Da so na območju osrednjih Slovenskih goric pred prihodom starih Slovanov živeli Rimljani, je vidno v številnih rimskih gomilah in drugih ostalinah. Tudi na območju današnje občine Cerkvenjak je ohranjenih več rimskih gomil, še posebej v Brengovi, kjer se nahaja večje rimsko gomilno grobišče (arheološki park). Čez kraj je v tistih časih vodila tranzitna pot, v Cogetincih pa so ob gradnji avtoceste našli poznoantično lončarsko delavnico.
Društvo Krdebač iz Cerkvenjaka že vrsto let v času občinskega praznika pripravlja rimski tabor, s katerim prikazuje življenje in navade Rimljanov pred skoraj dva tisoč leti ter na ta način skrbi, da rimsko obdobje ne bi utonilo v pozabo. Tabor vedno organizirajo pri tako imenovani »Lübi vodici«, izviru vode v gozdu v Andrencih, ki nikoli ne presahne. V preteklosti je tabor trajal tri dni, zadnja leta je samo v soboto. Letošnjega so pripravili 1. junija.
[[image_1_article_66911]]
Privoščili so si rimski zajtrk in prikazali igre izpred dva tisoč let
"Na taboru obiskovalcem prikažemo oblačila Rimljanov ter njihovo kulinariko, ki je bila posebna. Niso namreč poznali krompirja, paradižnika, paprike in koruze. Za zajtrk smo si tako privoščili jedi na osnovi žit in zelenjave, hrano smo ponudili tudi obiskovalcem," nam je povedala predsednica društva Krdebač Marjeta Šalamun. Poleg njihovih članov se je tabora udeležila tudi skupina barbarov s Ptuja, letos prvič tudi dekleta iz Kulturno-etnografskega društva Juršinci. Videli smo tudi vestalke, mlada dekleta v belem, ki so v rimskih časih veljale za deviške svečenice, ki so varovale sveti ogenj v templju zaščitnice družine, boginje Veste. Prihajale so iz najuglednejših rimskih patricijskih družin, kultu veste so služile 30 let. Bile so spoštovane, živele so v razkošju, vendar so bile v tem času "odvezane" od poroke in rojevanja otrok.
[[image_3_article_66911]]
[[image_5_article_66911]]
Društvo Krdebač se je na rimskem taboru predstavljalo z dvema legionarjema v polni bojni opremi, njuna naloga je varovanje vodnega izvira. Ostali člani pa so bili oblečeni v vsakdanja oblačila Rimljank in Rimljanov.
Čez dan so se udeleženci tabora družili in za obiskovalce pripravili razne igre iz rimskih časov. Ko se je stemnilo, so prižgali ogenj, in ob njem posedeli še nekaj časa.
[[image_4_article_66911]]
Skupaj je na rimskem taboru sodelovalo 15 članov domačega društva Krdebač, vsega skupaj pa 40 udeležencev. Kot je v navadi, je rimski tabor na kratko obiskal tudi župan občine Cerkvenjak Marjan Žmavc.
[[image_2_article_66911]]
[[image_6_article_66911]]