Cesta skozi Malečnik je po obilnem dežju v maju zaradi plazov še vedno zaprta v dveh delih. Ker gre za državno cesto, je njena obnova odvisna od državnih institucij. Nekaj del so že opravili, kdaj točno pa bi se cesta lahko v celoti sanirala, za zdaj odgovorni še niso odgovorili. Poročali smo že, da je tudi mariborska občina urgentno pozvala državo, da sanacijo izvede takoj, saj je od nje oziroma ureditve dela ceste pod tamkajšnjo cerkvijo odvisno tudi nadaljevanje izvajanja projekta Odvajanje in čiščenje voda v porečju Drave.

Iz Direkcije RS za infrastrukturo so nam sporočili, da sta se na tej cesti zaradi preobilnega dežja sprožila dva plazova in dva usada. Po njihovih podatkih sta se dva plazova (preperinski zdrs pobočja) sprožila v dolžini 1,850 in 1,950 metrov. Kot dodajajo, se je večji usad sprožil v dolžini 2,400 metrov na območju gradbišča kanalizacije, katerega investitor je MO Maribor, drugi usad pa se je sprožil v dolžini 6,250 metrov.

“Geološke geomehanske preiskave za sanacijo usada v dolžini 6,250 metrov so izvedene, v pripravi je popis del, na osnovi katerega je v začetku avgusta predvidena objava javnega naročila za izvedbo sanacije. Na območju usada v dolžini 2,400 metrov bodo v tem in prihodnjem tednu potekala terenska dela, in sicer izvedba geodetskega posnetka in sondiranje za določitev globine temeljenja podporne konstrukcije. Sanacija na brežinah, kjer je prišlo do preperinskega zdrsa pobočja nad cesto, je predvidena po zaključku izgradnje kanalizacije. Na lokacijah obeh usadov je predvidena izgradnja kamnite zložbe. Ocena vrednosti sanacijskih del za obe lokaciji znaša približno 100.000 evrov. Na območju preperinskih zdrsov je predvidena biotehnična protierozijska zaščita ter armiranobetonski zid v skupni ocenjeni vrednosti približno 110.000 evrov,” so zapisali v direkciji v odgovoru.

Andrej Rajh ne odgovarja, odzvali so se poslanci

Sicer smo se po več informacij ustno in pisno obrnili tudi na državnega sekretarja na ministrstvu za infrastrukturo Andreja Rajha, vendar nam kljub zagotovilom odgovora, kako kaže sanaciji in kdaj bo ta končana, ni uspelo dobiti, saj se na pisna vprašanja sekretar v nadaljevanju ni več odzval. Smo pa za mnenja povprašali nekaj mariborskih poslancev.

Poslanec SDS Dejan Kaloh nam je takole navedel: “T.i. Malečniška cesta je delno zaprta na dveh mestih že od prvega neurja v mesecu maju zaradi plazov. Žalostno je, da resorno ministrstvo precejkrat pozabi na Maribor, pa čeprav je na infrastrukturnem ministrstvu DS Mariborčan, Andrej Rajh. Del odgovornosti je tudi na MOM, saj bi občina morala dokončati izgradnjo kanalizacije, slednje pa je vezano na roke glede povračila EU sredstev. Skratka, priča smo klasičnemu ping-pongu med mestno in državno oblastjo, kjer pa spet ta kratko potegnejo ravno Mariborčani in Mariborčanke. Dobronameren nasvet: mestni oblastniki morajo biti bolj proaktivni (beri: glasni) na liniji z infrastrukturnim ministrstvom. Maribor je vendarle drugo največje mesto v Sloveniji.”

Poslanka Levice dr. Tatjana Greif je odgovorila, da je za vzdrževanje državnih cest pristojna direkcija za infrastrukturo. “Kolikor mi je znano, je ta že pričela postopke za izbiro izvajalca gradbenih del in pristopila k pogovorom o možnosti sanacije cestišča brez popolne zapore ceste. Računam na to, da bodo dela stekla čim prej, in da bo sanacija cestišča lahko potekala ob samo delni zapori ceste, oziroma, da bo popolna zapora vsaj delno čim prej odpravljena.”

Za čimprejšnjo sanacijo ceste

Poslanci Gibanje Svoboda (Tomaž Lah, Andreja Rajbenšu, Lena Grgurevič, Ratislav Vrečko in Martin Marzidovšek) so se na naša poizvedovanja odzvali v skupni izjavi. Poudarjajo, da sanacija ceste ni v njihovi pristojnosti, kljub temu pa ves čas ažurno spremljajo dogajanje na terenu in se seznanjajo z razmerami. “Prav tako smo v stiku tudi z ministrstvom za infrastrukturo, kjer zagotavljajo, da skrbno spremljajo razmere na celotnem omrežju državnih cest in se trudijo čim prej sanirati škodo. To velja tudi za cesto, ki jo navajate, in vsekakor se bomo tudi v prihodnje v okviru svojih pristojnosti zavzemali za to, da se celotna škoda sanira čimprej.”

Kot še navajajo, so neurja povzročila ogromno škode po vsej državi. “Predsednik vlade dr. Robert Golob je prejšnji teden napovedal spremembe zakonodaje, ki bodo omogočile, da bo država ob naravnih nesrečah še učinkoviteje in hitreje pomagala tako ljudem kot občinam. Občine bodo po novem upravičene do 20 odstotkov vnaprejšnjega plačila za nujne ukrepe. Vlada bo predlog novele zakona potrjevala že na prvi redni seji po počitnicah, vsekakor pa ima ukrep tudi podporo poslancev Svobode. Prav tako je vlada napovedala ukrepe za hitrejšo pomoč oziroma povrnitev škode kmetom, ki bodo imeli 100 odstotno poškodovan pridelek, sprejela pa je tudi že sklep, s katerim za povračilo stroškov intervencij 91 občinam, ki so jih prizadela neurja 12. in 13. julija, namenja skoraj 2,5 milijona evrov,” so zapisali.