Kot smo že poročali, bo skupina Novogradnje Maribor v kratkem začela s prenovo Taborskega nabrežja. A kaj bo z zloglasno "BMW hišo"?
Na tem mestu je predviden nov javni trg
Objekt, znan kot "BMW hiša", ki stoji neposredno ob območju načrtovane novogradnje Rezidenca Royal, ni v lasti podjetja Novogradnje Maribor, zato konkretnih načrtov glede prihodnosti hiše ne poznajo. "Gre za stavbo, o kateri se je v preteklosti že precej pisalo, in vemo, da vzbuja veliko zanimanja tudi v javnosti. Kar lahko povemo z naše strani, je to, da imamo močan interes za sodelovanje, tako s sedanjim kot morebitnim bodočim lastnikom objekta," so pojasnili.
Na tem mestu je sicer predviden nov javni trg, ki bo povezal Rezidenco Royal s Splavarsko brvjo, zato si želijo, da se tudi ta stavba čim prej uredi in aktivira, pa naj bo to gostinstvo, kultura ali kaj drugega, kar bo oživelo prostor. "Nov in urejen prostor na tem mestu bi pomembno prispeval kakovosti celotnega urbanega ambienta, zato smo odprti za vse pogovore in pobude, ki bi peljale v to smer," so še dodali.
Gre za območje naselbinske kulturne dediščine Tabor
Kot so izpostavili, se objekt nahaja znotraj območja naselbinske kulturne dediščine Tabor in je tako vključen v varstveni režim, ki ga določa Zavod za varstvo kulturne dediščine (ZVKDS). To pomeni, da so za vsak poseg, tudi prenovo ali zamenjavo oken, potrebna njihova strokovna soglasja, pri čemer je treba ohranjati ključne prostorske značilnosti, volumne in oblikovne elemente objekta.
[[image_1_article_77234]]
"Kot investitor se primarno ukvarjamo z novogradnjami, kjer lahko odgovorno načrtujemo sodobne, kakovostne in trajnostne stavbe. Z obnovo zaščitenih objektov se ne ukvarjamo neposredno, saj gre za povsem drugo strokovno področje z drugačnim zakonodajnim in tehničnim okvirjem. Dodaten izziv predstavlja dejstvo, da objekt stoji na vodovarstvenem območju, kjer veljajo zelo stroge omejitve za nove posege. V praksi to pomeni, da če bi se obstoječi objekt porušil ali bi bil zrušen zaradi konstrukcijske nevarnosti, na tem mestu ni več mogoče graditi nadomestne novogradnje. Zato je vzdrževanje in ohranjanje tega objekta tako z vidika varstva dediščine kot prostorske zakonodaje ključno in hkrati izjemno občutljivo," so poudarili.
Zanima jih odkup objekta
Še pred izgradno Splavarske brvi so sicer stopili v stik z lastnikom objekta in izrazili interes za njegov odkup. "Stavba ima sicer tudi solastnika posameznega stanovanja, kar pomeni, da v tej fazi še ni bilo mogoče skleniti dogovora za celoten objekt, oziroma bi bili za celovito rešitev potrebni dodatni pogovori in usklajevanja z vsemi udeleženimi," so nam zaupali.
In čeprav ta stavba, predvsem zaradi lastniških in postopkovnih omejitev, ni vključena v območje prej omenjenega OPPN, iz njihove strani kljub temu ostaja odprt prostor za integracijo - tako prostorsko kot funkcionalno.
"Naš strokovni in urbani interes je jasen: želimo, da se celotno območje, vključno s tem objektom, prenovi usklajeno. Le tako bo lahko nov javni trg in celotno območje zaživel polno in kvalitetno. Verjamemo, da bi s skupnim pristopom vsi pridobili – lastniki, investitor, uporabniki in mesto Maribor. V tem trenutku je Taborsko nabrežje velika črna packa na pomembni mestni osi. Upamo, da bodo vsi deležniki to prepoznali in se bomo lahko kmalu pogovarjali o prenovi tudi tega objekta, v duhu sodelovanja in vizije za celotno veduto ob Dravi," so zaključili.