Kot smo že poročali, je Zdravstveni dom dr. Adolfa Drolca Maribor uvedel pomembno novost glede zdravstvene oskrbe študentk in študentov Univerze v Mariboru v času študija. Ambulanta za študente na lokaciji “Pri parku” v okviru Zdravstvenega doma dr. Adolfa Drolca Maribor ne obstaja več, zato so na Univerzi v Mariboru študente prosili, da si zdravstvene storitve uredijo v skladu z navodili iz dopisa.
V zdravstvenem domu so dodali, da preventivni – sistematski pregledi študentov Univerze v Mariboru sicer še vedno ostajajo na lokaciji “Pri parku”. Ostajajo tudi kot pooblaščena ambulanta medicine dela, prometa in športa tudi obdobne in predhodne preglede zaposlenih. Prav tako ni nobenih drugih sprememb glede delovanje te organizacijske enote Zdravstvenega doma dr. Adolfa Drolca Maribor. Kaj pa menijo o spremembi v Študentski organizacijo Univerze v Mariboru (ŠOUM)?
Prave študentske ambulante mariborski študenti sploh niso imeli
Takoj na začetku so v ŠOUM-u opozorili, da na žalost v Mariboru ni obstajala študentska ambulanta v pravem pomenu besede, ki bi predstavljala zdravstveno oskrbo za študente v kraju študija. Ambulanta je že sedaj imela omejitve in ni prioritetno obravnavala študentov, prav tako pa je v zadnjih letih omejevala delovanje in je študente napotila na možnost, da poiščejo pomoč v katerem koli Zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca Maribor.
Študentska ambulanta naj bi študentom omogočala lažji dostop do zdravniške oskrbe. Študenti so namreč tisti, ki velikokrat začasno ne bivajo v kraju njihovega zdravnika, kar pa otežuje dostop do raznih pregledov.
“Navedene spremembe in novosti pomenijo, da študenti v Mariboru že zadnjih par let nimajo popolnega dostopa do zdravstvene oskrbe, kot jo lahko vidimo v Ljubljani. Že do sedaj so mariborski študenti bili s strani zdravnikov v primeru zdravstvenih težav napoteni domov – v domači kraj, oziroma naročeni v ambulanti v čakalno vrsto. Z zadnjo spremembo pa jim je bila vzeta še ta možnost,” opozarjajo.
Študenti ohranijo zdravnika v domačem okolju, iskanje novega pa je kar težavno
Kot so v nadaljevanju še pojasnili, obdrži veliko študentov zdravnika v domačem kraju, kar sicer ni najbolj praktično in zna ob poslabšanju zdravstvenega stanja predstavljati problem.
“Če bi se študenti odločili za iskanje osebnega zdravnika bi predlagali za iskanje po spletnih straneh Zdravstvenega doma Adolfa Drolca Maribor, prav tako pa priporočamo www.zdravniki.sledilnik.org. Študentom priporočamo, da si za čas študija poiščejo osebnega zdravnika v Mariboru, hkrati pa je treba opozoriti, da so menjave zaradi trenutnega pomanjkanja osebnih zdravnikov težko izvedljive.”
Težavnost ni samo zaradi iskanja zdravnika v Mariboru, ampak tudi zaradi menjave osebnega zdravnika po koncu študija, kar pripelje v začaran krog. V nujnih primerih lahko študentje sicer obiščejo UKC Maribor.
Nujno medicinko pomoč dobijo študenti v vsakem primeru
Nenadno zboleli ali poškodovani študenti, ki v Mariboru nimajo izbranega osebnega zdravnika, se za zdravniško pomoč, če gre za nujno življenje ogrožajoče stanje, lahko obrnejo na katerokoli ambulanto družinske medicine, oziroma na ambulanto Splošne nujne medicinske pomoči, ki deluje v UKC Maribor.
V skladu s 7. točko 252. člena Pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja (OZZ) je pacient dolžan plačati v celoti ceno vsake storitve pri zdravniku, ki ni njegov osebni ali uradno nadomestni zdravnik, razen v primeru nujnega zdravljenja ali nujne medicinske pomoči.
OZZ v nadaljevanju, v 103. členu, določa, da nujna medicinska pomoč vključuje storitve oživljanja, storitve potrebne za ohranjanje življenjskih funkcij, za preprečitev hudega poslabšanja zdravstvenega stanja nenadno obolelih, poškodovanih in kronično bolnih. Storitve se zagotavljajo do stabilizacije življenjskih funkcij oziroma do začetka zdravljenja na ustreznem mestu. Nujni reševalni prevozi so vključeni v storitve nujne medicinske pomoči.
Ljubljana kot primer dobre prakse
Kot primer dobre prakse so v ŠOUM navedli Zdravstveni dom za študente Univerze v Ljubljani na Aškerčevi, kjer nudijo popolno zdravstveno oskrbo za študente.
Tam lahko študenti namreč najdejo zdravnika, zobozdravnika in ginekologijo: “To vidimo kot eno od potencialnih rešitev za študente v Mariboru ter drugih večjih študentskih mestih. Problematiko smo v študentski organizaciji že poskušali reševati tudi s predlogom v okviru Zakona o urejanju položaja študenta. V njemu je bil člen, ki je urejal možnost izbire dodatnega osebnega zdravnika za čas študija, ki bi študentom omogočal lažji dostop do zdravstvene oskrbe”.
Na žalost je bil člen z amandmaji v Državnem zboru RS odstranjen, si pa v ŠOUM želijo in se še naprej zavzemajo, da bi bilo to področje v prihodnje bolj sistematsko urejeno po celotni Sloveniji.