Trampolin park Woop, se je v Mariboru odprl konec meseca oktobra, od takrat pa smo lahko bili priča že večim poškodbam, ki so posledica skakanja na trampolinu. UKC Maribor smo povprašali kakšno je pravzaprav trenutno stanje glede poškodb vezanih na skakanje.

Največ poškodb v spomladanskih in poletnih mesecih

Po podatkih Univerzitetnega kliničnega centra Maribor, so se poškodbe zaradi trampolina v letošnjem letu v primerjavi s preteklimi povečale. Največ jih je bilo v poletnih in spomladanskih mesecih. Od junija do avgusta so namreč obravnavali 28 tovrstnih poškodb, od meseca marca do maja, pa so obravnavali kar 45 poškodb vezanih na skakanje.

To leto so na UKC Maribor obravnavali največ pacientov meseca maja, kjer je pomoč poiskalo kar 24 oseb. V mesecu oktobru je pomoč poiskalo 12 oseb, kar je le za dve osebi več kot v mesecu septembru, ko je zaradi poškodb povzročenih na trampolinu zdravniško osebje zdravilo 10 oseb.

Skupno so v tem letu zdravili 110 oseb s tovrstnimi poškodbami in to je v primerjavi s prejšnjimi leti tudi največ. V letu 2019 so v UKC Maribor skupno obravnavali 84 oseb, leta 2020 je pomoč poiskalo 79 oseb, prejšnje leto pa se je na trampolinu poškodovalo 89 oseb.

Skakanje na trampolinu ni nedolžna športna aktivnost

Uporaba trampolina je ena izmed športnih aktivnosti, pri kateri najpogosteje prihaja do poškodb. V večini primerov gre sicer za lažje poškodbe kot so zvini (najpogosteje zapestja, prstov, gležnjev) in udarnine (glava, prsni koš), seveda pa se pri poškodbah na trampolinu srečujemo tudi z zlomi oz. poškodbami (najpogosteje podlahet, komolec)  ki zahtevajo operativno zdravljenje, pravi Igor Movrin, dr. med., specialist travmatolog in organizacijski vodja klinike za kirurgijo v Mariboru. 

Kot smo videli oz. brali v zadnjem času, so poškodbe pri skakanju na trampolinu, žal lahko tudi usodne. Bojimo se zlasti hujših (usodnih) poškodb glave in hrbtenice, pravi dr. Movrin. 

Mlajše osebe pogosteje poškodovane

Pogosteje se poškodujejo mlajše osebe, stare od 5 do 10 let, od tega 96 oseb moškega in 104 osebe ženskega spola. V letošnjem letu se je skupno poškodobalo več moških oseb, številka je prilezla do 185 oseb, medtem ko pa so skupno obravnavali 177 oseb ženskega spola, starih od 1 do 46 let. Od 15 leta naprej pa je tovrstnih poškodb vse manj, številka pade kar na 1 ali 2 osebi.

Takšne aktivnosti zahtevajo večjo pozornost

Po besedah dr. Movrina, se za predšolske otroke uporaba trampolina odsvetuje, saj ti otroci še niso dovolj telesno razviti da bi ustrezno obvladali svoje skakanje in se na trampolinu zato tudi pogosteje poškodujejo. Večina poškodb otrok se zgodi, ko je na trampolinu več oseb, zato pravi, naj vedno na njem skače naenkrat le en otrok, ki naj bo ves čas pod nadzorom odrasle osebe. Prav tako se otroku ne sme dovoliti, da bi s trampolina skakal, še doda. 

Starši naj otrokom ne dovolijo, da bi na trampolinu izvajali zahtevne skoke (premete, obrate), kjer je bistveno večja možnost poškodbe glave, vratu oz. hrbtenice.

Pomembno je upoštevanje navodil

Do poškodb pri trampolinu najpogosteje prihaja zaradi neupoštevanje (zgoraj navedenih) navodil oz. priporočil, je povedal dr. Movrin. “Najbolj je tako nevarno, če na trampolinu hkrati skače več otrok, kajti takrat so poškodbe ne samo bistveno pogostejše, ampak predvsem in žal pogosteje hujše”. Po besedah dr. Movrina, so velikokrat vzroki za poškodbe, zlasti pri skakanju na trampolin doma, ravno neustrezno zaščiteni trampolini (brez zaščitne mreže, ki preprečuje padce s trampolina in/ali brez zaščitne blazinaste obrobe, ki prekriva vzmeti) in skakanje otrok po trampolinu brez nadzora odrasle osebe. 

Skakanje lahko pusti tudi trajne posledice

Poškodbe pri skakanju lahko pustijo tudi trajne posledice, sploh če so poškodbe hujše. Dr. Movrin nam pove, da se od poškodb, ki puščajo najhujše trajne posledice, ob poškodbah glave, najbolj bojijo hujših poškodb (predvsem vratne) hrbtenice, ki lahko ob poškodbah hrbtenjače vodijo v trajno hudo invalidnost (teraplegija, paraplegija).

Skakanje tvegano za ženske

Zanimalo nas je tudi, če je skakanje na trampolinu bolj tvegano za ženske ali za moške. Dr. Movrin pravi, da je v raziskavah, ki so jih opravili na športnicah (mlada dekleta, ki še niso rodila), ki trenirajo na trampolinu, ugotovili visok odstotek urinske inkontinence oz. uhajanja urina (od 70 do 80%). “Redna vadba na trampolinu namreč povzroča čezmerne obremenitve (in posledično poškodbe) mišic medeničnega dna in ostalih struktur v mali medenici.”

Uroginekološka stroka zato redno vadbo na trampolinu odsvetuje vsem ženskam. Dodaja še, da je “za ženske po porodu, ki imajo oslabljene mišice medeničnega dna, za ženske, ki jim nehoteno uhaja urin, ali pa imajo težave z zdrsom medeničnih organov, pa je vadba na trampolinu škodljiva”.