Živimo v 21. stoletju, ki si ga bomo med drugim zapomnili tudi po poplavi plastike, v kateri se dobesedno utapljamo. Vedno več posameznikov in organizacij se zato odloča za nakup ali prodajo tako imenovanih zero waste produktov, ki pomenijo sestavine brez plastične embalaže. Tukaj je ključnega pomena nabava sestavin – od hrane do kozmetičnih sredstev – na rinfuzo, ki si jih hranimo v lastnih (večinoma steklenih) embalažah, ki jih lahko dolgo uporabljamo. V zero waste svetu je pomembna tudi kvaliteta samih živil; odločajo se za tiste z oznako bio in eko ter za lokalne proizvode. Predvsem pri prehrani je pomembno, da ni tretirana s pesticidi ter herbicidi. V Ljubljani so tovrstno trgovino s simpatičnim imenom Rifuzl že odprli. Kot smo izvedeli, trgovino z zero waste konceptom, ki lahko po obsegu ponudbe morda še preseže Rifuzl, morda kmalu dobimo še v Mariboru.

FOTO: Rifuzl, Facebook

Bomo tudi v Mariboru dobili svoj “Rifuzl”?

Kot je za naš osrednji mariborski spletni portal povedala Tina Arnuš iz zero waste spletne trgovine Eco Green Apple, bomo morda že letos septembra v Mariboru dobili prvo večjo zero waste trgovino, kakršna je ljubljanski Rinfuzl. Če bo vse po sreči in stečejo dogovori z občino, lahko takšno trgovino v Mariboru dočakamo že septembra.

Trenutno v njeni spletni trgovinici prodajajo vrečken iz organskega bombaža, krpice za odstranjevanje ličil, menstrualne skodelice, otroške pralne plenice, jeklene slamice, lesene krtače iz agavinih ali kokosovih ščetin, lesene krtače za stranišče, pralne damske vložke slovenskega proizvajalca Kis, krtačko za zelenjavo, lesene glavnike, mila, po novem tudi zobne paste, ustno vodico v obliki tablet, zobne nitke v stekleni embalaži in druge izdelke. Ponujajo tudi suha in tekoča kozmetična sredstva na rinfuzo, vse od sode bikarbone do detergentov za pranje posode. Trenutno delujejo kot spletna trgovina, a se da sestavine na rinfuzo napolniti tudi v njihovih prostorih na Zrkovski cesti 66b.

“Žal še nismo kot Rinfuzl, saj še ne prodajamo prehrane, ker je pri slednjem treba upoštevati vso možno zakonodajo. Naša želja, je, da bi tudi v Mariboru odprli nekaj takega kar imajo v Ljubljani, ampak še s širšo ponudbo. Neke sorte supermarket, da lahko kupiš vse, ampak z zero waste konceptom, torej brez plastične embalaže,” je za naš portal povedala Arnuševa.

V Mariboru potrebujemo zero waste “superkmarket” 

Problem mariborskih “zero-waisterjev” je v tem, da morajo, če želijo opraviti nakup izdelkov brez plastične embalaže, obiskati kar nekaj mest po Mariboru, da jih lahko nabavijo. Nekatere trgovine ponujajo nakup zero waste kozmetičnih sredstev, druge so specializirane za prehrano, v tretji lahko kupimo kavo in podobno. Nimamo pa trgovine, v kateri bi imeli vse na enem mestu, prav tako tudi ne časa, da bi vsak dan prevozili kilometre za nabavo nekaj osnovnih izdelkov.

Med največjimi v Mariboru, ki imata med drugim tudi zero waste ponudbo, trenutno prednjačita trgovina Norma na Taboru in Dobrote narave v Ulici škofa Maksimilijana Držečnika. V obeh lahko kupimo različne izdelke, vse od lesenih zobnih ščetk pa do hrane v rinfuzi. Za nakup ekološke moke, testenin, zdrobe, kosmičev semen, kaše in podobnih suhih sestavin brez embalaže je za Mariborčane na voljo trgovinica Mlinček pri E-Leclercu. Za kavo in čaj se lahko obrnemo na kavarno in čajnico Italcrem ter Čajnico na Slovenski v centru mesta. Mleko si lahko natočimo po lokalnih mlekomatih, za naravno kozmetiko brez plastične oziroma z reciklirano plastično embalažo pa se moramo peljati v trgovino Lush na Gosposko – če si je seveda prej ne izdelamo sami doma. V Tkalskem prehodu je prav tako manjša trgovinica iz Zadruge Dobrina, kjer prodajajo jajca, sadje in zelenjavo lokalnih kmetij, sicer pa lahko vse to nabavimo tudi na lokalni ekološki tržnici, ki jo lahko obiščemo vsako sredo in petek na Grajskem trgu v Mariboru.

FOTO: Dobrote narave, Facebook

Problem kupcev v višjih cenah

Kot je za naš portal še povedala Arnuševa, si stranke pogosto mislijo, da so cene nižje, če pridejo s svojo embalažo. “Pa načeloma ni tako. Tudi pri plastenki vode za 50 centov 40 centov stane sama voda, 10 pa plastenka in ne obratno,” pravi Arnuševa. Načeloma uporabljajo zero waste trgovine uporabljajo sestavine višje kvalitete, kakršnih nismo vajeni iz navadnih trgovin. Gre za ekološke izdelke in takšne brez pesticidov oziroma herbicidov, prav ne podpirajo sestavin živalskega izvira. Ob vseh teh dejstvih je pričakovati, da gre za izdelke z nekoliko višjo ceno, a še vedno dostopno povprečnemu gospodinjstvu.