V zadnjih desetih letih se je podoba občine Cerkvenjak, ki je bila do leta 1998 del velike skupne občine Lenart, zelo spremenila. Omenimo nekaj večjih pridobitev. Leta 2011 je bila zgrajena čistilna naprava za 1600 populacijskih enot, na katero so priključena gospodinjstva iz središča Cerkvenjaka in sosednjih naselij. Ostalim občanom pa občina omogoča sofinanciranje individualnih čistilnih naprav, za kar vsako leto namenjajo 15 tisoč evrov (50-odstotno sofinanciranje oziroma zgornja meja 1500 evrov). Leta 2012 je občina uredila Športno rekreacijski center Cerkvenjak, ki ga ves čas dograjujejo. »V Kadrencih smo res zgradili lep objekt, ki nam ga mnogi v Slovenskih goricah in širše zavidajo. Pridobili smo glavno in pomožno nogometno igrišče, dve tenis igrišči, slačilnice, pokrito tribuno za 350 gledalcev in strelišče. Preko Fundacije za šport smo zagotovili sredstva za osvetlitev pomožnega nogometnega igrišča in tenis igrišča. Uredili smo še kegljišče za kegljanje s kroglo na vrvici, kar v največji meri uporabljajo člani Društva upokojencev Cerkvenjak. V našem centru smo že gostili več prijateljskih, meddržavnih nogometnih tekem oziroma takšnih, ki so štele za kvalifikacije, in to zlasti mlajših selekcij deklet, U15,16,17, pod okriljem Nogometne zveze Slovenije. Ob centru smo zgradili tudi večje parkirišče, ki ga v poletnem času uporabljamo za večje družabne prireditve. Zadnja pridobitev pa je dvostezno balinišče, prav tako pomožni objekt, kjer je prostor za druženje – to je prva faza tako imenovanega Vitalin parka, v okviru druge faze pa bomo postavili še nekaj fitnes in motoričnih naprav na prostem, morda bomo uredili še kakšno igrišče na mivki, pumb track, …« pojasni župan Marjan Žmavc, ki cerkvenjaško občino vodi že tretji mandat.
Cerkvenjaški vrtec velja za arhitekturno vzorčnega
Cerkvenjačani so si dobro zapomnili tudi leto 2014, ko je občina predala namenu sodoben, sedaj že 6-oddelčni vrtec, ki je polno zaseden. Šlo je za veliko investicijo, vredno skoraj milijon 600 tisoč evrov. »Gre za arhitekturno vzorčni vrtec, ki se je na enem izmed evropskih natečajev uvrstil zelo visoko, med najbolj zanimive arhitekturne rešitve v Sloveniji in tudi Evropi. Objekt vrtca se kaskadno spušča, arhitekt ga je prikazal tako, kot da gre skozi njega Klopotčeva učna pot, ki sicer gre ob njem. Gre za šest igralnic, vsaka ima svoje sanitarije in zunanjo teraso, kjer se otroci odlično počutijo,« je še pojasnil cerkvenjaški župan.
Objekt vrtca se kaskadno spušča, arhitekt ga je prikazal tako, kot da gre skozi njega Klopotčeva učna pot, ki sicer gre ob njem.
Leta 2014 so v Cerkvenjaku izvedli še prvo fazo energetske sanacije šole. Takrat so staro peč na kurilno olje zamenjali za lesne sekance. S sistemom zdaj ogrevajo šolo, občinsko stavbo, pošto in kulturni dom. Šlo je za investicijo v vrednosti preko 400 tisoč evrov, ki so jo izvedli skupaj s Sončno zadrugo. “Zdaj skozi energent ta projekt, ki ga je financirala Sončna zadruga, odplačujemo. Na ta način smo ogrevanje pocenili skoraj za polovico; za kurilno olje smo prej na letni ravni namenjali od 40 do 50 tisoč evrov, zdaj od 20 do 25 tisoč evrov. Poleg tega imamo domači energent, ki ga zagotavlja naš lokalni dobavitelj.”
Na ta način smo ogrevanje pocenili skoraj za polovico; za kurilno olje smo prej na letni ravni namenjali od 40 do 50 tisoč evrov, zdaj od 20 do 25 tisoč evrov.
“Vrtec se sicer, ker je bilo sofinanciranje s strani države že dogovorjeno, ogreva na toplotno črpalko, če pa bomo kdaj zgradili večnamensko dvorano, pa bi lahko tudi to ogrevali z lesnimi sekanci. To je res maksimalni izkoristek, ki tudi ni ekološko sporen.”
Ker so demografski trendi ugodni, si prizadevajo za več zazidalnih zemljišč
Projekcije za vrtec so bile iz leta 2008, ko je bila prostorska stika v predšolski vzgoji v Cerkvenjaku že velika, zgradili pa so ga v letu 2014: “V šestih letih se že marsikaj spremeni. V tistih časih smo imeli v vrtcu 50 otrok, zdaj pa jih je 108, kar pomeni 100-odstotno povečanje. Zdaj naš arhitekt, ki je projektiral prvi vrtec, že oblikuje novo idejno zasnovo za podaljšanje vrtca še za štiri igralnice. Naša demografija se je namreč v zadnjih letih popravila za skoraj 100 ljudi, in to tako na račun rojstev kot tudi priseljevanja.”
Pravkar se dogovarjamo z župnijo za prostor, ki se nahaja za cerkvijo oziroma za zdravstvenim domom, kjer bi lahko zgradili še nekaj stanovanjskih hiš. Sicer smo v Cogetincih komunalno opremili (javna razsvetljava, kanalizacija, priprava za optiko, …) novo naselje, kjer je zasebni investitor zgradil že štiri od 12-ih predvidenih stanovanjskih hiš.
Župan Žmavc dodaja: “K temu je zagotovo nekaj doprinesel Občinski prostorski načrt, ki smo ga sprejeli leta 2015, pred tem smo uporabljali noveliranega še iz skupne občine Lenart. S sprejetjem tega dokumenta smo domačinom in tudi ostalim omogočili nakup parcel za gradnjo. Je pa zazidalnih zemljišč vedno manj, nekaj jih je na voljo še pri zasebnikih. Pravkar se dogovarjamo z župnijo za prostor, ki se nahaja za cerkvijo oziroma za zdravstvenim domom, kjer bi lahko zgradili še nekaj stanovanjskih hiš. Sicer smo v Cogetincih komunalno opremili (javna razsvetljava, kanalizacija, priprava za optiko, …) novo naselje, kjer je zasebni investitor zgradil že štiri od 12-ih predvidenih stanovanjskih hiš. Interes zanje je velik, zlasti med prebivalci iz drugih občin. Še eno zazidalno območje imamo v Čagoni, kjer je prav tako predvidena stanovanjska gradnja, in pa v neposredni bližini našega gostišča Pri Antonu, kjer je že zgrajen en stanovanjski stolpič, dogovarjamo se še za enega. Cerkvenjak ima slemensko razpršeno poselitev, nimamo veliko ravnih površin. V občini je 15 naselij na 24,5 kvadratnih kilometrih z 2100 prebivalci. Spodbudno je, da nismo več občina odseljevanja, ampak lokalna skupnost pozitivne migracije.”
V preteklosti so veliko postorili na državnih cestah
V cerkvenjaški občini imajo veliko dela na cestni infrastrukturi, saj imajo okoli 80 kilometrov lokalnih in 19 kilometrov regionalnih (državnih) cest. Prvo fazo rekonstrukcije regionalne ceste z gradnjo pločnikov in postavitvijo javne razsvetljave so opravil v letu 2016/17, in sicer na 600-metrskem odseku od pokopališča do kapele pri granati. V letih 2018/19 pa so v sodelovanju z Direkcijo RS za infrastrukturo uredili še preostale 2,3 kilometre državne ceste skozi občinsko središče do Poslovno-obrtne cone v Brengovi. “To je bila investicija vredna 2 milijona 200 tisoč evrov, našo občino je stala okoli 400 tisoč, in to skupaj z ureditvijo osrednjega trga. Več kot 80 odstotkov sredstev smo pridobili od države.”
To je bila investicija vredna 2 milijona 200 tisoč evrov, našo občino je stala okoli 400 tisoč, in to skupaj z ureditvijo osrednjega trga.
“Naj omenim še, da imamo na območju občine tudi več kot 5 kilometrov avtoceste A5 Maribor – Lendava in predor Cenkova. Zato so naši gasilci tudi, kot se reče, portalni, kar pomeni, da njihova pristojnost seže do vhoda v predor, naprej pa delo opravljajo poklicni gasilci.”
V poslovno-obrtni coni so prodali vse parcele
Ob Poslovno-obrtni coni je Občina Cerkvenjak, ki je sodelovala kot partner v projektu z gostincem Romanom Plojem in društvom Krdebač, uredila postajališče za šest avtodomov. V omenjeni coni so sicer prodane vse parcele: “Med investitorji je še vedno zanimanje za proste parcele. Zdaj imamo tam avtomehanično delavnico, avtopralnico, betonarno, podjetje, ki proizvaja nadgradnje za gasilska vozila, v coni ima svoje prostore eden izmed gradbincev, tam sta tudi podjetji, ki se ukvarjata s finim strugarstvom in železnimi konstrukcijami. Eno izmed parcel ima naš režijski obrat, za katerega smo kupili Iveco vozilo in pred časom tudi novi večji traktor s plužno desko in posipalcem. To je tudi zametek tako imenovane mini komunalne v občini Cerkvenjak.”
Eno izmed parcel ima naš režijski obrat, za katerega smo kupili Iveco vozilo in pred časom tudi novi večji traktor s plužno desko, in posipalcem.
“Na ta način lahko sami marsikaj opravimo, zlasti, kar zadeva vzdrževanje cest, in tako znižujemo stroške. Ker potrebujemo še več prostora za vse priključke, bomo ob garaži uredili še plato. Sicer pa imamo v naši občini preko 100 podjetnikov, od tistih manjših, ki imajo zaposlenega enega ali dva delavca do večjih, ki zaposlujejo tudi do 30 ljudi.”
Težko čakajo na kolesarske poti
Župan Žmavc dodaja, da tudi v Cerkvenjaku že težko čakajo na urejene kolesarske poti: »Po lokalnih cestah bomo uredili kolesarko v dolžni nekaj več kot 9 kilometrov, skoraj 10 kilometrov kolesarske poti pa po državnih cestah. V glavnem bo šlo za souporabo cestišča, in sicer na relacijah Radehova – Lenart – Verjane – Brengova – Sveti Jurij ob Ščavnici (po regionalki R2) in Drbetinci – Čagona – center Cerkvenjaka – Cenkova – Osek- Sveta Trojica. Pri nas v primeru kolesark ne bomo izvajali velikih gradbenih posegov, saj so nekatere naše lokalne ceste ozke in ni možnosti za njihovo širitev. Verjetno povsod tudi ne bi dobili služnosti, poleg tega pa bi za novogradnje oziroma širitve potrebovali veliko denarja.«
Po lokalnih cestah bomo uredili kolesarko v dolžni nekaj več kot 9 kilometrov, skoraj 10 kilometrov kolesarske poti pa po državnih cestah.
V Cerkvenjaku veliko pozornost namenjajo tudi najmlajšim. Tako so šolsko asfaltno igrišče preplastili z umetno maso, v neposredni bližini šole pa uredili otroško igrišče s certificiranimi igrali.
Osrednji letošnji projekt bo energetska sanacija šole
Osrednji projekt letošnjega leta bo energetska sanacija šole. “Projektantska ocena tega projekta znaša od 620 do 650 tisoč evrov, s strani Ministrstva za infrastrukturo bomo pridobili nekaj čez 250 tisoč evrov, kar pomeni 49-odstotno sofinanciranje. Preostanek bomo zagotovili iz občinskega proračuna, za 150 tisoč evrov pa se bomo zadolžili,” pravi župan in dodaja, da bodo v okviru projekta toplotno zaščitili zunanje stene in strop proti neogrevanemu podstrešju, zamenjali bodo tudi del stavbnega pohištva. V okviru sanacije bodo zamenjali vsa dotrajana lesena okna s sodobnimi PVC okni s trislojno zasteklitvijo in izolacijsko fasado na celem objektu. V mansardi šolskega objekta bodo položili 20 centimetrov mineralne volne, prav tako pa bodo toplotno izolirali ostrešje nad knjižnico in kuhinjo, kjer bodo uredili kabinete za pouk glasbene šole in povečali šolsko knjižnico.
Projektantska ocena tega projekta znaša od 620 do 650 tisoč evrov, s strani Ministrstva za infrastrukturo bomo pridobili nekaj čez 250 tisoč evrov, kar pomeni 49-odstotno sofinanciranje. Preostanek bomo zagotovili iz občinskega proračuna, za 150 tisoč evrov pa se bomo zadolžili.
“Letos tako za investicije namenjamo več kot milijon evrov, običajno je ta znesek nižji – okoli 500 tisoč evrov. Po 23. členu Zakona o financiranju občin smo upravičeni do 161 tisoč evrov sredstev. Ob omenjenem bomo uredili še pet odsekov lokalnih cest v dolžini 1,5 kilometra in realizirali še nekaj drugih manjših investicij. Naj povem, da smo v zadnjih desetih letih za investicije v naši občini namenili od osem do deset milijonov evrov.”
Pred leti je bila vključenost otrok v vrtec le 67-odstotna, zdaj pa blizu 80 odstotkov. Za novogradnjo vrtca smo zato takrat s strani pristojnega ministrstva dobili 806 tisoč evrov sofinancerskih sredstev ter preko 250 tisoč evrov evropskih kohezijskih sredstev.
Župan Žmavc nadaljuje: “Gledamo razvojno naprej in to so prepoznali tudi tisti, ki so nam v lanskem letu podelili Zlati kamen za razvojno najbolj prodorno občino v vzhodni regiji Slovenije. Ob tem so izpostavili, da veliko sredstev namenjamo za športne objekte in otroško varstvo. Pred leti je bila vključenost otrok v vrtec le 67-odstotna, zdaj pa blizu 80 odstotkov. Za novogradnjo vrtca smo zato takrat s strani pristojnega ministrstva dobili 806 tisoč evrov sofinancerskih sredstev ter preko 250 tisoč evrov evropskih kohezijskih sredstev.”
V naslednjih letih želijo zgraditi še novo večnamensko dvorano, saj je obstoječa telovadnica iz 80-ih let premajhna za večje športne in druge dogodke. V središču Cerkvenjaka je tudi obnovljen kulturni dom, ki lahko sprejme več kot 200 obiskovalcev, dodatni prostor pa predstavlja še lepo urejena avla. »Morda še nam manjka kak prostor za medgeneracijsko druženje, kakšna enota doma starejših, za katero imamo že zagotovljeno lokacijo.«
Zasebnik gradi večnamenski objekt, v katerega naj bi preselili trgovino
V središču občine zasebni investitor gradi večnamenski objekt s talno površino več kot 800 kvadratnih metrov. “Več kot 300 kvadratov bo namenjenih za Mercatorjevo trgovino, ki bi se naj tja preselila s sedanje lokacije, v objektu bodo tudi prostori zasebne lekarne Špringer iz Gornje Radgone – v zvezi s tem imamo že soglasje Ministrstva za zdravje, medtem ko Mercator in investitor končno najemno pogodbo še usklajujeta. V novem objektu je predvidenih tudi več lokalov za storitvene dejavnosti, urejeno pa bo tudi parkirišče za 30 avtomobilov,” še pravi cerkvenjaški župan.
Več kot 300 kvadratov bo namenjenih za Mercatorjevo trgovino, ki bi se naj tja preselila s sedanje lokacije, v objektu bodo tudi prostori zasebne lekarne Špringer iz Gornje Radgone– v zvezi s tem imamo že soglasje Ministrstva za zdravje, medtem ko Mercator in investitor končno najemno pogodbo še usklajujeta.
Poleg tega imajo v Cerkvenjaku izdelano idejno zasnovo za preureditev gasilskega stolpa v razglednega: “V prihodnjih letih se bomo s tem projektom, vrednim od 80 do 90 tisoč evrov, skušali prijaviti na Las-ova sredstva. Potrebno bo urediti notranjost, zlasti stopnišče, in preurediti razgledno kupolo, ki stoji na višini okoli 22 metrov.”
Cerkvenjak se je razvil v turistično občino
Še posebej so v Cerkvenjaku ponosni na številne turistične in gostinske ponudnike, ki med seboj sodelujejo, hkrati pa so našli svoje tržne niše. V lanskem letu so turisti, ki so prišli v Slovenske gorice, prav v cerkvenjaški občini izkoristili največ turističnih bonov. Podrobneje o tem lahko preberete v prispevku Cerkvenjak turistom ponuja tudi 5-zvezdična doživetja.
O prihodnjih načrtih na tem področju Žmavc dodaja: “Imamo tudi odobren Las-ov projekt Cerkvenjak na dotik. Gre za interaktivno tablo s turističnimi informacijami, ki jo bomo postavili na osrednjem trgu. Poleg tega bomo člane društva Krdebač opremili z dvema legionarskima kompletoma, imamo arheološki park rimskih gomil v Brengovi, najseverovzhodnejši kozolec – toplar v Andrencih, vzletišče v Čagoni in še bi lahko našteval.”
V Andrencih se obeta novo glamping naselje, ki ga bo uredil zasebnik Janez Kalan. Predvidena je ureditev 14-ih glamping hišic različnih velikosti, maneže za konje, ribnika, gostinskega objekta. Gre za investicijo, ki je zagotovo vredna preko milijon evrov.
“V Andrencih se obeta novo glamping naselje, ki ga bo uredil zasebnik Janez Kalan. Predvidena je ureditev 14-ih glamping hišic različnih velikosti, maneže za konje, ribnika, gostinskega objekta. Gre za investicijo, ki je zagotovo vredna preko milijon evrov.”
V osnovni Cerkvenjak sicer še vedno velja za kmetijsko občino, saj ima preko 250 kmetijskih gospodarstev. “Žal nekatere manjše kmetije ugašajo, na drugi strani pa nastajajo večje, velikosti tudi do 40 hektarov. Imamo na primer farmo, ki vzreja od 500 do 1000 bekonov. Za manjše kmete občina razpiše določena sredstva za nakup kmetijske mehanizacije, obnovo gospodarskih objektov, … Večji kmetje pa kandidirajo za državna sredstva,” je zaključil naš sogovornik Marjan Žmavc.