Zrak je pri nas ob začetku kurilne sezone onesnažen, še posebej so problematični delci (PM). Gre za mešanico trdnih in tekočih snovi, razpršenih v zraku. Njihova glavna sestavina je ogljik, na katerega so vezane različne škodljive snovi, kot so na primer strupene kovine, organske spojine.

Kot poudarjajo na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), so delci lahko različno veliki: “Od saj, ki jih vidimo s prostim očesom, do najmanjših ultrafinih nanodelcev.” Od velikosti delcev je odvisno, kako globoko v dihala prodrejo in kakšne posledice povzročajo. Najmanjši delci prodrejo do pljuč in gredo naprej v kri. Manjši kot so, dlje v telo prodrejo in bolj so škodljivi.

Delci povzročajo vnetja, vplivajo na ožilje in dihala, so tudi rakotvorni …

Delci, ki v času kurilne sezone pridejo v zrak, lahko povzročijo vnetja. Z vdihavanjem pridejo v naša pljuča in povzročajo draženje, poškodbe tkiva in vnetje. Najmanjši delci vstopajo iz pljuč v kri in se s krvjo odplavijo v različne organe, kot so srce, jetra, ledvice, možgani ter tudi tam povzročajo vnetja in različne škodljive kronične učinke.

“Najpomembnejši so vplivi na srce in ožilje ter na dihala, pospešujejo nastanek astme,” poudarjajo na spletni strani NIJZ-ja. Pri dolgotrajnem delovanju povzročajo spremembe v krvi in na ožilju, s tem se poveča nevarnost za nastanek krvnih strdkov in infarkta.

Delci so tudi rakotvorni. Onesnažen zrak, ki je posledica gorenja fosilnih goriv, kot so nafta, premog, les in naftni derivati, sodijo namreč v prvo skupino rakotvornih snovi, ki dokazano povzročajo raka pri človeku. Na NIJZ-ju opažajo povezavo med delci in nekaterimi nevrološkimi boleznimi ter s sladkorno boleznijo.

Najbolj so ogroženi starejši ljudje, manjši otroci, sladkorni bolniki. Prav tako bolniki z obstoječimi boleznimi srca, ožilja in dihal ter zdravi odrasli, ki so intenzivno fizično aktivni na prostem.

Priporočljivo je zmanjšanje telesne aktivnosti na prostem

Kot je navedeno na spletni strani NIJZ-ja, je v času večje obremenitve zraka zaradi delcev priporočljivo, da gibanje omejimo na del dneva, ko je obremenitev nižja. Prav tako je priporočljivo prezračiti bivalne prostore, kadar zrak ni obremenjen z delci.

Ko se pojavijo simptomi, je pomembno zmanjšati fizične napore. NIJZ priporoča, da kronični srčni in pljučni bolniki redno jemljejo predpisano terapijo ter naj imajo pri roku zdravila, ki omilijo poslabšanje simptomov. “Pospešen srčni utrip, pomanjkanje sape ali neobičajna utrujenost lahko napovedujejo resno poslabšanje osnovne bolezni,” je zapisano na spletni strani NIJZ-ja.

Kakovostno vzdrževanje kurilne naprave za manjšo onesnaženost

Kot je za nas pojasnil Aleksander Županek, predsednik komisije za dimnikarsko dejavnost pri Zbornici komunalnega gospodarstva, lahko kvalitetno primerne in s strani dimnikarske službe redno vzdrževane kurilne naprave povzročajo minimalno onesnaževanje zraka.

Primerni energenti, redne dimnikarske storitve in predpisani servisi kurilnih naprav zelo izboljšajo emisijsko sliko.

Pomembno vlogo ima tudi energent s katerim kurimo. “Predlagamo, da se energenti kupujejo pri preverjenih ponudnikih. Slaba kakovost, drv in pelet je pogosta, zato moramo biti pozorni na zahtevane certifikate,” pojasnjuje predsednik komisije.

Po Županekovi presoji se onesnaženost v Mariboru dolgoročno izboljšuje. “Če pa želimo še čistejši zrak, bi morali trdna goriva prepovedati v urbanih naseljih, kjer je zagotovljeno daljinsko ogrevanje ali zemeljski plin,” je povedal ter dodal, da sodobne kondenzacijske kurilne naprave na zemeljski plin ne pomagajo, če eden v ulici kuri na trdno gorivo, po možnosti neznanega izvora.