Dva tedna po dijaških protestih je vseh šest mariborskih dijakov, ki so s transparenti in govori na trgu svobode pozivali k možnosti vrnitve v šolske klopi, prejelo poziv na sodišče.

»Upali smo na dialog, pa so že v osnovi pokazali nezanimanje. Najprej so sestanek, za katerega smo prosili, prestavili na dan, ko je bil napovedan protest. To nam je dalo vedeti, da nas sploh ne jemljejo resno. Na protestu smo bili popisani le tisti, ki smo govorili ali nosili transparente,« svojo zgodbo začne Matic.

Popisani le tisti s transparenti

Zborovanje po oceni dijaka ni bilo množično, niti z njim niso kršili predpisov. Vzdrževali so razdaljo, nosili maske in celo zbrane opozarjali, naj ne kršijo pravil. Kljub temu so jih policisti popisali.

»Že, ko so nas popisovali, smo vprašali, ali to pomeni, da smo dobili kazen. Povedali so, da nas le popisujejo in ne bodo pošiljali kazni. Dva tedna kasneje nas je vseh šest dobilo pozive na sodišče,« pove Matic. »Nisem organizator protesta, niti ne vem kdo je. Sem pa podpornik ideje, nosil sem transparent in tudi javno govoril,« nadaljuje.

»Ker smo vsi še mladoletni, nam kazni ne smejo izreči. Zdaj smo povabljeni na zaslišanje s skrbniki in tam nam bodo izrekli kazen,« pove Matic, ki jed pozivom zgrožen.

Ker smo vsi še mladoletni, nam kazni ne smejo izreči. Zdaj smo povabljeni na zaslišanje s skrbniki in tam nam bodo izrekli kazen.

Kljub zagotovilom, da gre le za rutinski popis zbranih, je šesterica zdaj pozvana na sodišče čeprav ne vedo, katerega izmed predpisov naj bi sploh kršili. »To razumemo kot sankcioniranje našega mnenja in idej. Kar smo delali je v skladu z ukrepi, zbrane smo celo pozivali, naj upoštevajo razdalje in nosijo maske.«

Smo nepotrebna žrtev sistema

»Dejstvo je, da bi zdaj morali biti v šoli. To ni le mnenje dijakov, ampak tudi nekaterih epidemiologov, ki so priznani strokovnjaki. Kje je torej razlog, da smo doma, se sprašujem. Namesto nas so izbrali gospodarstvo, prepričan pa sem, da ne bi bilo treba žrtvovati nikogar, ne nas, ne gospodarstva,« pove dijak, ki še vedno ne verjame, da je tako dolgo šolanje na daljavo sploh upravičeno.

Dejstvo je, da bi zdaj morali biti v šoli. To ni le mnenje dijakov, ampak tudi nekaterih epidemiologov, ki so priznani strokovnjaki. Kje je torej razlog, da smo doma, se sprašujem.

Zaradi fotografij in izražanja svojega mnenja na protestih, Matic v šoli ne čuti pritiskov ali šikaniranja.

»Hodim na Drugo gimnazijo v Mariboru, kjer se je bojkot pouka na daljavo pravzaprav začel. V šoli zato nisem bil izpostavljen nobenim sankcijam, čutim podporo učiteljskega zbora.«

Matic Gosak

Se bodo lahko vrnili v šolo?

Naš sogovornik ne goji prevelikih upov. Meni, da bi morali biti v šoli že sedaj. Če so jih do sedaj spregledali, v kar je Matic prepričan, ni zagotovila, da bo po sredi, ko vlada ponovno odloča o ukrepih, kaj drugače. »Na cesti je bilo sto najstnikov, ker vemo, da so v zmoti. Pa ni nihče reagiral, ker jim preprosto ni mar. No, zdaj nas vabijo na sodišče,« pove.

Na cesti je bilo sto najstnikov, ker vemo, da so v zmoti. Pa ni nihče reagiral, ker jim preprosto ni mar. No, zdaj nas vabijo na sodišče.

»Zdaj čakamo na sredo, da vidimo, če se nam šola sploh obeta, potem pa bomo videli, kako naprej,« šeomeni. Kljub pozivu, ki ga dijaki razumejo kot ustrahovanje, v svojih zahtevah vztrajajo.

Za zdaj so mariborski mladoletniki dobili pomoč pri pravni mreži, iščejo pa tudi zastopanje pri odvetniških pisarnah.