Lastniki raznih dejavnosti, ki svoje delo opravljajo v prostorih občinskih nepremičnin, nekateri že več desetletji, so se v tem tednu samoorganizirali in pripravili peticijo, proti neutemeljenim in absurdno velikimi povišanji najemnin. Nekaterim naj bi najemnine zvišali za kar 200 odstotkov. Upajo sicer, da bodo s peticijo uspeli in ustvarili dialog z občino, a pravijo, da so se pripravljeni ob negativnem odzivu povezati tudi s kulturniki ter športniki, ki so bili v preteklih tednih deležni finančnih rezov in skupaj ostreje pritisniti na odgovorne.
Dvigi najemnin brez konkretnih obrazložitev
”Šla sva od lokala do lokala, obrazložila situacijo in prav vsi so peticijo podpisali,” nam pojasnita začetek pobudnika peticije. Dvigi se zgodijo nenadoma in brez konkretnih obrazložitev zakaj do takih podražitev prihaja. Poraja se vprašanje po kakšnih kriterijih se zvišujejo cene najemov in zakaj ta višanja niso procentualno enotna za vse. Dvigi namreč niso usklajeni niti po dejavnostih, gibljejo pa se od 120 pa vse do 200 odstotkov.
Najemniki se bojijo za svoje preživetje
Nekateri so prostore v najem prevzeli že pred večimi desetletji, takratno stanje pa je bilo izredno slabo. Ker so prostore nato uredili z lastnimi sredstvi, se jim zdijo višanja najemnin neupravičena.
”Dandanes seveda ti lokali izgledajo povsem drugače, vendar izključno zaradi naših investicij, saj občina v vseh teh letih najema praviloma ni prispevala ničesar, zato se nam zdijo apetiti trenutnega vodstva po višjih najemninah povsem zgrešeni in neupravičeni ter predvsem nesorazmerni in agresivno posegajo v eksistenco najemnikov,” so zapisali v peticiji, ki jo je podpisalo že lepo število najemnikov lokalov v centru Maribora.
Veliki večini je opravljanje dejavnosti v najemniških prostorih glavni oziroma edini vir dohodka, višanje najemnin pa lahko resno ogrozi njihovo delovanje. ”To so naša življenja, od tega, nekateri izključno, živimo,” opozarjajo najemniki. Mnogi se bojijo, da bodo, če se bodo cene še višale, primorani svoje dejavnosti zapreti. Dodajajo, da lahko že zdaj sam sprehod skozi mesto, prikaže kako slabo je stanje za dejavnosti, saj je v mestu ogromno praznih, zaprtih prostorov. Po njihovem mnenju temu botruje tudi pomankanje urejenih parkirnih mest. ”Kliče stranka pravi, delam že peti krog, ne vem če bom lahko prišla danes, pridem rajši jutri. Naslednji dan spet isto in potem sploh ne pride.”
”Saj če greste skozi mesto, saj se ne slepimo, dopoldan se še mogoče kaj dogaja, popoldan pa čisto nič. In to najbolj občutimo mi. Življenje v mestu je preprosto ugasnilo, to si moramo priznati,” so v skrbeh najemniki občinskih nepremičnin.
Občina pa molči
Najemniki so vprašanja o dvigu najemnin že naslovili na občino, a o konkretnih odgovorih ali rešitvah, ne duha ne sluha. ”To pišeš, kličeš, pa saj ni nobenega odziva,” komentirata neodzivnost naša sogovornika. Tudi mi smo se na občino obrnili z vprašanji o tem kakšni so kriteriji za cene najemnin in kdo jih določa, kakšen je ustaljen postopek obveščanja najemnikov o višanju najemnin ter kako pojasnjujejo razloge za višanje najemnin, vendar odgovorov zaenkrat še nismo prejeli.