Če je tvoj Oče Iztok Kvas, veš, da boš pozimi obul čevlje za snowboard in že zgodaj pomladi pripravil kolo za downhill. Tako je zapisano v genih Matica, najstarejšega sina družine Kvas. Mama Blanka je (bila) tista “kul frikica”, ki je zdajšnje “zrele” generacije v mladih letih navduševala s trgovino s skejtersko modo, oblačili za snowboarderje in free stajl sceno za dekleta, ki so se upirala petkam in čipkam. Spuščene hlače, obvezna šilt kapa in nasmeh, ki izraža svobodo. To je Matic. Z bratom Janikom, ki sledi družinskemu trendu, ju lahko srečate na Pohorju ali pod njim, v Gondola baru. Matic o svoji dejavnosti pripoveduje s strastjo, ki je nalezljiva in še tako skeptičnega prepriča, da bi sedel na gorsko kolo, ko zunaj žvrgoli pomlad.

Downhill, za kakšen šport sploh gre?

Gre za zvrst gravitacijskih disciplin gorskega kolesarjenja, izredno popularne discipline so predvsem spust, enduro in kros.

Kakšno je zanimanje pri nas? Kdo se lahko ukvarja s tem športom? Kakšno je zanimanje v tujini?

Zanimanje za gorsko kolesarjenje je tako pri nas kot tudi v tujini izredno veliko, s tem športom se ukvarjajo praktično vse generacije, med mladimi so izredno popularni gorsko kolesarski parki, električna gorska kolesa pa predstavljajo pravzaprav malo revolucijo gorskega kolesarjenja, predvsem so priljubljena med srednjimi in starejšimi generacijami.

Photo: arhiv SPANK / Nara Dominko David

Downhill velja za drag šport, kako dostopna je oprema?

Gorsko kolesarjenje je na splošno dražji šport in tukaj disciplina spust zagotovo ni izjema. Kolesa za spust so specifična in jih ne moremo uporabljati kot vsakodnevno prevozno sredstvo, za kolo in opremo bomo odšteli najmanj med 2 do 3 tisoč eur, seveda pa meje navzgor skorajda ni.

Kako pomembna je oprema pri downhillu?

Oprema za gorsko kolesarjenje je izredno pomembna, kot pri vsakem športu. Najpomembnejša ob kolesu je predvsem zaščitna čelada in ostala zaščitna oprema, v opremi se moramo počutiti udobno, biti mora prave velikosti in ustrezati našemu namenu vožnje. Zagotovo se oprema za vožnjo v kolesarskem parku ali pa po gozdnih poteh zelo razlikuje.

Photo: arhiv SPANK / Nara Dominko David

Kako je na Pohorju poskrbljeno za varnost, kvalitetno izvedbo tega športa?

Na Pohorju obratuje največji gorsko kolesarski park v Sloveniji, Maribor Bike Park. Za varnost moramo v prvi meri poskrbeti sami, zagotovo pa so upravljalci parka tisti, ki skrbijo zato, da so proge v parku varne in ustrezno urejene.

V lanski sezoni se je stanje kolesarskih prog v parku v Mariboru začelo izboljševati, vzdrževanje je izvajalo podjetje, ki je specializirano za tovrstno dejavnost, upamo lahko samo, da se bo ta trend na Pohorju nadaljeval.

Kaj pa trenerji in usposobljen kader za treninge downhilla, kakšna je zastopanost pri nas?

V zadnjih 3 letih se je na tem področju v Sloveniji začelo pospešeno usposabljanje nujno potrebnih kadrov, predvsem ob trenerjih za potrebe turizma potrebujemo dobre vodnike na področju gorskega kolesarjenja. V Društvo gorskih kolesarjev Pohorje trenutno deluje šest trenerjev gorskega kolesarjenja, v Mariboru deluje še kar nekaj trenerje in vodnikov, želimo si, da bi strokovnega kadra bilo vedno več, saj nam ta primanjkuje na vseh področjih gorskega kolesarjenja.

Kje v Mariboru se lahko otroci naučijo osnov gorskega kolesarjenja?

Društvo gorskih kolesarjev Pohorje – Spank šola nudi otrokom različne oblike tečajev gorskega kolesarjenja, od začetniških tečajev do nadaljevalnih delavnic vožnje v gorsko kolesarskih parkih. Prav tako izvajamo programe Male kolesarske šole v nekaterih Mariborskih osnovnih šolah, kjer se posvečamo predvsem osnovnim veščinam kolesarjenja za tiste učence, ki bodo v tekočem šolskem letu opravili izpit za kolo.

Kdo so trenerji oz. učitelji gorskega kolesarstva Spank Šole ?

Naši učitelji in trenerji so strokovno izobraženi kadri z opravljenim izpitom pri Kolesarski zvezi Slovenije, nekateri med njimi so tudi bivši tekmovalci. Občasno sodelujemo tudi z vodniki gorskega kolesarjenja, predvsem za namene turističnih programov, katere izvajamo za goste hotelov na in pod Pohorjem.

Photo: arhiv SPANK / Nara Dominko David

Ali ob šolskih in turističnih programih izvajate tudi tekmovalne programe?

Tako je, v društvu poteka tudi tekmovalni program za otroke, ki je neke vrste celoletna šola gorskega kolesarjenja, otroci trenirajo 3x na teden, ob vikendih pa obiskujejo tekmovanja v disciplinah spust, enduro ali krosu. V zimskem času se otroci ob kolesarjenju ukvarjajo z deskanjem na snegu snowboardingom.

Kdaj pričnete letos s prvimi tečaji in kje se lahko otroci prijavijo na tečaje oz. dobijo dodatne informacije?

S tečaji pričnemo že med velikonočnimi prazniki, prijava otrok in opisov programov poteka preko naše spletne strani spank.si, vse dodatne informacije so dosegljive na [email protected] ali na +386 30 392 461