Na spletni platformi preko vstopne strani www.karierni-sejem.si lahko srednješolci še do petka, 27. novembra, obiščejo virtualni karierni sejem – sejem poklicev in izobraževanja, ki ga ob podpori Mestne občine Maribor organizira Fundacija za izboljšanje zaposlitvenih možnosti PRIZMA. Soorganizator dogodka je Zavod RS za zaposlovanje – Območna služba Maribor, sodelujejo pa tudi Univerza v Mariboru, Štajerska gospodarska zbornica, Območna obrtno-podjetniška zbornica Maribor in Mladinski kulturni center Maribor.

Sejem je v prvih treh dneh obiskalo 7476 dijakov iz vse Slovenije

V uredništvu Maribor24.si sejem spremljamo v živo, tako da vam lahko s prve roke posredujemo vzpodbudne informacije o udeležbi. V prvih treh dneh je virtualni karierni sejem obiskalo 7476 dijakov, od katerih se jih 33.6 % vrača na sejem. Največji obisk je bil zabeležen  z lokacije obiskovalca iz Ljubljane, naslednji je Maribor. Najbolj je obiskana dvorana Študijski programi, sledita Karierni kažipot za mlade, Univerza v Mariboru, … Večina obiskovalcev kariernega sejma je starih med 16 in 19 let.

Beležijo visok obisk stojnic posameznih fakultet in univerz

Obisk kariernega sejma je za dijake še kako pomemben, saj na ta način pridobijo vse potrebne informacije o študijskih programih. To se kaže tudi v povečanem obisku virtualnih stojnic posameznih fakultet in univerz. Dijaki tretjih in četrtih letnikov imajo na sejmu odlično priložnost, da na enem mestu primerjajo študijske programe in študijsko okolje med posameznimi fakultetami oziroma univerzami. Ob tem se lahko seznanijo z obštudijskimi ponudbami, mobilnostjo posameznih fakultet v smislu izobraževanja v tujini in podobno.

Dvorana Kariernega kažipota za mlade

Že sejemski razstavni prostor nudi številne možnosti obiska. Med drugim lahko dijaki obiščejo dvorano Kariernega kažipota za mlade in se tam ob obisku različnih stojnic odločijo za individualno karierno svetovanje, si ogledajo video vsebine, predavanja, predstavitve, …
V dvorani informacije o tem, kako načrtovati poklicno prihodnost, razvijati pridobljena znanja in spretnosti, iskati zaposlitev, se predstaviti in vključiti na trg dela ponujajo karierno svetovalci Zavoda RS za zaposlovanje in karierni svetovalci Fundacije Prizma, Kariernega centra za mlade VšečKAM in GREM. Del razstavnega prostora je tudi  Živa knjižnica – knjižnica poklicev v virtualni obliki, katere posebnost je, da so knjige ljudje, ki skozi dialog z bralci in bralkami delijo svoje življenjske izkušnje, v tem primeru o svojem izobraževanju in poklicu.

Kaj je Karierni center za mlade VšečKAM in GREM?

Na območju kohezijske regije Vzhodna Slovenija je vzpostavljen Karierni center za mlade, kjer mladim med 6. in 19. letom starosti nudijo informiranje, individualno karierno svetovanje in poučne delavnice za razvijanje poklicih interesov, za učinkovito načrtovanje njihove kariere. Vse aktivnosti so brezplačne, saj jih financira Ministrstvo RS za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter Evropski socialni sklad. Enote kariernega centra za mlade se nahajajo v Mariboru na Fundaciji PRIZMA, v Velenju v Društvu NOVUS, na Razvojno izobraževalnem centru Novo mesto in v Podjetniškem inkubatorju Kočevje.
Aktivnosti kariernega centra za mlade so namenjene tudi staršem in svetovalnim/strokovnim delavcem osnovnih in srednjih šol, zato da mladim lažje nudijo podporo pri nadaljnjih kariernih odločitvah. Informirajo o možnostih nadaljnjega izobraževanja, štipendiranja, opravljanja praks, ipd. Pripravljajo tudi predstavitve deficitarnih in perspektivnih poklicev ter poklicev prihodnosti na trgu dela. Organizirajo učne in debatne delavnice s poudarkom na praktičnih in virtualnih predstavitvah poklicev ter nudijo obisk podjetij in spoznavanje delovnih mest.

Enote kariernega centra za mlade se nahajajo v Mariboru na Fundaciji PRIZMA, v Velenju v Društvu NOVUS, na Razvojno izobraževalnem centru Novo mesto in v Podjetniškem inkubatorju Kočevje.

Z uporabo različnih orodij in vprašalnikov, med drugim tudi t.i. psihodiagnostičnih pripomočkov in pripomočkov za samostojno vodenje kariere na individualnem svetovanju mlade spodbujajo k celostnem spoznavanju sebe, svojih talentov in kompetenc za življenje in delo. Ob tem pa organizirajo tudi strokovna srečanja, promocijo izobraževalnih programov, dneve odprtih vrat in sejemske dogodke, kot je karierni sejem. Na voljo so osebno, telefonsko, po elektronski pošti in tudi s pomočjo aktualnih družbenih omrežij.

Dušanka Lužar Šajt: “Smo organizacija, ki je namenjena usklajevanju ponudbe in povpraševanja na lokalnem trgu dela”

Direktorica Fundacije Prizma Dušanka Lužar Šajt je povedala, da fundacija zaznamuje 20. obletnico delovanja. »Smo organizacija, ki je namenjena usklajevanju ponudbe in povpraševanja na lokalnem trgu dela, zato je karierna orientacija tudi rdeča nit, ki se vleče skozi vsa naša prednostna področja. Ukvarjamo se s karierno orientacijo in podporo mladim pri razvoju kariere, brezposelnim, zaposlenim. Na področju strateškega razvoja kadrov, v podjetjih in organizacijah je karierna orientacija prav tako rdeča nit, ki jo peljemo za zaposlene. Tretje prednostno področje pa je namenjeno razvoju socialne ekonomije in družbenih inovacij«. Ob tem je Lužar Šajtova še dodala, da so veseli, ker prispevajo k razvoju karier mladih, ki stopajo na trg dela. Pravi, da je eden ključnih projektov na področju karierne orientacije Karierni center za mlade VšečKAM in GREM, v okviru katerega mladim pomagajo stopati v polje poklicnega izobraževanja in naprej v iskanje zaposlitev.

Smo organizacija, ki je namenjena usklajevanju ponudbe in povpraševanja na lokalnem trgu dela, zato je karierna orientacija tudi rdeča nit, ki se vleče skozi vsa naša prednostna področja. Ukvarjamo se s karierno orientacijo in podporo mladim pri razvoju kariere, brezposelnim, zaposlenim.

V Prizmi pojasnjujejo, da nekateri kariero skrbno načrtujejo ter se prilagajajo novim zahtevam okolja, medtem ko spet drugi prepuščajo kariero naključjem in nimajo začrtane poti za doseganje ciljev. »Načrtovanje in realizacija poklicne poti je proces, ki poteka skozi celo življenje in je tesno povezan s celotnim življenjem posameznika«.

Zato je pomembno, da pri mladostnikih z različnimi aktivnostmi:
spodbujamo poklicna razmišljanja izven okvirjev in
jim omogočimo čim več informacij, da bodo na osnovi lastnih interesov lažje sprejemali ustrezne odločitve za nadaljnjo karierno pot.

Najpomembneje je, da mladostnik najde svoj cilj

V Prizmi verjamejo, da bo vsak obiskovalec sejma na dogodku našel veliko informacij zase, saj karierni svetovalci predstavljajo aktualne poklice, ki so iskani na trgu dela, predstavljena pa je tudi bogata ponudba študijskih terciarnih programov izobraževanja, ki so v velikih primerih pogoj za opravljanje poklicev.

Študij in delo, ki ga izbere po kriteriju »nekaj moram delati oz. študirati«, jemlje veliko energije in prinaša stres. Cilj vsakega je biti srečen in izpopolnjen, zato je smiselno, da si izbere tudi tak študij, ki mu bo omogočal opravljanje želenega poklica.

Vsekakor pa je najbolj pomembno to, da vsak mladostnik najde svoj cilj, svojo pot in svoje veselje. Študij in delo, ki ga izbere po kriteriju »nekaj moram delati oz. študirati«, jemlje veliko energije in prinaša stres. Cilj vsakega je biti srečen in izpopolnjen, zato je smiselno, da si izbere tudi tak študij, ki mu bo omogočal opravljanje želenega poklica.

Fundacija PRIZMA je na področju karierne usmeritve in zaposlovanja močno vpeta z nacionalnimi in mednarodnimi projekti, kjer skrbijo za:
• večjo odzivnosti mladih na potrebe trga dela,
• razvoj kompetenc, ki jih narekuje pametna specializacija, industrijska tranzicija in digitalizacija
• vpeljevanje inovativnih in kreativnih pristopov pri izvajanju karierne orientacije za šolajočo mladino,
• večjo odzivnosti izobraževalnega sistema na potrebe trga dela,
• aktivno sodelovanja med deležniki iz izobraževalne in gospodarske sfere.

Mestna občina Maribor ZRSZ Univerza v Mariboru Štajerska gospodarska zbornica Območna obrtno-podjetniška zbornica Maribor MKC Maribor Mladi Maribor Mitja Špes

Objavil/a Fundacija Prizma / Foundation Prizma dne Ponedeljek, 23. november 2020

Delujejo na treh prednostnih naložbah:
1. Razvoj kariere
Usmerjajo razvoj kariere različnih ciljnih skupin, še posebej šolajoče mladine (od osnovne šole, do fakultete), brezposelnih mladih, starejših in tistih zaposlenih, katerih zaposlitev je ogrožena.
2. Strateški razvoj človeških virov v podjetjih in organizacijah (HRM)
Nudijo podporo pri strateškem razvoju kadrov, izboljšanju delovnih pogojev, upravljanju s starostno raznoliko delovno silo. Izvajajo usposabljanja za razvoj kompetenc zaposlenih, ki jih narekuje pametna specializacija, industrijska tranzicija in digitalizacija.
3. Socialna ekonomija & družbeno inoviranje
Ustvarjajo spodbudno podporno okolje za družbeno inoviranje in nadaljnji razvoj socialnega podjetništva ter zadružništva.

Platforma bo v spletnem prostoru še 10 mesecev

Če še niste obiskali virtualnega kariernega sejma, potem to storite še danes in jutri z uporabo mobilnega telefona, računalnika ali tablice. Ne bo pa odveč, da vas ponovno spomnimo, da si bodo obiskovalci objavljene vsebine v spletnem prostoru lahko ogledovali tudi po izvedbi dogodkov »v živo«, vse do 30. septembra 2021. Medtem bodo lahko razstavljavci posamezne razstavljene vsebine tudi spreminjali ali nadgrajevali. V prihodnjem letu načrtujejo nadgradnjo virtualnega kariernega sejma z modelom t.i. hibridnega kariernega sejma, ki bo mladim zagotavljal prednosti vseh vrst interakcij v realnem in virtualnem sejemskem prostoru.