Potem ko se je število krvodajalcev času covida v zadnjih dveh letih precej zmanjšalo, se po sprostitvi ukrepov stanje izboljšuje. Kot so povedali na mariborski območni organizaciji Rdečega križa, so v času ukrepov, povezanih s covidom, beležili manj darovanja krvi s strani srednješolcev in študentov, še vedno pa so na krvodajalske akcije na terenu in v Center za transfuzijsko medicino UKC Maribor prihajali stalni krvodajalci. Eden takih je Marjan Paurič iz Cogetincev v občini Cerkvenjak, ki je gotovo eden izmed rekorderjev v darovanju krvi. Za to plemenito gesto se je odločil že 102-krat, kar pomeni, da je doslej daroval že približno 45 litrov krvi. Ko nanese pogovor na krvodajalstvo, se s prijatelji vedno rad pošali, da daje kri zato, ker si sam ne more privoščiti kranjske klobase.

Prvič je kri daroval v času služenja vojaškega roka v Karlovcu

55-letnega Marjana pri krvodajalstvu podpira celotna njegova družina. Ima ženo in dva sinova – dvojčka. “Za darovanje krvi sem se odločil zato, da lahko pomagam drugim. Kaj hitro pa se lahko zgodi, da jo bom tudi sam potreboval, nenazadnje sem na cesti vsak dan,” nam pove Marjan Paurič, ki je kri prvič daroval davnega leta 1986 na služenju vojaškega roka v JLA v Karlovcu. “Po vrnitvi iz vojske pa sem se začel redno udeleževati krvodajalskih akcij v Mariboru in v Cerkvenjaku, kjer so organizirane trikrat letno. Nikoli nisem dal plazme, vedno samo čisto kri. Nikoli me tudi niso odslovili, prav tako se po odvzemu krvi nisem slabo počutil.” Sicer ima Marjan dokaj razširjeno krvno skupino A+.

Krvodajalca sta tudi njegova žena in sin

Marjan, ki je po poklicu pek in je zaposlen pri Žitu Maribor, pravi, da je darovanje krvi najplemenitejše dejanje, ki ga lahko stori človek. Ko je kri daroval stotič, je prejel posebno priznanje, sprejet je bil tudi med viteze krvodajalstva. Na vprašanje, ali mu je v povezavi z darovanjem krvi v spominu ostala kakšna zanimiva prigoda, odgovori: “V času korone se je na zimski krvodajalski akciji v Cerkvenjaku, tja sem prišel peš, zgodilo, da mi medicinska sestra ni mogla izmeriti temperature. Poskušala je na roki, glavi, … povsod. Nato smo se odločili, da nekoliko počakamo. Ko sem se segrel, je naprava za merjenje temperature delovala brez težav.”

Veliko časa preživi v naravi

Zanimivo je, da je za krvodajalstvo navdušil svojega očeta, ki je kri daroval več kot 25-krat, krvodajalca pa sta tudi njegova žena in sin, ki je kri daroval že desetkrat. Sicer pa je Marjan vsestranski športnik. Ukvarja se s tekom, hojo, planinarjenjem, kolesarjenjem, … Na Triglavu je bil denimo že 21-krat.

Za konec naš sogovornik še doda:Še naprej se bom odzival na krvodajalske akcije, seveda dokler mi bo zdravje dopuščalo. Star sem 55 let, tako da imam še kar nekaj možnosti za darovanje te tako pomembne življenjske tekočine.”