Nepremičnine Kmetijske zadruge Lenart v stečaju imajo novega lastnika. Še do nedavnega je imela večino njenih nepremičnin v najemu Kmetijska zadruga Ptuj, z decembrsko javno dražbo pa se je to spremenilo. Že v prvem poskusu dražbe, na kateri je stečajni upravitelj po izklicni ceni 3,5 milijona evrov prodajal nekdanjo celotno premoženje KZ Lenart, je bila ta uspešna.

Prodajni in bencinski servis s kmetijskim kompleksom na Cankovi, prodajni in bencinski servis na Kuzmi, poslovalnici z bencinskim servisom v Cerkvenjaku in na Sveti Ani, kmetijski center v Jurovskem Dolu, prodajalno v Rogašovcih, zbirni center v Zgornjih Žerjavcih, zemljišče s starejšim objektom v Rogašovcih, zemljišča v Jurovskem Dolu, na Cankovi, v Zgornjih Žerjavcih, Cerkvenjaku in v Jablancah ter poslovno-kmetijski center v Lenartu je v prvem poskusu javne dražbe kupila družba Agrolit iz Litije, in to po ceni 4 milijone 110 tisoč evrov (brez DDV-ja). Direktor Agrolita mag. Urban Grošelj je odgovarjal na naša novinarska vprašanja.

Zakaj ste se odločili za pristop k javni dražbi in posledično za razširitev svoje dejavnosti v Slovenske gorice in zahodno Goričko?

Za nakup KZ Lenart smo se odločili, ker vidimo v KZ Lenart možnost za rast in nadaljnji razvoj te dejavnosti. Glede na to, da imamo trgovine razpršene po vsej Sloveniji, v tem delu pa nismo bili prisotni, je bil nakup še toliko bolj smiseln. To področje ima dolgoletno tradicijo kmetovanja in to nam daje še posebno priložnost in izziv, tako lahko gradimo sinergije in udejanjamo naše vodilo Vaš uspeh, skupno veselje. V KZ Lenart smo videli sinergijski izziv.

Koliko trgovin že imate po Sloveniji, na katero področje ste usmerjeni, koliko imate zaposlenih in kakšni so vaši poslovni rezultati?

Do sedaj smo imeli skupno 17 trgovin. Te trgovine so bile na začetku usmerjene predvsem v smer zadovoljevanja potreb vrtičkarjev in samooskrbe. S priključevanjem zadrug v zadnjem desetletju pa se je smer razširila tudi na izboljšanje storitev s področja kmetovanja. Torej, da zadovoljimo potrebe kmeta, kolikor se le da. Trenutno je v Agrolitu zaposlenih 90 ljudi. Podjetje Agrolit ima svojstveno strukturo, sestavljeno iz proizvodnje, veleprodaje in maloprodaje. Ima boniteto A++.

Kakšne načrte imate s kupljenimi prodajalnami in z bencinskimi servisi?

Načrti so, da najprej poslovanje stabiliziramo, potem pa bomo začeli razvijati naše storitve v smer, s katero bodo naše stranke, tako kmetje kot tudi vrtičkarji, pridobili. Podjetje ima trenutno 17 maloprodajnih enot širom po državi. Agrolit je implementiral zadruge Kostanjevica, Kz Krpan (Cerknica), Agrooprema Murska sobota, Agrooprema Lendava,KZ Logatec, Vrhnika. Trgovine KZ Lenart želimo najprej konsolidirati. Vse bo potekalo po stopnjah. Želimo konsolidirati denarne tokove pripojenih trgovin in celotnega področja.

Tako, da bodo kmetje videli, da lahko s skupnim sodelovanjem dosegajo dobrobit zase, za povečanje poslovnega uspeha, pa tudi za svoje družine, in končno, da tudi Agrolit doseže povečanje dohodka in dobrobit za vse zaposlene v obliki solidnih plač in vzdušja v dobrem ambicioznem kolektivu.

Načrtujeta kakšna vlaganja v objekte v smislu prenov, dozidav, …?

Kot omenjeno, bomo najprej stabilizirali poslovanje, nato pa po natančnem posnetku stanja pripravili načrt vlaganj in smiselnih širitev posameznih trgovin.

Boste na tem območju poleg maloprodaje izvajali tudi odkup mleka, živine, pridelkov?

Naša želja je, da naše stranke zadovoljimo v celoti, torej, da pri nas dobijo storitev, na katero bomo mi v prvi vrsti ponosni, kmetje pa bodo v sodelovanju videli dobrobit zase in njihove družine.

Kaj se bo zgodilo z zaposlenimi, ki jih je po stečaju KZ Lenart prevzela dosedanja najemnica teh nepremičnin, KZ Ptuj?

Vse zaposlene vabim, da se nam oglasijo na naš mail [email protected]. Nato se bomo dogovorili za razgovor in seveda vse, ki imajo veselje do dela s strankami in so pripravljeni delati v kolektivu s tradicijo, mladem in ambicioznem kolektivu, ki deli enake vrednote (ambicioznost in inovativnost, poštenost in iskrenost, strokovnost, odzivnost ter prijaznost), zaposlili v našem podjetju. Seveda pa sprejemamo prijave za zaposlitev tudi od drugih članov krajevnih skupnosti, ki želijo novo zaposlitev.

 V kolikšnem času se mora dosedanji najemnik umakniti iz trgovin?

Pri prenosu poslovalnic na Agrolit želimo spoštovati zakonska določila in najemniku pošteno na podlagi korektnega dogovora olajšati prenos. Seveda pa se moramo zavedati, da je časa malo, da bo praktično pomlad pred durmi. Manevrskega časa je torej malo. Računamo na pošteno igro.

Kakšna je vizija delovanja družbe Agrolit v Slovenskih goricah?

Kot omenjeno, naša vizija sledi našemu sloganu, ki ga imamo že od začetka. Ta je Vaš uspeh, skupno veselje. Torej, da dejavnost, v kateri delamo, vodimo tako, da so naše stranke zadovoljne. Z nami pridobijo celotno storitev, ki poveča pridelek, ki temelji na razumevanju potreb naših strank, in ob tem, da so pošteno plačani ( npr. pri odkupu) oziroma imajo izdelki visoke kvalitete primerno ceno. Ob vsem tem pa želimo prispevati k trajnostnemu razvoju celotne dejavnosti in skupnosti.

Branko Valenko: S terena se ne umikamo, zaposleni ostajajo v KZ Ptuj

Novinarska vprašanja pa smo posredovali tudi dosedanjim najemnikom nepremičnin stečajne KZ Lenart, Kmetijski zadrugi Ptuj. Direktor Branko Valenko nam je v kratkih odgovorih pojasnil, da so tudi oni sodelovali na dražbi, pri čemer so šli do svojih mej, ki so si jih postavili. Glede zaposlenih in nadaljnje prisotnosti KZ Ptuj v Slovenskih goricah in zahodnem Goričkem je zapisal: “Zaposleni ostajajo v KZ Ptuj. Se ne umikamo s terena. Na vse ostalo se bomo prilagodili glede na situacijo.”