V Cerkvenjaku je že vrsto let v navadi, da eno izmed krajevnih društev izdela okoli deset metrov dolg presmec, kot v tistih krajih rečejo velikonočni butari, ki ga nato postavijo ob cerkvi sv. Antona Puščavnika in ga naslednji dan, na velikonočno nedeljo, blagoslovijo. Pobudo za ta običaj je pred 15 leti dalo Turistično društvo Cerkvenjak. Kot nam je povedal njegov predsednik Alojz Zorko, je pri izdelavi presmeca za druženje in ne za podiranje rekordov. "Enkrat smo naredili 19-metrskega, a je bil, ker ga vedno postavimo ob cerkvi, nekoliko predolg. Največ ljudi je sodelovalo prvič, ko smo ga izdelovali člani turističnega društva. Takrat nas je bilo več kot 60."
Osem vinskih kraljic in osem metrov dolg presmec
Lansko leto so presmec izdelovali člani Strelskega društva Cerkvenjak, letos pa so se njegove izdelave lotile cerkvenjaške vinske kraljice. Gre za sedem nekdanjih kraljic in trenutno aktualno Ivano Vršič, ki je vinsko krono prevzela na lanskoletnem martinovanju. Dekleta so se včeraj dopoldne zbrala pri Poloni Divjak ter v prijetnem in sproščenem vzdušju začele z zlaganjem različnih vrst lesa, ki v presmecu ne smejo manjkati. Pri delu so jim pomagali domači vinogradniki, obiskal jih je tudi župan Marjan Žmavc. Pri tem je zanimivo, da je vsaki od osmih vinskih kraljic pripadel tekoči meter zelenja.
Presmec so tako izdelovale cerkvenjaške vinske kraljice: Polona Divjak, Tina Ftičar, Polona Čeh, Martina Breznik Krajnc, Monika Majer, Tjaša Simonič, Patricija Peklar in Ivana Vršič.
Od vrha navzdol presmec krasijo: trta z rožjem, ki nas spominja na vinsko tradicijo in lepoto, vrba, ki simbolizira prožnost in moč, bršljan, ki povezuje in vztraja, leska, znanilka pomladi, lovor, simbol zmagoslavja, metrika, ki prinaša svežino, mahonija, ki sije že pozimi, čremsa, znanilka cvetenja, pušpan, ki prinaša zaščito, dren, ki odpira pot zdravju, oljka, simbol miru, borovica, ki diši po čistosti, ponovno lovor, za vztrajnost, forsizija, ki oznanja prihod pomladi, cipresa, ki varuje in ponosno stoji, gaber, simbol moči in trajnosti, še enkrat bršljan, ki nas povezuje, in na koncu ponovno trta, s katero se presmec sklene.
[[image_1_article_76144]]
Franček Kocuvan, ki je vedno nepogrešljiv pri izdelavi presmeca, pojasni, da ta letos meri osem metrov, na vrhu je kot dodatek kraljičina krona.
Danes ga bodo blagoslovili
Presmec so včeraj odnesli do župnijske cerkve in ga postavili na župnijskem vrtu. Pri današnji sveti maši ob 10. uri bodo presmec blagoslovili, bogoslužja pa se bodo udeležile tudi vse vinske kraljice. V navadi je, da nalogo izdelovanja butare predajo naslednjemu društvu. Tako bo Ivana Vršič manjši presmec simbolično predala Prostovoljnemu gasilskemu društvu Cerkvenjak, ki bo velikonočno butaro izdelovalo naslednje leto.
[[image_2_article_76144]]
[[image_3_article_76144]]
[[image_4_article_76144]]
Kmečka dekleta in žene že z 20. velikonočno razstavo
V teh dneh pa so aktivne tudi članice Društva kmečkih deklet in žena Cerkvenjak. V avli Antona Tušaka so včeraj odprle tradicionalno, letos že 20. velikonočno razstavo, ki bo na ogled tudi danes, v nedeljo, 13. aprila (od 8. do 18. ure), in v ponedeljek, 14. aprila (od 8. do 12. ure). Na ogled so različne vrste potic in kruha, pisanice, velikonočni venčki, tradicionalna stara lončena posoda ... Zanimivi so tudi izdelki, ki so nastali na dekorativni velikonočni delavnici z osnovnošolci. Kot nam je povedala predsednica društva Lidija Šipek, je na razstavi mogoče kupiti drobno pecivo in gibanice.
[[image_5_article_76144]]
[[image_6_article_76144]]
Omenimo še, da danes, v nedeljo, cerkvenjaška kmečka dekleta in žene organizirajo še pomladni pohod po občini .Začel se bo ob 14. uri pred kulturnim domom, trajal pa bo približno dve uri.
[[image_7_article_76144]]