V Dijaškem domu Lizike Jančar Maribor je bil včeraj prav poseben dan. Z donacijo novih bobnov in kitare so dijaki namreč končno dobili možnost, da razvijajo svoj glasbeni talent v boljših pogojih. Pobudo za to je sprožila dijakinja Živa Ferarič, ki je vztrajno iskala način, kako zamenjati dotrajane inštrumente. Pri tem jim je na pomoč priskočil Marko Soršak - Soki, ki skozi svoj projekt 20za20 že vrsto let spodbuja glasbeno ustvarjanje mladih.
Soki je obdaril že 134 osnovnih šol
Marko Soršak - Soki je v okviru projekta 20za20 obdaril že 134 osnovnih šol in 12 zavodov, kar je zanj neke vrste "bonus", ki ga ne šteje v prej omenjeno kvoto. Kot je sam pojasnil, je poanta projekta spodbujanje glasbenega ustvarjanja. "Dejstvo je, da lahko pridejo inštrumenti tudi v napačne roke. Ne samo, da ogromno stanejo, imajo tudi svojo uporabno vrednost in če gredo v napačne roke izgubimo oboje. Tukaj so mi dijaki pokazali kaj si želijo, kaj znajo in, kaj jim to pomeni, zato se mi je zdelo zelo preprosto, da bodo dobili to, kar potrebujejo. Imel sem dovolj informacij in sem vedel, da gredo inštrumenti tukaj v prave roke," je izpostavil.
V nadaljevanju je pokomentiral, da je šport pri nas zelo močan in razširjen, glasba pa žal ne. Po njegovih besedah je le 17 odstotkov ljudi v ožjem stiku z glasbo, pri športu pa je ta številka petkrat višja. "Jaz se trudim vzpostaviti ravnovesje, saj je tudi glasba pomembna vrlina. Glasba, šport, umetnost so vrline, ki so pomembne za ravnovesje v družbi - če so vsi športniki se tehtnica nagne na eno stran, če bi bili vsi glasbeniki bi se nagnila na drugo stran. Vse skupaj je ena velika umetnost in zato je treba vse to spodbujati," nam je povedal.
[[image_3_article_74403]]
Pomembna je možnost izbire
Kot je dejal, se mu večkrat očita, da bi svojo dobrodelnost lahko uporabil za nakup hrane, zvezkov ali drugih šolskih potrebščin, a Soki za skupnost skrbi na drugačen način - da se pojavi možnost izbire. "Nikogar ne želim prisiliti, da igra inštrument ali ga prepričati, da je glasba najboljši hobi na svetu. Jaz to počnem z željo, da bi med mladimi povečal zanimanje za glasbo. Moj cilj je v prvi vrsti, da imajo tisti, ki morda nikoli ne bi imeli stika z inštrumentom vsaj enkrat priložnost, da ga preizkusijo, saj imamo v vsaki družbi ljudi, ki do določenih stvari iz takšnih in drugačnih razlogov ne pridejo," je pojasnil.
Tudi jaz sem si na začetku želel biti slaven in pomemben, a to ni prava stvar. Ko to enkrat ugotoviš, začneš delati s srcem - ne za slavo in denar. Ko delaš s srcem pa posledično tudi vztrajaš. Če delaš to, kar imaš rad, ti bo v življenju tudi 'ratalo'.
Pobudo je sprožila dijakinja Živa
Pobudo za nove inštrumente je sprožila dijakinja Živa Ferarič, ki je vztrajno iskala način, da bi lahko tudi med tednom vadila bobne, saj je imela doslej možnost igranja le med vikendi. "Res sem mu težila, ampak je uspelo in smo z njegovo pomočjo bobne pripeljali v dijaški dom," je priznala. Kot je sama izpostavila, je ponosna, da je del Sokijeve bobnarske šole in da je bila vključena v ta projekt. "To, kar on dela, je res srčno. Potrebovali bi več takih ljudi," je še dodala.
Bobni so bili donacija Sokijeve bivše učenke, ki je zajadrala v šport, kitara pa je bila last gospoda iz motorističnega kluba, ki je prav tako želel, da gre v prave roke.
[[image_2_article_74403]]
Prejšnji bobni so bili že močno dotrajani
Kot je izpostavil Erik Kurbus, vzgojitelj v dijaškem domu, je bil za dijake in za zaposlene včeraj prav poseben dan. "Res smo ponosni na naše nove bobne in kitaro, saj so si dijaki oboje zelo dolgo želeli. V preteklosti smo sicer imeli bobne, a so bili dotrajani in je bil res čas za zamenjavo. V dijaškem domu imamo veliko talentov in mladih nadobudnih glasbenikov, zato so bili novi bobni nujni," nam je povedal.
Vesna Veit, vzgojiteljica in koordinatorka projekta je poudarila, da v dijaškem domu biva 350 dijakov, nekateri prihajajo celo iz tujih držav, in vsi ti dijaki imajo različne talente. "V dijaškem domu imamo zvočno izolirano sobo (t.i. music box), kjer lahko dijaki vadijo, poleg tega pa imamo tudi dve klavirski sobi. Želimo si, da bi imeli vsi, ki se želijo ukvarjati z glasbo res najboljše pogoje. Različni dijaki so različno nadarjeni in imajo različne hobije. Tukaj spodbujamo vse - ne samo šport, temveč tudi glasbene talente," je zaključila.
[[image_1_article_74403]]