Potem ko na Čolnikovem trgu v Benediktu od leta 2017 deluje zdravnik koncesionar, bo kraj kmalu dobil še lekarno. Tamkajšnji župan mag. Milan Repič pojasnjuje, da se je ideja o lekarni izoblikovala, ko je občina ustvarila pogoje za njen prihod, torej kupila ustrezen prostor, v katerem so lahko uredili prostore, ki so potrebni za lekarniško dejavnost. “To pa je bilo mogoče, ko smo finančno stabilizirali občino, poplačali vse stare obveznosti, v proračunu predvideli in zagotovili denar za nakup prostorov v nekdanji trgovini Koloniale in jih preuredili.” Prostore v skupni površini 60 kvadratnih metrov so že obnovili. Dela je financirala Občina Benedikt, izvedel pa jih je domači podjetnik (Montaža Rola). Pogodbo za najem prostorov je občina v marcu podpisala z mag. Zdenko Petrač, mag. farm. iz Lekarne Brezje. Na občini so prvotno razmišljali, da bi se v prenovljene prostore nekdanje trgovine preselil zdravnik Ivan Mitrović, a so kmalu ugotovili, da je selitev zdravstvene ambulante preveč zahteven projekt, ki bi bil tudi zelo drag, zato so to idejo opustili.

Petračeva je prepričana, da bodo s podružnično lekarno prebivalci Benedikta dobili bližjo preskrbo z zdravili, medicinskimi pripomočki in drugimi izdelki za podporo zdravljenja in ohranitev zdravja. Na voljo bo tudi svetovanje glede njihove varne, pravilne in učinkovite uporabe. Mag. Zdenka Petrač pa je z Benediktom še osebno povezana: “Moj oče je rojen v Benediktu. S svojimi koreninami se tudi sama čutim povezana s tem krajem. Poleg tega imam dve hčerki, starejša je že samostojna magistra farmacije, mlajša je na koncu študija farmacije in si prav tako želi delati v lekarni. Glede na to, da imam osnovno lekarno že 20 let, imam dovolj znanja, da se odpravim na novo poslovno pot.”

Lekarna bo vrata odprla takoj po odločbi zdravstvenega ministrstva

Nova podružnična lekarna v Benediktu bo imela prostore za prevzem, izdajo in shranjevanje zdravil ter sanitarije in garderobo. Tam bodo tudi prostori za izdelavo magistralnih zdravil, za čiščenje pribora in ovojnine (pomivalnica) in za svetovanje. Lekarna Brezje je glede prihoda v Benedikt že pridobila pozitivno mnenje Lekarniške zbornice Slovenije, soglasje Ministrstva za zdravje in dovoljenje občine. “Oddali smo vlogo za pridobitev dovoljenja za opravljanje lekarniške dejavnosti v Benediktu. Čakamo na prihod tričlanske komisije, ki bo opravila ogled lekarne, Ministrstvo za zdravje pa nato izda odločbo, na podlagi katere se podružnica lahko odpre.” Mag. Zdenka Petrač pravi, da bo lekarna svoja vrata odprla takoj, ko pridobijo odločbo zdravstvenega ministrstva: “Žal ne vemo, kako dolgo bo trajal proces pridobitve odločbe. V lekarni smo že napolnili police in odprtje že nestrpno čakamo.” Dodaja, da si bodo prizadevali za čim širši spekter zdravil in ostalih pripomočkov.

O delovnem času lekarne se še dogovarjajo, zagotovo pa bo odprta od ponedeljka do petka, 6 do 7 ur na dan. Dejavnost bodo glede na obisk razširili oziroma prilagodili, bo pa delovni čas lekarne gotovo pokrival ordinacijski čas ambulante. “Kraj bo dobil redno in kakovostno preskrbo z zdravili in ostalimi lekarniškimi izdelki. Ker je na področju farmacije ves čas veliko novosti, se redno izobražujemo. Tako bomo v kraj prinesli nova znanja, ki jih bomo predali pacientom ob svetovanju. Menimo, da bo tukajšnje prebivalstvo pripadno lokalni lekarni in nam bo prineslo novo delovno mesto. Smo družinsko podjetje, trudili se bomo za zadovoljstvo krajanov ter ostalih obiskovalcev lekarne, saj je nova pridobitev namenjena njim in njihovemu zdravju,” še pravi naša sogovornica.

V kraj želijo pripeljati še zobozdravnika

Tudi župan je prepričan, da se s prihodom lekarne dviguje kvaliteta bivanja v občini. “Sedaj, ko je veliko stvari v zdravstvu že digitaliziranih in ko zdravniki izdajajo elektronske recepte, velikokrat tudi samo po pogovoru s pacientom prek telefona, je pacientom omogočeno, da zdravila dvignejo v katerikoli lekarni. Dvig zdravil v naši lekarni bo za naše občanke in občane zagotovo dobrodošel, saj jim ne bo potrebno hoditi v Lenart, Gornjo Radgono ali kam drugam.” Repič še dodaja, da si v občinski upravi še vedno prizadevajo, da v kraj pripeljejo tudi zobozdravnika. V zvezi s tem trenutno analizirajo potrebe po zobozdravstvenih storitvah na območju, ki ga pokriva Zdravstveni dom Lenart, in pripravljajo program za pridobitev koncesije.

In kako mag. Milan Repič odgovarja na vprašanje, zakaj so se odločili za sodelovanje z zasebno lekarno? “Občina Benedikt je postopek oddaje prostorov v najem izvajala transparentno in v skladu z zakonodajo. Pred oddajo je bila objavljena namera za oddajo, na katero se je lahko prijavil vsakdo, ki je izpolnjeval pogoje za lekarniško dejavnost. To pomeni, da bi se lahko npr. prijavil tudi zavod Lekarne Maribor. Razlog, da se zavod ni prijavil, je verjetno v tem, ker naša občina ni soustanoviteljica zavoda. Zakon namreč zahteva, da lahko zavod odpre podružnico v občini soustanoviteljici.”