Mrežni podjetniški inkubator (MPIP) je strateškega pomena za celotno podravsko regijo. Predstavlja nadgradnjo podpornega okolja za podjetništvo z več mikrolokacijami v občinah Podravja. MPIP povezuje ključne subjekte podpornega okolja, s ciljem spodbujanja podjetniške kulture, ustanavljanja novih podjetij z višjo dodano vrednostjo v podravski regiji ter zagotavljanja celovite podjetniške podpore zanje.
“V okviru MPIP nudimo potencialnim podjetnikom in mladim podjetjem prostore po ugodnejši najemnini, hkrati pa z vključitvijo v MPIP postanejo del skupnosti mladih podjetij. Inkubiranci dobijo mentorja, ki jih spremlja in jim pomaga graditi njihovo podjetniško pot. Za njih organiziramo podjetniška srečanja, brezplačna usposabljanja in razne druge dogodke,” so pojasnili na Regionalni razvojni agenciji (RRA) za Podravje – Maribor.
Na voljo so različni prostori na več lokacijah:
– v Mariboru na lokaciji Energetike Maribor, kjer je pet pisarn in en coworking prostor s štirimi delovnimi mesti
– na sedežu RRA Podravje – Kreativni park Drava – začasni coworking z osmimi delovnimi mesti,
– na lokaciji Mariborski vodovod je na voljo pet pisarn,
– v Občini Hoče – Slivnica – ena pisarna v PGD Bohova, občina je pripravljena dati na voljo dodatne pisarne v objektu Vegec v Orehovi vasi, v kolikor se bo izkazalo zanimanje,
– v Občini Pesnica – coworking prostor s tremi delovnimi mesti v TPS Pesnica – možno najeti vsa tri mesta,
– v Občini Dornava – coworking prostor z dvema delovnima mestoma v kulturni dvorani,
– v pripravi je lokacija v občinah Ruše in Trnovska vas.
Če podjetniki prostorov ne potrebujejo, potrebujejo pa mentorsko podporo, druženje z ostalimi inkubiranci ali si želijo obiskovati brezplačna usposabljanja in se udeleževati ostalih dogodkov, imajo možnost vključitve v virtualni inkubator.
Tako s svojim delovanjem sledijo svojemu poslanstvu: “Povezovanje ključnih subjektov podpornega okolja, s ciljem spodbujanja podjetniške kulture, ustanavljanja novih podjetij z višjo dodano vrednostjo v podravski regiji ter zagotavljanja celovite podjetniške podpore zanje.”
Kako pomagajo mladim podjetnikom?
O izkušnjah z MPIP, ki ga izvaja Regionalni razvojni agenciji (RRA) za Podravje – Maribor, smo povprašali nekaj inkubirancev.
Mlada podjetnica Andreja Iljaš iz podjetja Juga Foods d.o.o. ima z inkubatorjem zgolj pozitivne izkušnje: “Maksimalno se trudijo po svojih močeh in povezujejo ter svetujejo. Pomagali so mi tako z nasveti kot tudi z manjšimi sredstvi. Pomagali so s povezovanjem z eksperti in potem so tudi pokrili strošek njihovega svetovanja.” Na podlagi dobre izkušnje priporoča inkubator tudi drugim podjetnikov. Predvsem tistim, ki na podjetniško pot šele vstopajo.
Njeno podjetje se sicer ukvarja s pripravo popolnih in uravnoteženih kuhanih obrokov za pse. Gre za hrano za kužke iz najkakovostnejših sestavin, ki so primerne tudi za alergike. Recepture in procesi so nastali v sodelovanju s strokovnjakinjo za prehrano psov oz. “pasjo nutricistko”, vključili so bogato veterinarsko znanje. “Podjetniška ideja se je razvila iz osebne pozitivne izkušnje ter povpraševanja znancev o novem načinu hranjenja. Naši obroki so sestavljeni iz sestavin, ki so primerne za ljudi, samo so brez dodanih aditivov, sladkorjev, soli, barvil. Torej res popolnoma naravni z dodanimi vitamini in minerali za dolgoživo pasje življenje,” je pojasnila.
Čepek: “Mi smo z RRA prišli v stik, ko smo iskali poslovne prostore”
Pozitivno izkušnjo ima tudi Gregor Čepek iz podjetja eAvio d.o.o., ki se ukvarja z razvojem programske opreme (spletne aplikacije, mobilne aplikacije, iot) in grafičnim oblikovanjem. “Poskušamo se čim bolj fokusirati na področje aviacije, kjer ponujamo nekaj lastnih produktov-aplikacij. Trenutno je najbolj ‘vroč’ eAvio Club, namenjen letalskim klubom, šolam in ponudnikom panoramskih letov. Gre za lepo moderno aplikacijo, ki jo piloti uporabljajo na telefonu, za vodstvo pa je narejen pregleden razširjen vmesnik. Vsebuje vse pomembne funkcionalnosti, ki jih take organizacije za svoje delovanje potrebujejo. Letos dodajamo podporo za električna letala. V ta namen smo bili aprila razstavljalci na največjem letalskem sejmu v Evropi – Aero Expo. Rešitev uporablja tudi največji letalski klub v Sloveniji – Letalski center Maribor. Narejena pa je tako, da jo lahko tržimo po celem svetu. Zanjo smo 2022 prejeli srebrno priznanje za inovacije ŠGZ,” je za nas še opisal svojo dejavnost.
Glede izkušnje z inkubatorjem je dejal sledeče: “Zmeraj so pripravljeni pomagati s svojim znanjem in mreženjem. So zagotovo pravi sogovornik za podjetnike s pravo idejo ali produktom – še posebej na začetku poti. Mi smo z RRA Podravje – Maribor prišli v stik, ko smo iskali poslovne prostore. Ekipa se je namreč začela širiti, ‘garažni’ prostori pa niso več bili primerni. Prijavili smo se na razpis in bili sprejeti v inkubator, v sklopu katerega smo v poslovni stavbi Energetike Maribor lahko ugodno najeli prostore. To pa je bil samo začetek sodelovanja in raziskovanja vseh drugih možnosti, ki jih ponujajo. Pomagali so nam oz. nam še zmeraj graditi na prepoznavnosti, iskanju novih strank, partnerjev – mreženju. V sklopu njihovih izobraževalnih dogodkov smo pridobili ogromno novega znanja na področju marketinga in trženja. Novi poslovni prostori so nam posredno prinesli veliko novih strank vključno z JHMB.”
Kot je še pojasnil, so z njihovo pomočjo veliko pridobili. Podjetniška pot je običajno zelo razgibana, polna vzponov in padcev. Včasih je težko. Mlade podjetnike veseli, da imajo v podravskem prostoru take organizacije, ki posameznika na tej poti iskreno spodbujajo in pomagajo. “Menim, da bi tak partner prišel prav slehernemu podjetniku,” je še dodal.
Kikl: “Danes ne bi bila, kjer sem, če ne bi bila del inkubatorja”
Mlada podjetnica Anja Kikl pomaga ženskam s prehranskim coachingom, pomaga jim do prehranske svobode in ureditve menstrualnega cikla v primeru nerednih menstruacij, bolečih menstruacij, želje po zanositvi in/ali slabšega odnosa do prehrane. Poleg tega nudi še spletno trgovino Nutrition Story, kjer so zbrana najkvalitetnejša prehranska dopolnila za ženske, ki so v optimalno biorazpoložljivih oblikah in odmerkih. Nudi tudi spletni program, v katerem v dveh mesecih ženska s PCOS pridobi vso potrebno znanje in orodja za samopomoč pri reproduktivnih in prehranskih izzivih, in webinarje ter pisanje člankov, kjer se posveča zdravju žensk.
“Danes ne bi bila, kjer sem, če ne bi bila del inkubatorja. Znanje, ki sem ga pridobila na začetku poslovne poti in nadaljnja podpora skozi leta, so mi omogočila del razvoja, ki sem ga v tistem trenutku potrebovala. Mentorstvo je neprecenljivo orodje v podjetništvu,” je povedala glede svoje izkušnje z inkubatorjem ter v nadaljevanju dodala: “Pridobila sem začetna znanja o zagonu podjetja in podporo, ki sem jo potrebovala, če se mi je zastavilo kakšno vprašanje glede razvoja podjetja. V zahvalo programu PONI sem odprla podjetje, ki ravno prehaja v tretje leto delovanja. Preko programa SIO sem z mentorico delala tudi na navadah in postavitvi prodajnega uvodnega srečanja s strankami.”
Dober glas o podjetniškem inkubatorju širi tudi sama. Kot je dejala, se kadarkoli pogovarja s perspektivnimi podjetniki in jim predlaga inkubator. Sploh program PONI. “Za nekoga, ki ne ve, kako se lotiti podjetništva, saj v svojem krogu ljudi nima podjetnikov, je takšna začetna opora neprecenljiva.”