V mesecu juliju začne cveteti najzgodnejša ambrozija, ena najbolj invazivnih in alergenih rastlin, ki je močno razširjena tudi v Sloveniji. Njen rod sestavlja približno 40 različnih vrst, vse pa večinoma izvirajo iz Severne Amerike. Poznamo tudi vrsto ambrozije, ki naj bi izvirala iz Evrope, in je poznana pod imenom morska ambrozija oz. A. maritima, pojasnjuje Katarina Kresnik, specialistka za varstvo okolja, zaposlena na Kmetijsko gozdarskem zavodu Maribor. Morska ambrozija je enoletnica ali kratkotrajna trajnica, ki je doma v Sredozemlju, kjer je sedaj že zelo razširjena.

Pogosto se jo zamenjuje z navadnim pelinom, vendar ima slednji liste na spodnji strani sive. Ambrozija ima zelene liste, ki so dvakrat pernato deljeni in brez dlačic. Steblo pa je poraslo z dlačicami.

Najpogosteje naletimo na pelinolistno ambrozijo 

Sicer je v Sloveniji do sedaj najbolj poznana in razširjena pelinolistna ambrozija (A. artemisiifolia), ki je bila skupaj z ostalimi ambrozijami prinesena v Evropo v 19. stoletju. Ponekod v Evropi so že zaznali prisotnost drugih ambrozij, kot sta ambrosia trifida (trikrpa ambrozija) in A. coronopifolia (trajna ambrozija), ki sta se razširili v Evropo skupaj s pelinolistno ambrozijo. Vrsti sta prav tako alergeni in v svojem naravnem rastišču v Ameriki rasteta kot škodljiv plevel.

[[image_1_article_68450]]

V mestih se ambrozija večinoma pojavlja na neporaščenih površinah, zlasti na zapuščenih gradbiščih.

Semena so kaljiva tudi po 40 letih 

Za pelinolistno ambrozijo je značilno, kot pove že njeno ime, da je zelo podobna pelinu, kar v praksi pomeni, da jo ljudje z lahkoto zamenjajo. Pravzaprav je, kot pravi sogovornica, zelo nezahtevna rastlina, saj raste na sončnih in prodnatih rastiščih, ob prometnih cestah, ob vodah, na nasipih, ...Je enoletnica, kar pomeni, da ne prezimi kot rastlina, temveč preživijo njena semena v tleh, ki kalijo od začetka marca pa vse do julija. "Za to ambrozijo je značilno, da njena semena ostanejo kaljiva v zemlji tudi do 20 let, kaljivost semen pa je še vedno do 85-odstotna. Po nekaterih raziskavah so bila najdena semena kaljiva tudi še po 40 letih, vendar je bila kaljivost izredno majhna."

[[image_2_article_68450]]

Cvetni prah lahko povzroča resne zdravstvene težave

Pelinolistna ambrozija cveti od julija pa do konca septembra, kar lahko nekaterim ljudem povzroča ogromno težav, saj je cvetni prah pelinolistne ambrozije izredno alergen in lahko povzroča resne zdravstvene težave, kot sta seneni nahod in alergični rinitis. Poleg alergičnega rinitisa alergija na ambrozijo pogosto povzroča hude simptome podobne astmi ter lahko povzroči hipersenzitivni dermatitis, opozarja Katarina Kresnik. 

Zatiranje je obvezno 

Pelinolistno ambrozijo je potrebno v skladu z zakonodajo zakona o zdravstvenem varstvu rastlin ter v skladu z odredbo o ukrepih za zatiranje škodljivih rastlin iz rodu ambrosia obvezno zatirati. To velja za upravljavce cest, železnic, letališč in parkov ter za občine, kmetovalce, lastnike vrtov in vse druge lastnike, upravljavce ali najemnike zemljišč.

Zatiranje ambrozije se lahko opravi na več načinov, in sicer:

- ročno puljenje, prekopavanje, ožiganje s plamenom,

- košnja ali mulčenje na višino 2 centimetra tik pred cvetenjem (kombiniramo s prekopavanjem ali ožiganjem in/ali herbicidi),

- večkratna košnja in vsejevanje trave,

- površine z večletno vegetacijo kosimo ali ožigamo enkrat letno, preden se vegetacija strne,

- v senci ali gostem posevku žvrklja oslabi

- kombiniramo mehanske in kemične ukrepe.

Vse rastline na rastiščih je potrebno sistematično uničiti še pred cvetenjem, da preprečimo širjenje cvetnega prahu.

Inštitut za varovanje zdravja v primeru ročnega odstranjevanja svetuje, da se zaščitite z rokavicami in takimi oblačili, ki preprečijo stik rastline s kožo; če rastlina cveti, naj jo otroci ne odstranjujejo, odrasli jo odstranjujte popoldne in se dodatno zaščitite z očali in masko.

Inšpekcijski nadzor nad izvajanjem predpisov, povezanih z ambrozijo, izvaja Inšpekcija za varno hrano, veterinarstvo in varovanje rastlin, ki je del Uprave RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.