Mestna občina Ptuj je po 18 letih zvišala enkratno denarno pomoč ob rojstvu ali posvojitvi otroka s 150 na 200 evrov. Poleg tega so spremenili tudi pogoje za pridobitev pomoči: slovensko državljanstvo ni več obvezen pogoj, temveč zadostuje stalno ali začasno prebivališče v občini.

Kot navaja Štajerski Tednik, je županja Nuška Gajšek pojasnila, da gre za uskladitev z državno zakonodajo in prakso v drugih mestnih občinah: "Pogoj slovenskega državljanstva je bil do sedaj del našega pravilnika, vendar pa ni predpisan z zakonom in ni v skladu s prakso večine mestnih občin. Zato smo se odločili za spremembo."

Večina ZA

Večina mestnih svetnikov je spremembo podprla, saj menijo, da tudi prebivalci brez državljanstva, a z bivališčem v občini, aktivno prispevajo k skupnosti. "Ti ljudje tukaj živijo, plačujejo davke, delajo in prispevajo k razvoju občine. Ne moremo jih izključevati iz osnovnih socialnih pravic," je bil eden od argumentov svetnikov, ki so podprli spremembo.

Razprava ni minila brez nasprotovanj

Novim pogojem so nasprotovali predvsem iz vrst svetnikov SDS. Eden izmed njih je opozoril: "Zdi se, da s tem zanemarjamo pravice slovenskih državljanov in brišemo mejo med tistimi, ki so del te države, in tistimi, ki niso."

To je sprožilo tudi razmislek o nacionalizmu in inkluzivnosti. Gajšek je ob tem poudarila: "Sprejemamo ukrepe, ki ne delijo, ampak povezujejo ljudi, ki živijo v naši občini."

Ali Mestna občina Maribor razmišlja o podobni spremembi pri dodeljevanju tovrstnih spodbud?

"V MOM je pravica do enkratne denarne pomoči ob rojstvu otroka vezana na stalno prebivališče otroka, državljanstvo ni pogoj. Ne načrtujemo sprememb tega pravilnika, ki ga spreminjamo v Odlok," so nam pojasnili na Mestni občini Maribor.

Kakšno je stanje po drugih štajerskih občinah?

V občini Lenart sprememb pravilnika trenutno ne načrtujejo. Nazadnje je bil spremenjen leta 2023, ko so denarno pomoč ob rojstvu otroka zvišali s 150 na 200 evrov. Tudi v občinah Rače – Fram, Pesnica in Slovenska Bistrica o spremembah pravilnika glede pogoja državljanstva trenutno ne razmišljajo.

Znotraj občine Ruše pravilnik ne pogojuje denarne pomoči z državljanstvom, temveč s stalnim in dejanskim prebivališčem v občini. Pripravljajo se spremembe pravilnika, vendar še niso javne, saj je besedilo v usklajevanju.