo v višini 3,8 evra neto na mesec, poroča STA. Kot so nam na občini pojasnili, veljajo nove cene od 1. julija 2023 dalje.

Stara cena je bila 1,3056, nova je 1,6895 €/m3 brez DDV.

“Je pa bilo prvotno planirano 1. junija, vendar se je majska seja prekinila in nadaljevala junija,” dodajajo na občini. O višjih cenah bodo občani obveščeni ob prejemu položnic.

Nova cena predstavlja le začasno rešitev do poletja 2024. Takrat namreč poteče koncesijska pogodba z družbo Aquasystems. Zatem bo cena na novo oblikovana, in sicer po enotni metodologiji, ki je obstoječa pogodba ne zajema. Ali bo takrat uvedena nižja cena v tem trenutku še ni mogoče reči, pojasnjujejo na mariborski občini.