Študentska organizacija Univerze v Mariboru v ponedeljek, 27. marca 2017, s pričetkom ob 18. uri, pripravlja dogodek »Kako v tujino – iz prve roke!« , s katerim želi študente seznaniti z vsemi možnostmi, ki jih ponuja tujina. V Študentskem kulturno prireditvenem centru ŠTUK bodo študentje sovrstnikom predstavili svoje izkušnje s študijske izmenjave, prakse ter prostovoljnega udejstvovanja v tujini. Po podatkih Univerze v Mariboru, se je v študijskem letu 2016/17 na študij v tujino iz Maribora odpravilo okoli 230 študentov, veliko pa si jih izkušnje v tujini nabira preko mednarodnih študentskih organizacij.
Prijava le do konca meseca
V okviru programa Erasmus+, je 30. marec 2017 skrajni datum za oddajo prijave na študijsko izmenjavo za študijskem letu 2017/18. Prijava se odda na spletni strani Univerze v Mariboru, študenti pa naj bodo posebej pozorni na interne roke, ki so jih za oddajo morebitne dodatne dokumentacije postavile posamezne fakultete.
Staša Zabukošek, Oddelek za mednarodno sodelovanje ŠOUM je povedala: »Za mobilnost v tujini pa program Erasmus+ ni edina možnost. Študenti se lahko preko mednarodnih študentskih društev oziroma drugih organizacij odpravijo na razne tečaje, konference, izobraževanja, prakso, prostovoljno delo. Na dogodku bo predstavljeno tudi kako pridobljene izkušnje prenesti v kariero in nadaljnje življenje.«
ŠOUM ter Univerza v Mariboru pozivata študente, da se odločijo za eno izmed možnosti pridobivanja izkušnje v tujini, saj bodo tako še dodatno okrepili svojo znanje ter pridobili potrebno samostojnost za nadaljnje življenje.
Na dogodku bo …
Študentom, ki se bodo dogodka udeležili, bodo predstavljene izkušnje iz prve roke – kako se odločiti za program, kako se organizirati, urejati dokumentacijo, premagovati finančne izzive, izpolniti birokratske postopke …
Ana bo predstavila prostovoljno delo v sklopu EVS, ki ga je opravljala v Budimpešti;
Jan bo predstavil vse potrebne informacije za preživetje (in doživetje) s prostovoljstvom – 5 mesecev na Novi Zelandiji, 3 mesece na Japonskem, in po 1 mesec na Tajskem, v Maleziji ter Šrilanki;
Samo je opravljal Erasmus prakso v Cambridgu;
Taja je samostojno sklenila bilateralni sporazum preko Erasmus izmenjave v Rostocku (Nemčija);
Metka bo predstavila IAESTE prakso, kjer je delovne izkušnje pridobivala v Hong Kongu;
Urška je preko agencije STA opravljala poletno delo v Chicagu.
Ključni podatki
Po podatkih mednarodne pisarne Univerze v Mariboru je v program letošnjem študijskem letu v Erasmus+ izmenjavo vključenih okoli 230 študentov iz Univerze v Mariboru. Najbolj popularne države med mariborskimi študenti ostajajo Španija, Češka, Nemčija in Avstrija. V trenutnem študijskem letu je na Univerzo v Mariboru iz držav Evropske unije na izmenjavi 583 študentov, še dodatnih 93 pa izven držav EU.