Dravske elektrarne Maribor v okviru projekta izgradnje Črpalne hidroelektrarne Kozjak na Dravi in 2 x 400 kV daljnovodne povezave do obstoječega mednarodnega daljnovoda Maribor-Kainachtal (v nadaljevanju ČHE Kozjak) začenjajo veliko raziskavo podzemnih in nadzemnih voda – izvirov, potokov, vodnih zajetij. Na tem območju se nahajajo vodni viri, ki so za domačine edini vir pitne vode. Ker so prebivalci tega področja izrazili skrbi glede oskrbe z vodo, je investitor raziskave znatno razširil. Hidrološki strokovnjaki bodo področje raziskovali v času pred, med in po gradnji. Tako bodo ugotovili, ali gradnja vpliva na vodo, kateri viri so lahko ogroženi in na kakšen način.
Raziskovanje in proučevanje okolja
Za Dravske elektrarne Maribor (DEM) je zelo pomembno, da pri gradnji čim manj vplivajo na naravo. Zato so izvedli različne oglede in raziskave okolja. "V poletnem času smo izvedli različne oglede in popise, o katerih smo obvestili bližnje prebivalce in lastnike zemljišč, kjer smo jih izvajali. Tako smo na primer pregledali in popisali, kakšna življenjska okolja imajo različne vrste rastlin in živali na tem območju." Ker so se v zadnjih desetih letih zgodile spremembe v okolju (znotraj sprejetega območja DPN), kot sta gradnja avtoceste in železnice v Pesnici, so morali posodobiti načrte za projekt.
Jeseni pa so začeli tudi arheološke raziskave. Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS) je določil nekaj mest, kjer bi lahko našli arheološke najdbe. DEM je kontaktiral vse lastnike teh zemljišč, jim razložil, kako bodo potekala dela, in pridobil soglasja za raziskave.
Odgovorna in strokovna skrb za pitno vodo
Komunikacija z lokalnim okoljem, pobude in izražene skrbi okoli pitne vode so bili razlogi, da so izdatno povečali raziskovanje nadzemnih in podzemnih voda. Informacije lokalnega okolja so za DEM izjemnega pomena, zato prebivalcem z veseljem prisluhnejo.
Že na prvih predstavitvah projekta, ki so bile letos februarja v Selnici ob Dravi, Gradišču, Svetem Duhu na Ostrem vrhu, Slemenu in kasneje na srečanjih z lokalnim prebivalstvom, so domačini izpostavili skrbi za pitno vodo. V Dravskih elektrarnah Maribor se zavedajo, da bi bilo nedopustno morebitne vplive reševati šele, ko se le-ti pojavijo. "V ta namen začenjamo z obširnimi raziskavami izvirov, vodnih zajetij, potokov in vedenja podtalnice (hidrološkim monitoringom) ter geomehanskimi raziskavami. Raziskave vključujejo tudi vrtine na območju Kolarjevega vrha, kjer bomo z deli pričeli zgolj na zemljišč v upravljanju Slovenskih državnih gozdov, od njih smo tudi pridobili soglasje za izvedbo del," pojasnjujejo v Dravskih elektrarnah Maribor.
[[image_6_article_71881]]
Vrtine so namenjene spremljanje podzemnih voda, saj bodo opremljene s piezometri. Hkrati pa bodo koriščene tudi za to, da se pridobi dodatne podatke o geološki sestavi tal in geomehaniki.
Namen hidrogeoloških raziskav na širšem območju Kolarjevega vrha je pridobiti podatke ničelnega količinskega in kakovostnega stanja podzemnih in nadzemnih voda. Cilj raziskave je določitev vpliva izgradnje akumulacijskega bazena ČHE Kozjak na obstoječa zajetja pitne vode. Dodatne geološko geotehnične raziskave so namenjene definiranju debeline in prostorske razprostranjenosti zemljine, ter predvsem določitvi lastnosti kamnin, ki gradijo podlago predvidenega akumulacijskega bazena. Pred začetkom del bodo za izvedbo pridobljena soglasja lastnikov oz. upravljalcev zemljišč na katerih je potrebo izvesti raziskave.
[[image_2_article_71881]]
[[image_3_article_71881]]
Na območju gradnje akumulacijskega bazena so zakoličene lokacije vrtin. V sklopu raziskav bo izvedenih 14 geomehanskih in 14 piezometričnih vrtin globine od 30 do 140 metrov, premer vrtine je približno 10 centimetrov.
[[image_1_article_71881]]
Vrtalna dela se bodo izvajala z dvema vrtalnima garniturama, kot je primer vrtalne garniture na spodnji fotografiji. Za dostop do posameznih lokacij bodo v največji meri uporabili že obstoječe gozdne vlake in gozdne poti. V manjšem obsegu bo pred izvedbo vrtin potrebno čiščenje in izravnava terena skladno z navodili in pod nadzorom pristojnega revirnega gozdarja.
[[image_4_article_71881]]
Z deli so začeli v ponedeljek, 18. novembra. V praksi bodo izvedli 28 različno globokih vrtin (med 30 in 140 metri), dela bodo potekala naslednjih šest do osem mesecev, v času med 8. in 17. uro od ponedeljka do petka. V primeru snega oziroma nizkih temperatur bodo dela začasno prekinjena in se bodo nadaljevala v vremskih pogojih, ki dovoljujejo takšna dela.
Zaradi nesporazuma pri izvedbi geodetskih del so bile količbe izvedene tudi na dveh zasebnih zemljiščih, pri čemer lastniki teh dveh zemljišč s tem niso bili seznanjeni. Do pridobitve soglasij ali druge ustrezne pravice na teh lokacijah del ne bodo izvajali.
Lastnikom so se na DEM že pisno opravičili in odstranili dva sporna količka.
Gre za zemljišča, ki so znotraj trase DPN in so predvidena za odkup, zato so količenje in izvedbo vrtin za geomehanske raziskave na teh zasebnih zemljiščih načrtovali po odkupu zemljišč.
Ob sprejetju DPN so bili vodni viri popisani prvič. V letošnjem letu so vse lastnike vodnih virov na vplivnem območju gradnje jezera pisno povabili na srečanje, kjer so skupaj preverili verodostojnost prvega popisa in uradnih evidenc. S strani okoliških prebivalcev je bilo priglašenih veliko virov, ki jih v uradnih evidencah ni. Sedaj bodo vodne vire ponovno popisali z željo, da bodo evidence natančne in da bodo tako vsi viri (tudi neuradni) ustrezno zaščiteni.
V Dravskih elektrarnah Maribor se dodobra zavedajo, da so vodna zajetja edini vir pitne vode za domačine, ki jim želijo z dodatnimi aktivnostmi sporočiti, da bodo že pred pričetkom gradnje izvedeni vsi ukrepi, da nihče ne bo ostal brez pitne vode.
Raziskave ključnega pomena za prebivalce
Poudarjajo, da so te raziskave ključnega pomena za nemoteno oskrbo s pitno vodo v času gradnje in po njej in da bi nepotrebno oviranje lahko imelo posledice za tamkajšnje prebivalce. Trenutno so se tako vsi skupaj znašli v precej nezavidljivi situaciji. Nujno je zagotoviti oskrbo s pitno vodo. Raziskave voda na območju so pogoj za strokovne rešitve. Nasprotniki projekta in tisti, ki niso odvisni od tamkajšnjih vodnih virov, so že začeli odstranjevati količbe za vrtine.
V DEM, kot so pojasnili, popolnoma razumejo nasprotnike projekta, bi jih pa želeli opomniti, da bodo v primeru oviranja raziskav največjo škodo utrpeli prav njihovi sosedje. Ti namreč veliko energije posvečajo prav temu, da zahtevajo nadomestno oskrbo s pitno vodo pred pričetkom gradnje.
[[image_5_article_71881]]
Zakonodaja omogoča raziskovanje okolja
Je pa sprejeta Uredba o državnem prostorskem načrtu za ČHE Kozjak tudi pravna podlaga, ki omogoča raziskovalno dejavnost vplivov na okolje. Veljavni Zakon o urejanju prostora (ZUreP-3) ob predhodnem pisnem obveščanju omogoča raziskovalne posege na zemljiščih. V Dravskih elektrarnah Maribor so v letošnjem letu izvedli že nekaj posegov na zasebnih zemljiščih. Uvedli so prakso, ki so jo lastniki zemljišč sami izpostavili za njim najustreznejšo – povabijo jih na srečanje, kjer jim s predstavijo potek in obseg posega s fotografijami in pojasnili. Kljub temu da zakonodaja od investitorja tega ne zahteva, lastnike prosijo za soglasje. Na zemljiščih, kjer lastniki ne podajo soglasja, posegov ne izvajajo.
Začeli bodo s pripravljalnimi deli
Prva faza pripravljalnih del bodo dostopne poti. Začetek sodelovanja z Direkcijo za infrastrukturo (DRSI), ki je upravljalec državne ceste Selnica ob Dravi - Sveti Duh na Ostrem vrhu, zagotavlja v lokalnem okolju dolgo pričakovano rekonstrukcijo omenjene ceste. Ta pa je pogoj za dostop do gradbišča, kjer se bo gradilo jezero.
Z Občino Selnica ob Dravi bo potekalo sodelovanje pri rekonstrukciji lokalne ceste po »Selniški grabi«, v sklopu te rekonstrukcije bo pri vrtcu in osnovni šoli nastala nova varnejša prometna ureditev.
Že v fazi načrtovanja je investitor zabeležil veliko predlogov, ki jih bo upošteval v največji možni meri. Ocenjujejo, da bi se prva dela rekonstrukcij obeh cest lahko začela konec leta 2025 oziroma v začetku 2026.
Združeni za skupno energetsko prihodnost
Pri pripravi organizacijsko, tehnično in strokovno razvejanega projekta, pri katerem sodelujejo tako domači kot tuji strokovnjaki, je najpomembnejši dialog z lokalnim okoljem. Skozi pripravo dokumentacije je Dravskim elektrarnam Maribor najpomembneje, da tako o prisotnosti v okolju kot izvajanju najrazličnejših raziskav in poteku posegov seznanjajo lokalne prebivalce in lastnike zemljišč.
[[image_7_article_71881]]
Od začetka leta 2024 so tako vzpostavili preko 250 individualnih kontaktov z različnimi deležniki. Ti so investitorju predali veliko želja in potreb, opozorili na situacije v naravi, zaradi katerih se bodo izvedle številne dodatne raziskave okolja. Prav zato si odprtega dialoga želijo tudi v prihodnje, saj so informacije ljudi ključnega pomena pri zagotavljanju najvišje kakovosti priprave projekta.
Zaveza glede februarskih predstavitev projekta v različnih krajih občine Selnica velja. Takoj ko bodo znani strokovni odgovori na zastavljena vprašanja, bodo predstavitve ponovili.
Ne smemo pozabiti, da je ČHE Kozjak del obnovljivih virov energije, ki so naš zaveznik pri spopadanju z zmanjševanjem vplivov na podnebne spremembe, omogočajo večjo energetsko varnost in zmanjšujejo odvisnost od uvoza električne energije. "ČHE Kozjak bo hranila presežke proizvedene električne energije, s čimer bo zmanjšala izgube energije in prispevala k stabilnejšemu omrežju. Vse našteto je strateško pomembno za našo energetsko prihodnost, za celotno državo in tudi širše."