V letošnjem letu je Mestna občina Maribor na javnih dražbah aktivno prodajala svoje nepremičnine. S prodajo nepremičnin so začeli že junija. Po takratnih besedah župana Mestne občine Maribor Saše Arsenoviča so s prodajo občinskega premoženja pokrivali občinsko finančno luknjo. ”Da bi rešili situacijo z delnimi plačili sociale, športa, kulture, delamo vse. Pospešeno prodajamo premoženje, da bi zagotovili vire,” je o prodaji nepremičnin povedal Arsenovič.

Kot nam sedaj pojasnjujejo na občini, so v letošnjem letu res izpeljali nekoliko več dražb, saj so s tem zasledovali cilj s proračunom zastavljen prihodek iz prodaje nepremičnega premoženja. ”Več dražb je tudi zato, ker so bile določene dražbe izvedene ponovno, ker določene nepremičnine niso bile odprodane po prvi dražbi. Razlog izvedbe postopka prodaje po metodi javne dražbe je zakonski in sicer postopek predpisuje Zakon o stvarnem premoženju države in samoupravnih lokalnih,” še dodajo.

PREBERITE ŠE: DNEVNA: Toliko je na dražbi nepremičnin iztržila mariborska občina

Ob tem še opozorijo, da lahko Mestna občina Maribor prodaja le tiste nepremičnine, ki so uvrščene v letni načrt prodaje nepremičnega premoženja v okviru sprejetega Odloka o proračunu Mestne občine Maribor za tekoče leto, ki ga sprejme Mestni svet. Mestna občina Maribor praviloma predlaga odprodajo praznih in večinoma dotrajanih stavb, stanovanj, poslovnih prostorov, katerih obnova bi bila ekonomsko neupravičena in jih ne potrebuje za svoje delovanje, prav tako zemljišč, ki jih ne potrebuje.

PREBERITE ŠE: Mariborska občina s prodajo zemljišč v reševanje finančne krize

”Mestna občina Maribor je namreč zavezana s svojim premoženjem ravnati gospodarno in v kolikor ga ne potrebuje za svoje delovanje oz. svoje potrebe ali pa oceni da bi bila obnova ekonomsko neupravičen strošek v soodvisnosti od koristi od oddaje nepremičnega premoženja v najem, se praviloma odloči za odprodajo teh nepremičnin,” pravijo.

Letos za sedem milijonov evrov več prihodkov kot lani

Mestna občina Maribor ima trenutno v lasti 413 poslovnih prostorov, poslovnih stavb, stanovanj in drugih stavb ter okvirno 1.250 stavbnih parcel. Od tega je nezasedenih 34 nepremičnin. Nepremičnine se primarno uporablja za poslovni tržni najem, nadalje tudi za brezplačno uporabo, stanovanja pa za neprofitni najem.

Mestna občina Maribor je v letu 2022 iz naslova najemnin poslovnih prostorov in poslovnih stavb ustvarila prihodke v višini 1.773.273,00 evrov, iz naslova stanovanj prihodke v višini 78.695,00 evrov, ter iz naslova oddaje stavbnih zemljišč in javnih površin v najem 338.476,00 evrov.

Mariborska občina pa je v letošnjem letu po različnih prodajnih postopkih (javne dražbe in neposredne pogodbe z namero) prodala do tega trenutka 47 različnih nepremičnin – stanovanja, poslovne prostore in stavbna zemljišča. Mestna občina Maribor je tako iz naslova prodaje nepremičnega premoženja v letu 2023 ustvarila prihodke v višini 3.333.472,00 evrov.

Končni znesek prihodkov še ni znan

Ta trenutek še potekajo posamezni postopki prodaje tako da natančne primerjave z lanskim letom na občini še ne morejo podati. Ocenjujejo pa, da so letos prodali manjše število stavbnih zemljišč, vendar pa bo prihodek iz naslova prihodka od prodaje stavbnih zemljišč bistveno višji kot lani, saj je bila letos uspešno izvedena prodaja večjih parcelnih kompleksov.

Lani je bil prihodek od prodaje stavbnih zemljišč 1.567.000 evrov, letos pa predvidevajo višje prihodke in sicer okvirno 7.500.000 evrov.

S prodajo neprodanih nepremičninskih premoženj na novih javnih dražbah pa bo MOM v skladu z zakonom nadaljevala, prav tako pa pripravlja postopke prodaje po neposredni pogodbi z namero, kateri postopki bodo objavljeni na uradni spletni strani Mestne občine Maribor.