Zaposleni na Kliniki za ginekologijo in perinatologijo UKC so že večkrat opozorili na težke razmere, namignili pa so celo da prihaja do cele vrste nepravilnosti, kar njihovo delo zelo otežuje. Menijo, da zaradi razmer delo ni dobro opravljeno in prihaja celo do ogrožanja pacientov. “Bi želeli biti del obravnave, ko je sestra že nevarna pacientu?” sprašujejo.

Odgovorni na kliniki med tem zatrjujejo, da nepravilnosti ni in je delovanje skladno s pravili ter poteka tako rekoč nemoteno.

Je kadra res dovolj?

V anonimnem pismu, ki je prispelo v naše uredništvo, so zaposleni zapisali, da je delo zaznamovano z mnogimi nepravilnostmi, srečujejo pa se z akutnim pomanjkanjem kadra ter posledično hudo preobremenjenostjo na delovnem mesto. Posamezne nepravilnosti so v pismu tudi jasno izpostavili.

V anonimnem sporočilu so avtorji mnenja, da je največja težava pomanjkanje kadra, ki je v popoldanski in nočni izmeni še toliko bolj pereče. Pri tem prihaja tako do preobremenitev kot tudi do primerov, ko mora kader opravljati delo, za katerega sploh ni strokovno usposobljen.

Po njihovih navedbah naj bi v nočnem dežurstvu prihajalo do situacij, ko so za oskrbo mnogih pacientk, včasih jih je na oddelku tudi do 30, na voljo le dva tehnika zdravstvene nege ter ena diplomirana medicinska sestra.

Po njihovih navedbah naj bi v nočnem dežurstvu prihajalo do situacij, ko so za oskrbo mnogih pacientk, včasih jih je na oddelku tudi do 30, na voljo le dva tehnika zdravstvene nege ter ena diplomirana medicinska sestra. Pri tem je treba upoštevati, da gre za posebno občutljive bolnike. Med pacientkami so sveže operiranke, porodnice, onkološki pacienti s hudim poslabšanjem zdravstvenega stanja.

Vodstvo zagotavlja, da temu ni tako. “Na dan je povprečno 22,6 pacientk na ginekoloških oddelkih Klinike za ginekologijo in perinatologijo UKC Maribor. Zanje v nočnem času skrbijo trije zdravstveni tehniki, popoldne so na voljo trije ali štirje zdravstveni tehniki.”  Na voljo je seveda več kot 22 postelj, zato je število pacientk lahko tudi večje.

Na dan je povprečno 22,6 pacientk na ginekoloških oddelkih Klinike za ginekologijo in perinatologijo UKC Maribor. Zanje v nočnem času skrbijo trije zdravstveni tehniki, popoldne so na voljo trije ali štirje zdravstveni tehniki.

Je oskrba kakovostna?

Zaskrbljeni zaposleni znajo povedati, da prav zaradi pomanjkanja kadra velikokrat prihaja do situacij, ko zaposleni opravljajo delo, za katerega niso usposobljeni. Sem spada denimo deljenje intravenozne terapije. Odgovorni ob tem zatrjujejo, da intenzivno nego pokriva izključni kader zdravstvene nege, ki je ustrezno usposobljen, menijo pa, da je nega strokovna in kvalitetno opravljena.

Tudi v tem primeru se zaposleni v anonimnem zapisu z nadrejenimi, oziroma odgovornimi ne strinjajo: “Pacienti ostajajo brez kvalitetne nege in oskrbe (hidracija, hranjenje s toplo hrano, čakanje na menjavo plenice po odvajanju blata in urina, kar lahko privede tudi do odprtih ran)”, pojasnjujejo.

Pacienti ostajajo brez kvalitetne nege in oskrbe.

Kot dodatno obremenitev, so v zapisu izpostavili še beleženje tehničnih napak na oddelku, odnašanje materiala v laboratorij in na transfuzijo, dovažanje materiala iz lekarn iz skladišč, prevažanje na preiskave, sodelovanje pri namestitvi v sobe, dostavljanje v operacijsko sobo in iz nje, prisotnost pri pregledih in podobno.

Odgovorni pojasnjujejo, da v primeru tehničnih napak kdorkoli le te javi v program, ki je res dostopen vsem. V zvezi z odnašanjem materiala pa imajo na voljo dodaten kader, vendar le v dopoldanskem in popoldanskem času: “V primeru odnašanja materiala v nočnem času in v primeru urgence se poslužujemo ekipe, ki so namenjene odnašanju materiala, v primeru zasedenosti le-te, material odnesemo sami,” še dodajo.

V primeru odnašanja materiala v nočnem času in v primeru urgence se poslužujemo ekipe, ki so namenjene odnašanju materiala, v primeru zasedenosti le-te, material odnesemo sami.

Kdo je upravičen do dodatka?

Pred nedavnim je v javnosti odjeknila višina izplačil dodatkov zaposlenim v času epidemije. Po mnenju zaposlenih v UKC Maribor na Kliniki za ginekologijo in perinatologijo, je veliko nepravilnosti mogoče zaslediti tudi tukaj, po njihovih trditvah naj bi si ure beležili ljudje, ki s pacienti sploh niso imeli stika, ali pa je bilo tega veliko manj, kot pa so zabeležili.

Nepravilnosti pa po mnenju odgovornih ni niti tukaj: “Za zdravniški kader Klinike za ginekologijo in perinatologijo UKC Maribor se tako imenovane sive in rdeče cone od 9. 9. 2021 vodijo v skladu z izdanim Sklepom o izplačilu dodatka za neposredno delo s pacienti oziroma uporabniki, obolelim za Covid-19, z dne, 3. 9. 2021, št.: 100-04/AHŠ in v skladu z dopolnitvijo omenjenega sklepa z dne, 13. 9. 2021.
Predhodno smo se ravnali po Sklepu o izplačilu dodatka za neposredno delo s pacienti oziroma uporabniki, obolelimi za COVD-19, št.: 100-04/AHŠ-3228 z dne 1. 7. 2021.”

V praksi zapisovanje ur poteka tako, da vsak zdravnik naše klinike pisno (po navadi v e-obliki) sporoči datum, kdaj je delal in oddelek (ginekologija in porodništvo), na katerem je delal ter opredeli v kateri coni je delal, sivi ali rdeči in v kateri obliki dela je opravljal dela v sivi ali rdeči coni (npr. dopoldan, v ambulanti ali v dežurstvu) ter koliko ur je tam delal, so še pojasnili.

Priznavajo, da do nesoglasij prihaja tusi na njihovi kliniki, vendar jih hitro in učinkovito zgladijo: “V kolikor prihaja do problemov ali nejasnosti na oddelkih, zadevo izpostavimo in ustrezno ukrepamo. Za to so odgovorni predstojniki oddelkov in strokovne vodje zdravstvene nege.”

Trenutne nejasnosti so po mnenju, red. prof. dr. Iztok Takač, dr. med. tudi plod trenutne, izjemne situacije: “V času razglašene epidemije bolezni Covid – 19 smo na podlagi ukrepov kriznega štaba UKC Maribor prerazporejali kader v Covid enote. V skladu z navodili kriznega štaba UKC Maribor so se zmanjševali tako operativni, kakor tudi ambulantni programi, kar posledično vodi do zmanjšane potrebe kadra.”

Mnogi zdravniki in sestre so izčrpani

Ginekološki in ostali oddelki trenutno delujejo z okrnjeno močjo: “Trenutno delajo ginekološki oddelki le malo več od polovice operativnih programov, saj primanjkuje predvsem kader zdravstvene nege, inštrumentarke, kakor tudi anesteziologi, pojasnjuje dr. Takač ter nadaljuje: “Ginekološki oddelki Klinike za ginekologijo in perinatologijo so skoraj leto in pol preseljeni na drugo lokacijo z bistveno manj bolniških postelj in možnosti opravljati operativne programe, kar je pripeljalo do daljšanja čakalnih vrst na obravnavo in operativne posege, kar pa sedaj skušamo vsaj delno kompenzirati, pri čemer je potrebno izpostaviti maksimalno angažiranja tako zdravniškega, kot negovalnega kadra.”

Zavedanje, da so trenutne razmere otežene, je skupno tako zaposlenim, ki so se na nas obrnili z anonimnim sporočilom, kot tudi odgovornim iz UKC. Medtem, ko vodstvo zagotavlja, da delajo vse, da bi bile razmere kar najbolj vzdržne, krivca za situacijo vidijo v covidu, kajti še zmeraj so covidni pacienti obravnavani prednostno.

Medtem, ko vodstvo zagotavlja, da delajo vse, da bi bile razmere kar najbolj vzdržne, krivca za situacijo vidijo v covidu, kajti še zmeraj so covidni pacienti obravnavani prednostno.

Zaposleni medtem ne zaznavajo posluha in so prepričani, da tako ne gre več naprej. Za svojimi besedami stojijo in jih podkrepijo z urnikom zaposlenih, mnogi med njimi pa so že dali odpoved oziroma o njej razmišljajo.