Tudi mladi imajo v Mariboru način za uresničevanje svojih idej – gre za Banko idej, finančni sklad z mentoriranjem MKC Maribor, ki že nekaj let mladim omogoči, da udejanjijo svoje pobude in vizije za svojo okolico.

Banko idej je MKC Maribor vzpostavil v letu 2012 v okviru projektov, sofinanciranih s strani Evropske prestolnice mladih Maribor 2013, Mestna občina Maribor pa ga je sofinancirala tudi leta 2013 in 2014, nato pa ga prepoznala kot redni program MKC Maribor.

V letošnjem letu tako Banka idej mentorira in financira kar tri pobude mladih. »Poleg skupnostne shrambe pred MČ Studenci se je ravno pričelo tudi oblikovanje Senzorične Srčne poti na dvorišču Centra za pomoč na domu Maribor, ki bo uporabnikom in njihovim družinam nudila kakovosten zunanji prostor za, sproščanje ter zmerno rekreacijo,« nam pojasni Eva Žunec, samostojna strokovna delavka MKC Maribor.

Dodajo še, da poteka tudi tretji projekt, ki je umeščen v Hostel Pekarna ter nosi naslov Najem rastlinskega prijatelja. Projekt predstavlja inovativen program brezplačne izposoje izbranih rastlin gostom v času bivanja obiskovalcev v hostlu.

»Znano je, da rastline vplivajo na dobro počutje, izboljšujejo razmere v prostoru (npr. čistijo zrak) in tako pomembno soustvarjajo trajnostni turizem,« še dodajajo v MKC Maribor, kjer nam pojasnijo, da so zadnja leta v ospredju predvsem trajnostne spremembe v lokalnem okolju s strani mladih.

Vse od LGBTQIA+ poezije do hotela za žuželke

V preteklosti so bili v okviru Banke idej izvedeni še številni drugi projekti. »V letu 2022 smo sodelovali pri promociji in večanju prepoznavnosti Participativnega proračunu Mestne občine Maribor med mladimi,« pojasni Doris Špurej, specialistka za mladinsko delo na MKC Maribor ter nadaljuje, da so v letu pred tem finančno podprli štiri projekte mladih – literarni večer LGBTQIA+ poezije in izdelavo treh knjigobežnic, ki so jih napolnili s knjigami na LGBTQIA+ tematiko.

»Ukvarjali smo se tudi s trajnostnim transportom in v ta namen popravila nekaj koles, ki bi drugače končali na smetišču – kolesa pa so v uporabo dobili Študentski domovi Maribor, ki so jih podarili študentom,« še dodajo v MKC.

Povedo, da so se na razpis Banke idej prijavili tudi mladi, ki obiskujejo Doživljajsko igrišče, ob igrišču pa so se tako postavile klopce iz palet, nakupile pa so se tudi nove svetilke.

»Ukvarjali smo se tudi z biodiverziteto in v ta namen postavili hotele za žuželke,« še dodajajo ter nam predstavijo tudi projekte, ki so jih podprli v letu 2020, ko so se ukvarjali z Milkywaste – jedilno bioplastiko iz mlečnih odpadkov in razvoja neškodljivega voska za smuči.

»Dva projekta sta bila usmerjena v razvoj prostora KC Pekarne – postavili smo informativno tablo, dobili nov grafit, postavili koše za ločevanje smeti, naredili visoko gredo za zelišča in začimbe,« še pojasnijo.