V zimskem času je diverziteta rasti gob precej skromnejša glede na druge letne čase, kar pa ne pomeni, da gobe ne rastejo. Tudi v tem trenutku je na našem koncu mogoče najti nekaj vrst, ki so značilne za zimsko obdobje. 

Štiri užitne zimske vrste

Slavko Šerod, predsednik Gobarskega društva Lisička Maribor, najprej omeni bezgovo uhljevko (Auricularia auricula-judae), ki jo praviloma najdemo na črnem bezgu, lahko pa raste tudi na drugih drevesih. Zanjo je značilno, da je podobna ušesu, nepravilnih oblik, mesnato rjave, olivne barve, s tankim, žilavim mesom, z rahlo zgubano notranjostjo, polsteno zunanjo površino in je stransko pritrjena na les. Sveža je mehka in tresoča, suha trda, zmočena pa ponovno oživi.

[[image_1_article_73785]]

Naslednji je bukov ostrigar (Pleurotos ostreatus), ki ga v naravi najdemo vedno pozno jeseni ali pozimi, običajno raste skupinsko na bukovem ali tudi drugem lesu, spoznamo pa ga po značilni školjkasti obliki z bolj ali manj stranskim betom.

[[image_2_article_73785]]

Zimska panjevka (Flammulina velutipes) uspeva v zimskem času na štorih oz. panjih listnatega drevja. Spoznamo jo po kosmatem betu, ki je sprva rumenkasto okrast, enake barve kot klobuček, sčasoma pa postaja črn. Raste šopasto.

[[image_3_article_73785]]

Od zimskih gob sogovornik omeni še rumeno drhtavko (Tremella mesenterica), ki raste na lesu listavcev, kjer se pokaže na razpokah skorje, iz katerih se razvije nekaj centimetrov velika, močno nagubana in mehka rumena tvorba brez prave oblike.

[[image_4_article_73785]]

"Vse omenjene vrste so užitne in lahko popestrijo naš zimski jedilnik. Pozimi pa rastejo tudi številne lesne vrste gob, ki niso užitne, vendar imajo nekatere od njih zdravilne lastnosti. Takšna je denimo pisana ploskocevka (Trametes versicolor), ki je pri nas dokaj pogosta lesna goba, pri kateri so skupinsko rastoči pahljačasti trosnjaki včasih drug nad drugim strehasto poravnani, imajo kolobarjasto in pisano barvno površino, spodaj pa so cevasti in imajo okrogle pore," doda Slavko Šerod. 

[[image_5_article_73785]]

Decembrska gobarska ekskurzija v okolici Perniškega jezera

Člani društva Lisička so v decembru izvedli gobarsko ekskurzijo, na kateri so iskali prav zimske gobe. Na teren, v okolico Perniškega jezera v občini Pesnica, se je odpravilo 20 njihovih članov. Udeleženci so našli 26 različnih vrst gob, med njimi vse štiri zgoraj omenjene užitne vrste, ki so značilne za zimski čas. "Zimske panjevke so okusne jedilne gobe, ki jih lahko pripravimo na različne načine. Primerne so za samostojne jedi ali kot priloga drugim jedem. Bukovi ostrigarji so znane vrste gob, ki jih tudi umetno gojijo in jih veliko ljudi uživa panirane."

[[image_6_article_73785]]

Vse te užitne gobe, značilne za zimski čas, rastejo tudi v mesecu januarju. Lahko jih najdemo na drevesih, predvsem v lokah, ob rekah, jezerih ali ribnikih. Rastejo tudi na območju Maribora, denimo v lokah ob strugi reke Drave.