Do 19. ure si lahko brezplačno ogledate več kot 120 različnih vrst rib in več kot 50 vrst plazilcev, dvoživk ter insektov. Do 19. junija pa si lahko pred Akvarijem-terarijem ogledate razstavo z naslovom ”Akvarij-terarij Maribor skozi čas”. Na štirih panojih pred zgradbo, se lahko sprehodite od samih začetkov Akvarija pa vse do danes. Direktorica Pokrajinskega arhiva Maribor, mag. Nina Gostenčnik, ob otvoritvi razstave pove, da so imeli pri oblikovanju kar nekaj težav z gradivom in hudomušno pozove vodjo Akvarija-terarija Branka Kolarja: “Preden grete v penzijo, zberite gradivo, da bomo lahko dali v arhiv in imeli za prihodnjo res temeljito analizo.”

Kar 70 let delovanja

Akvarij- terarij so slovesno otvorili 14. junija 1953 od takrat pa se je, po besedah direktorja Snage Franca Doverja, po njem sprehodilo več kot 2,5 milijona obiskovalcev. Zavidljivo dolgo tradicijo izpostavi tudi mariborski župan, Saša Arsenovič: “Pravzaprav je 70 let ena ogromna doba, ki nas seveda navdihuje, kako biti v prihodnjih 70-letih še boljši.”

Kakšna bo prihodnost Akvarija-terarija Maribor?

Vodja Akvarija-terarija Branko Kolar opozori, da je stavba dotrajana in potrebna prenove ali pa celo selitve. “Kar se razstavnega dela tiče je v vrhunski kondiciji, vse ostalo pa škripa na celi črti. Stavba je dotrajana, zob časa jo najeda in mogoče bo to danes prelomni dogodek, da se bo v Mariboru reklo, ali bomo akvarij renovirali ali selili na drugo lokacijo. Nekaj je treba narediti, tako ne bo več šlo.” Nadaljuje, da imajo odločevalci sicer posluh za težave ustanove, vendar od tega ni bilo še nič. “Vsi so samo obljubljali in pa prelagali. Ni ga bilo heroj, ki bi rekel, v svojem mandatu bomo to rešili,” še doda.

Da je stavba premajhna in dotrajana, se zaveda tudi župan in se zaposlenim zahvaljuje, da kljub neidealnem stanju, opravljajo svoje delo. Pravi, da je bilo za selitev Akvarija-terarija v preteklih letih veliko idej, vendar so bile vse le zamujene priložnosti. Doda še, da je take vsebine najbolj smotrno umestiti čim bližje Dravi.