Nova mednarodna raziskava, objavljena v ugledni reviji Scientific Reports, razkriva, da imajo ženske ostrejši sluh kot moški. In to ne samo malenkostno. "Ženske dosledno kažejo večjo občutljivost v povprečju za 2 decibela v celotnem frekvenčnem spektru, testiranem v vseh vzorčenih populacijah," je zaključila ekipa znanstvenikov v članku, objavljenem v reviji Scientific Reports.
Britanski in francoski znanstveniki so testirali približno 450 ljudi iz 13 različnih držav, pri čemer so ugotovili, da imajo ženske v povprečju za približno dva decibela bolj občutljiv sluh kot moški. Ta razlika se dosledno pojavlja čez celoten frekvenčni spekter, kar pomeni, da ženske bolje slišijo tako nizke kot visoke tone.
Kje tiči razlog za boljši sluh žensk?
Razlika pa ni le statistična zanimivost – pri nekaterih populacijah so ženske pokazale kar do 6 kHz boljši sluh. Raziskovalci menijo, da razlog tiči v boljši funkciji tako perifernega kot tudi centralnega slušnega sistema žensk, kar pomeni, da ne gre le za bolj občutljivo notranje uho, temveč tudi za bolj učinkovito obdelavo zvoka v možganih.
Zanimivo je tudi, da pri tem pomembno vlogo igra okolje. Ljudje, ki živijo v gozdovih, imajo na splošno najbolj občutljiv sluh, medtem ko se prebivalci gorskih območij – predvsem moški – odrezali najslabše. Visoke nadmorske višine in drugačna zvočna krajina vplivajo na razvoj slušne občutljivosti, pa tudi jezik in stopnja izpostavljenosti hrupu.
»Naše ugotovitve izpodbijajo številne dosedanje predpostavke in kažejo, kako pomembno je pri proučevanju sluha upoštevati tako biološke kot okoljske dejavnike,« poudarja Patricia Balaresque iz CRBE v Toulousu.