Maribor

DNEVNA: Kdaj bodo radiatorji v Mariboru topli?

Andreja Bjelan, 10.10.20 ob 04:30

V Mariboru se jutri pričenja kurilna sezona. Ta se načeloma prične ob izpolnitvi pogoja, da je temperatura tri zaporedne dni ob 21. uri pod 12 stopinj Celzija.

V zadnjih dneh smo bili deležni tako obilice sonca kot tudi večjih količin padavin in tudi hladnejših dni. Čeprav je bilo vreme zadnje dneve ugodno, s prjetnimi temperaturami, pa nas v nedeljo čaka izrazita sprememba z nižjimi temperaturami. V stanovanjskih blokih se tako marsikdo že sprašuje, kdaj bodo radiatorji topli.

Pričetek ogrevalne sezone se načeloma prične ob izpolnitvi pogoja, da je temperatura tri zaporedne dni ob 21. uri pod 12 stopinj Celzija.

“Trenutno še ta pogoj v Mariboru ni bil izpolnjen, res pa je napoved za nedeljo takšna, da bo prišlo do velike spremembe temperature zato bomo V Energetiki Maribor z nedeljo, 11.10.2020 pričeli z ogrevanjem vseh objektov,” je za Maribor24.si pojasnil Alan Perc, direktor Energetike Maribor.

Pričetek ogrevalne sezone se načeloma prične ob izpolnitvi pogoja, da je temperatura tri zaporedni dni ob 21.00 uri pod 12 stopinj Celzija.

Ob tem dodaja, da še vedno velja, da lahko njihovi uporabniki odločajo o pričetku in koncu ogrevanja tako, da svoje zahteve javijo preko svojega predstavnika oziroma upravitelja objekta. “Absolutno pa morajo uporabniki poskrbeti za svoj ogrevalni sistem, tako da imajo sistem hidravlično uravnovešen, ustrezno odzračen, na radiatorjih nameščene termostatske ventile,…”, še pojasnjuje Perc.

Pričetek kurilne sezone se z vsakim letom zamika

Še primerjava glede pričetka ogrevanja v preteklih letih – lani se je pričelo ogrevanje 3. oktobra, leto pred tem 27. septembra, podobno pa tudi leta 2017, ko se je kurilna sezona pričela 26. septembra. V zadnjih desetih letih pa se je najprej pričelo ogrevanje leta 2008, in sicer že 16. septembra, najkasneje pa leta 2014, ko so bili radiatorji topli šele 23. oktobra.

Letošnji september je bil najtoplejši, odkar zbirajo podatke, je razvidno iz podatkov evropskega programa Copernicus. V povprečju je bil mesec za 0,05 stopinje Celzija toplejši od lanskega septembra, ki je že lani osvojil naziv najtoplejšega prvega jesenskega meseca. Kot kažejo podatki glede pričetka kurilne sezone, je tako posledično logično, da se kurilna sezona vsako leto za nekaj dni zamakne, saj so temperature višje.

V zadnjih desetih letih pa se je najprej pričelo ogrevanje leta 2008, in sicer že 16. septembra, najkasneje pa leta 2014, ko so bili radiatorji topli šele 23. oktobra.

Znanstveniki sicer opozarjajo, da je to jasen kazalnik, da temperature rastejo zaradi izpustov toplogrednih plinov, poroča britanski BBC. Glede na ocene bo letošnje leto najtoplejše v Evropi, tudi če bodo temperature v prihodnjih mesecih nekoliko nižje.

Kaj lahko sami storimo, da bo naše stanovanje primerno ogrevano?

V Energetiki Maribor ob tem podajajo nekaj praktičnih nasvetov za učinkovito rabo toplotne energije.

Nastavite pravilno temperaturo stanovanjskih prostorov

Sobne temperatura dnevnega prostora naj bo vselej čim bliže 20 stopinjam. Vsaka stopinja manj prihrani kar 6% energije, potrebne za ogrevanje. Prostori, v katerih se zadržujete manj časa, so lahko še kakšno stopinjo hladnejši. V prostorih, kjer gospodinjske naprave (hladilnik, štedilnik, pomivalni stroj) z delovanjem same po sebi ogrevajo prostor, naj bo temperatura okoli 18 °C, v spalnici pa je lahko temperatura še kakšno stopinjo nižja. Tudi ponoči lahko v stanovanju znižamo temperaturo in prihranimo na porabljeni toplotni energiji. Upoštevanje teh priporočil naj bo seveda vselej podrejeno vašemu udobju in dobremu počutju, zapišejo pri Energetiki Maribor.

Ogrevajte prostore po potrebi

Ogrevajte prostore le takrat, ko jih resnično potrebujete. V kolikor boste dva dni odsotni od doma, ogrevajte stanovanje na 15 stopinj.

Izberite kakovostne termostatske ventile

Z uporabo termostatskih ventilov boste privarčevali od 4 do 8 % energije, potrebne za ogrevanje. Tudi pri termostatskih ventilih bodite pozorni na to, da jih ne zakrivajo zavese, saj bodo samo tako delovali pravilno!

Preprečite neželeno zračenje stanovanja

Z zapolnitvijo majhnih vrzeli med okni in vrati se boste izognili nehotenemu in nenehnemu prezračevanju stanovanjskih prostorov, s katerimi izgubljate veliko toplote. Z nakupom dodatnih gumijastih tesnil boste pomembno zmanjšali toplotno prevodnost predvsem starejšega stavbnega pohištva.

Redno pregledujte in vzdržujte ogrevalne sisteme

Z rednimi pregledi in pravilnim vzdrževanjem ogrevalnih sistemov boste optimizirali porabo energije in z njo povezane stroške.

Ne odpirajte oken na preklop

Ob odpiranju oken na preklop mečete denar dobesedno skozi okno. Če želite stanovanje prezračiti, popolnoma odprite ona in ustvarite prepih. V času, ko so okna odprta, s termostatskim ventilom prekinite ogrevanje. Po 10. minutah okna zaprite.

Ponoči zagrnite zavese, spustite rolete in žaluzije

Ob hladnih nočeh se skozi okna izgubi veliko toplote. Z zaprtimi roletami oziroma žaluzijami zmanjšamo toplotne izgube za več kot 20%, z zagrnitvijo zaves pa bodo toplotne izgube manjše še za dodatnih 10%.

Sprostite prostor pred radiatorji

Pomembno je, da toploti zastavite prosto pot v prostor. V primeru, da pred radiator postavite kose pohištva, se bo toplota zadrževala ob radiatorju, kar privede do pregrevanja radiatorja in s tem do neučinkovite ogrevanja prostora. S pravilno postavitvijo pohištvenih elementov lahko privarčujemo kar do 5% stroškov za ogrevanje. Kot zanimivost: tudi zavese, ki visijo prek radiatorjev, preprečujejo toploti prosto pot v prostor, zato odgrnite tudi te.

Izognite se toplotnim mostovom

Z dodatno izolacijo zidu za radiatorjem boste zmanjšali uhajanje toplote skozi steno za kar 6%. Pri pomanjkanju prostora lahko na steno za radiator namestite 5mm debele stiroporne plošče, ki so oblečene v aluminijasto folijo. Tovrstna investicija se vam bo povrnila najkasneje po dveh do treh ogrevalnih sezonah.

V času kurilne sezone vse več dimniških požarov

V času kurilne sezone se poveča tudi število dimniških požarov in nesreč, povezanih s kurjenjem oziroma ogrevanjem. V Sloveniji se sicer na leto v povprečju zgodi 450 dimniških požarov in povprečno 10 zastrupitev ljudi z ogljikovim monoksidom, ki so posledica obratovanja kurilnih naprav.

Da je prišlo do požara v dimniku nas opozarja; močan črn dim iz dimnika ali celo leteče iskre, prasketanje v dimniku, vroče rozete, slabše izgorevanje v peči ali štedilniku itd.., smrad po stanovanju, vroče stene dimnika.

Do požara v dimovodni napravi pride zaradi vžiga, in ne samovžiga kot menijo nekateri, še gorljivih produktov v dimniku. Vzrok je navadno slabo vzdrževanja dimnika, dotrajanost dimnika ali celo slaba gradnja dimnika. Požari v dimovodnih napravah so pogostejši v starejših zgradbah in v klasičnih samo z opeko zidanih dimnikih. Da je prišlo do požara v dimniku nas opozarja; močan črn dim iz dimnika ali celo leteče iskre, prasketanje v dimniku, vroče rozete, slabše izgorevanje v peči ali štedilniku itd.., smrad po stanovanju, vroče stene dimnika.

Gasilska zveza Maribor je ob tem zapisala nekaj kratkih napotkov, kako ravnati da ne pride do dimniškega požara in kaj storiti v primeru, ko ta izbruhne.

Nemudoma pokličite 112

V takšnem primeru naj občan nemudoma pokliče na 112 (center za obveščanje) in sporoči potrebne podatke za takojšnje aktiviranje pristojne gasilske enote, dimnikarjev itd., še zapiše Oskar Neuvirt na spletni strani Gasilske zveze Maribor.

Miselnost, da lahko dimnik zgori brez nadzora gasilcev in dimnikarjevega pregleda je zelo zgrešena in nevarna. Prav tako je gašenje dimnika z vodo zelo nevarno. Vedite, da pri zlitju samo 1 liter vode v dimnik nastane 1700 litrov pare. Dimovodna naprava ne zdrži tega pritiska in pride do porušitve dimnika. Pri gorenju dimnika lahko nastane tudi 1000 in več stopinj Celzija temperature.

Nevarnost nastanka strupenega ogljikovega monoksida je velika

Med tem odstranite vse gorljive materiale od dimnika, obvestite vse stanovalce in jih opozorite na morebitne posledice požara v dimniku. Gorenje v dimniku namreč navadno poteka delno nepopolno in nevarnost nastanka strupenega ogljikovega monoksida je velika. Ne odpirajte dimniških vratc na podstrešju ali čistilnih vratc v kleti ali pritličju.