Ljubljansko parado ponosa je v juniju zaznamovalo nasilje. Razbito okno enega od LGBTIQ+ prijaznih lokalov v središču prestolnice v noči pred parado, zažiganje mavričnih zastav, pa tudi neposredni napadi na udeležence. Po paradi so policisti obravnavali tudi nekaj sumov kaznivega dejanja. Na nasilje se je odzval tudi Mladinski kulturni center Maribor, ki je trenutno v pripravah na mariborsko parado.

”V Mladinskem kulturnem centru Maribor ostro obsojamo vsakršno nasilje, zato smo se, ko smo izvedeli za dogajanje, ki so ga bili deležni udeleženci in organizatorji Parade ponosa v Ljubljani, takoj odzvali in se pridružili podpisnikom izjave za javnost, ki so jo pripravili v društvu Parada ponosa. Pomembno je, da se zoper sovraštvo in diskriminacijo odzovemo takoj, skupaj in povezano, kar je tudi v duhu letošnjega slogana ljubljanske parade ”več skupnosti, en boj,” so jasni.

Dogodke na ljubljanski paradi ponosa vidijo kot sistematični pogrom nad družbeno stigmatizirano skupino oseb, ki je napadena in diskriminirana zaradi svoje spolne usmerjenosti, spolne identitete in spolnega izraza. Dogajanje na ljubljanski paradi so spremljali tudi z mislijo na organizacijo parade v Mariboru.

Tudi na mariborskih paradah je prihajalo do nasilja

Mariborski paradi sta bili v preteklosti že tarča groženj, denimo s strani pripadnikov navijaške skupine, ali pa, ko je na drugi paradi neznanec želel z motorjem zapeljati v množico ljudi. ”Bližje je parada ponosa, več je tudi sovražnega govora na spletu in socialnih omrežjih,” opažajo pri MKC-ju. Tako so že v preteklosti svetovali udeležencem, da se po mestu premikajo v skupinah in po odhodu s parade pospravijo mavrične zastave in druge transparente, saj takrat varovanje več ni zagotovljeno.

”Maribor sicer postaja bolj odprto in vključujoče mesto, na kar nakazuje tudi vse več izobešenih zastav v znak podpore v času mavričnega junija na stavbah organizacij in podjetij.”

Organizatorji parade so bili sicer z varovanjem na paradah do sedaj zadovoljni. ”Z varovanjem in podporo policistov na preteklih dveh paradah ponosa smo bili zadovoljni, delo so opravili korektno” povedo. Veseli jih, da imajo pri organizaciji podporo tudi Mestne občine Maribor. Prve parade leta 2019 se je, kot častni pokrovitelj, udeležil tudi župan Saša Arsenovič.

”Povabiti ga želimo tudi letos in upamo na pozitiven odgovor. Takšna podpora je zelo pomembna. Ne samo zavoljo organizacije dogodka, ampak tudi zato, ker je vsakršna pozitivna opredelitev do LGBTQIA+ pravic pomembna”.

Parada v Mariboru šele septembra

Kot pojasnjuje MKC Maribor so se za zamaknjen datum parade odločili že pred časom. Eden od razlogov je strnjeno vseslovensko dogajanje v mavričnem mesecu, mesecu juniju. ”S premikom parade ponosa v jesen smo želeli udeležbo na paradi omogočiti čim širšemu krogu ljudi, ki se jim hkrati ne bi bilo treba odpovedati udeležbe na katerem od junijskih dogodkov ali parad ponosa v drugih krajih, ki večinoma potekajo v juniju” so povedali.

Namesto s parado so mavrični junij obeležili z izobešanjem mavričnih zastav, družabnimi večeri, ki jih pod okriljem MKC organizirajo prostovoljci programa Maribor skozi rožnata očala, pridružili so se tudi pobudnikom peticije za pravico trans oseb do samoopredelitve, ki so jo sprožili pri Amnesty International Slovenije in zavodu TransAkcija.

S pripravami na letošnjo Parado ponosa v Mariboru so začeli februarja, ko so zainteresirano javnost povabili k sodelovanju na delavnicah, katerih cilj je bilo zbiranje in deljenje predlogov za organizacijo parade. ”Iskali smo ideje za govorke in govorce, nastopajoče, glasbo, slogan, spremljevalni program in vse ostalo, kar je za organizacijo parade ponosa potrebno. Prvi pomembni koraki so tako že bili storjeni” pojasnijo organizatorji.

Foto: Instagram MKCmaribor

Zaradi vpetosti dela zaposlenih na MKC Maribor v aktivnosti v sklopu organizacije prihajajočega Olimpijskega festivala evropske mladine (OFEM), ter tudi zaradi tega, ker še do začetka junija MKC Maribor ni imel podpisane pogodbe o financiranju za leto 2023 z Mestno občino Maribor, so se priprave na parado zamaknile, vendar datum 9. september ostaja.

Pred festivalskih dogodkov, kot je to bilo v letih, ko je bila parada junija, tokrat sicer ne načrtujejo. ”Naše moči so usmerjeno v čim boljšo organizacijo parade. Bomo pa ponovno pozvali organizacije in podjetja, da tudi na septembrski dan parade ponovno izobesijo mavrične zastave,” še zaključijo.