Na 305 metrov visokem griču v Benediktu se nahaja podružnična cerkev Svetih treh kraljev, ki ji domačini velikokrat rečejo kar slovenskogoriška katedrala. Zgrajena je bila med leti 1521 in1588, uvrščamo pa jo v poznogotsko obdobje. Benediška župnija, ki jo vodi župnik in dekan Marjan Rola, redno vlaga v obnovo cerkve, zadnja pridobitev pa so cerkvene orgle, ki so jih pripeljali s Švedske.
Hörby se nahaja 1600 kilometrov od Benedikta
Dosedanje orgle iz leta 1864, ki jih je izdelal Martin Zeichen in so v tistem času veljale za izredno dober inštrument, so popolnoma odpovedale, zato so jih morali nadomestiti z novimi. Župnik Rola se je povezal z orglarskim mojstrom Tomažem Močnikom iz Cerkelj na Gorenjskem, ki je prevzel izdelavo novih orgel v evangeličanski cerkvi v mestu Hörby na Švedskem, ki se nahaja približno 1600 kilometrov od Benedikta.
"V tamkajšnji cerkvi so se odločili, da bodo obstoječe orgle odstranili. Nam pa je bila ponujena možnost, da jih brezplačno odpeljemo. Ker pa so bili nekateri deli spomeniško zaščiteni in so morali zato ostati na Švedskem, smo bili primorani izdelati del novega ohišja - prospekt, kupiti nove prospektne piščali - principal 8 in na koru v celoti izdelati novi leseni podest. Seveda smo morali pokriti tudi strošek razstavljanja in vnovičnega sestavljanja inštrumenta ter njegove uglasitve," nam je povedal Rola.
[[image_1_article_73604]]
Najdaljša piščal meri pet metrov, najkrajša enajst milimetrov
Vse to je župnijo stalo od 90 do 100 tisoč evrov, potrebna sredstva je s pomočjo župljanov in tako imenovanih botrov zagotovila župnija, nekaj je primaknila tudi Občina Benedikt.
Orgle so bile narejene leta 1962 v Lundu na Švedskem. Izdelalo jih je podjetje Martenssons. Orgle imajo dva manuala, 23 pojočih registrov in 1446 piščali. Najdaljša meri pet metrov, najkrajša pa enajst milimetrov.
Novo pridobitev je blagoslovil celjski upokojeni škof
Prvi koncert in predstavitev novih orgel so pri Svetih Treh Kraljih pripravili 13. decembra lani. Koncert je izvedel priznani organist Dalibor Miklavčič, ki je študiral na dunajski Univerzi za glasbo, izpopolnjevanje na orglah pa opravil v Milanu, inštrument pa predstavil njegovih izdelovalec Tomaž Močnik. 15. decembra je slovesni blagoslov nove pridobitve opravil upokojeni celjski škof dr. Stanko Lipovšek. Med slovesnim bogoslužjem je na orgle zaigrala domača organistka Majda Leva, prepeval pa je mešani pevski zbor Sveti Benedikt.
[[image_3_article_73604]]
[[image_2_article_73604]]
Gre za pomembno pridobitev za kraj in širšo okolico. Ker je Miklavčič, ki velja za nagrajenca več nacionalnih in evropskih orgelskih tekmovanj, ponudil pomoč pri zagotovitvi organistov, si lahko v prihodnje v trikraljevski cerkvi obetamo še veliko vrhunskih orgelskih koncertov. Ob tem omenimo, da so obstoječe Billihove orgle postavili v stransko cerkveno ladjo in so tam na ogled v originalnem stanju. Čeprav niso več uporabne, bodo lahko z njih prihodnji rodovi prepoznali orglarske veščine iz 19. stoletja.
[[image_4_article_73604]]