V soboto, 6. januarja, bomo praznovali praznik svetih treh kraljev, s katerim se spominjamo prihoda Gašperja, Mihe in Boltežarja, treh kraljev, ki so se prišli poklonit novorojenemu Jezusu. Ker so sveti trije kralji razglasili novico o Jezusovem rojstvu, se ta praznik v Cerkvi uradno imenuje Gospodovo razglašenje ali epifanija.

V neposredni bližini Maribora sta dve cerkvi, posvečeni trem kraljem. Eno najdemo visoko na pobočju Pohorja, tik pod Velikim vrhom. Gre za več kot pol tisočletja staro  planinsko cerkev, ki je priljubljena točka planincev iz okolice Slovenske Bistrice.

Druga, še mogočnejša, je v Slovenskih goricah, v občini Benedikt, na vzpetini, imenovani Sveti Trije Kralji. Gre za poznogotsko triladijsko cerkev, ki spada med največje umetnostne spomenike v Sloveniji. Leta 2021 je minilo 500 let od začetka njene gradnje. 

Celjski škof bo tradicionalno blagoslovil vodo, sol in kredo

Sobotni praznik bodo v Benediktu zaznamovali s tradicionalnim  blagoslovom vode, soli in krede, kar bodo storili pri deseti sveti maši, ki jo bo vodil celjski škof dr. Maksimilijan Matjaž. Po bogoslužju sledi druženje pred cerkvijo. 

[[image_1_article_61913]]

Kot nam je povedal tamkajšnji župnik in dekan Marijan Rola, blagoslovijo vodo, ki jo črpajo iz 35 metrov globokega Žižkovega vodnjaka. Po pripovedovanju naj bi imela voda zdravilno moč. Legenda pravi, da naj bi ženskam pomagala pri plodnosti. Vedno je ustekleničena v lični embalaži, za kar že 17 let skrbi družina Merčnik v okviru Glasbeno turističnega društva Klapovüh. »Moja mama Marija je odraščala v mežnariji ob cerkvi pri Svetih Treh Kraljih, njej oče je bil mežnar. Že takrat so skrbeli za blagoslov vode, po tistem, ko se je mama preselila k Merčnikovim, pa so to skrb prevzeli Šijančevi. Ko sem postal ključar, pa je naša družina nadaljevala s to tradicijo,« pove Ivan Merčnik. V zameno za prostovoljne prispevke občani blagoslovljeno vodo odnesejo na svoje domove, z njo pa lahko blagoslovijo hišo in hlev. To na podeželju naredijo zlasti takrat, ko se približuje močnejše neurje, nekateri tudi ob začetku opravljanja dela.

Blagoslovljeno sol kmetje uporabljajo za živino, velikokrat pa tudi v gospodinjstvu, s kredo pa ponekod na vhodna vrata zapišejo začetnice treh kraljev in letnico.